Zbavte sa vošiek bez chémie: 10 overených tipov, ako pred nimi ochrániť záhradu

Rastliny pred predátormi nemôžu utiecť a bránia sa vytvorením odpudzujúcich či jedovatých látok. Využime ich silu v boji proti voškám a pripravme si z nich účinné výluhy, odvary či zákvasy.

Domáci prírodný postrek na vošky
Silu prírody môžeme využiť aj pri príprave proti voškám. Foto: Shutterstock

Vošky postrekujeme hneď od začiatku ich množenia. Do pripraveného postreku vždy pridáme nejaké zmáčadlo napríklad výluh z rastliny obsahujúcej saponíny (mydlica, plod pagaštanu konského) alebo roztok obyčajného alebo mazľavého mydla. V krajnom prípade môžeme pridať trochu prípravku na umývanie riadu.

Pridaním zmáčadla zvýšime priľnavosť prípravku k voškám a teda aj jeho účinnosť. Myslíme však na to, že nie je „všetkoničivá“ a pre istotu postreky v kratších intervaloch opakujeme.

10 domácich receptov na postreky proti voškám

1. Výluh zo žihľavy

10-litrovú nádobu naplníme žihľavovou vňaťou bez semien, zalejeme vodou a necháme 24 hodín vylúhovať. Neriedený postrek po niekoľkých dňoch zopakujeme.

2. Vývar z paliny

Až 500 g čerstvej vňate v 10 litroch vody uvedieme do varu a 15 minút necháme vylúhovať. Opakovaný postrek potláča a odpudzuje nielen vošky, ale aj húsenice.

3. Vývar z vratiča

300 – 500 g čerstvej kvitnúcej vňate vratiča alebo 30 g sušenej prelejeme 10 litrami vody. Na druhý deň 30 minút varíme na miernom ohni, necháme vychladnúť a precedíme. Neriedeným odvarom postriekame rastliny i zem pod nimi.

voska hrachova
Voška hrachová Foto: Shutterstock

4. Vývar z papradín

Využívame listy papraď samca (Dryopteris filix-mas) alebo hasivky orlíčej (Pteridium aquilinum). Na 10 litrov postreku potrebujeme 1 kg čerstvých alebo 100 g sušených listov. Postup prípravy je ako u vratiča. Tento postrek môžeme aplikovať aj ako zimný postrek proti prezimujúcemu cicavému hmyzu.

5. Mydlový postrek

200 – 300 g mydla rozpustíme v horúcej vode a po vychladnutí postrekujeme.

6. Kapucínkový výluh

3 hodiny necháme vylúhovať v horúcej vode listy kapucínky a po vychladnutí striekame vlnačky krvavé. Po zriedení 1 : 10 aj vošky listové.

7. Rebarborový vývar

1 kg rozkrájaných rebarborových listov (zostatok čepelí po príprave rebarborových koláčov) a varíme polhodinu. Po vychladnutí postrekujeme.

8. Dubový výluh

1 kg staršieho dubového lístia zalejeme 1 litrom vody a necháme do druhého dňa vylúhovať. Po zriedení 1 : 5 až 10 striekame proti hryzavému i cicavému hmyzu.

9. Výluh z cesnaku

5 až 10 strúčikov cesnaku rozdrvíme a necháme odstáť vo vode najmenej 24 hodín. Zmes precedíme a nalejeme do rozprašovača. Opakujeme po 5 – 7 dňoch, najmä po daždi.

10. Výsadba odpudivých rastlín

Niektoré aromatické rastliny vysadené pod ovocnými drevinami odpudzujú nalietavajúce samičky vošiek.

Medzi tieto rastliny patria:

Ruta voňavá
Ruta voňavá Foto: Shutterstock

A čo chemické postreky proti voškám?

Počas prechodného obdobia môžeme zvoliť rozumný kompromis. Ohľaduplnejšími, najmä biopreparátmi postrekujeme dreviny v zime a v predjarí proti prezimujúcim škodcom. Takto ich nepriaznivý vegetačný tlak podstatne zmiernime a na reguláciu škodcov za vegetácie nám postačia svojpomocne pripravené rastlinné preparáty.

V skutočne kalamitnej situácii môžeme tieto prípravky použiť aj počas vegetácie.

Galéria k článku

Text: Ing. Jaroslav Pížl, redakcia
Foto: isifa/ Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku