Zbierate šípky? Nie všetky druhy ruží sú jedlé a liečivé – jeden treba chrániť!

V záhradách aj vo voľnej prírode sa vyskytuje množstvo rozmanitých rastlín, no niektoré z nich vynikajú viac. Jednou z nich je ruža a jej rôzne druhy. Okrem nesporného pôvabu sú cenné aj jej plody – šípky, ktoré zbierame na liečebné účely alebo ako surovinu na výrobu džemov a omáčok.

Šípky ruže Karpatia
Ruža plodová ‘Karpatia’ je známa aj ako jabĺčková pre jej okrúhle plody, ktoré dosahujú v priemere až 5 cm. Foto: Shutterstock

Ruží je viacero druhov, a nie všetky sú rovnako vhodné na takéto použitie. Nejde o to, že by niektoré z nich mali nejedlé plody, ale skôr o to, koľko dužiny ich šípky obsahujú. Líšia sa tiež veľkosťou a výdatnosťou plodov.

Ruža šípová – klasika medzi šípkami

Začnime so základným a najvyužívanejším druhom, ružou šípovou (Rosa canina). Jej klasické šípky pozná každý a ich využitie je veľmi rozšírené. Na pestovanie nie je náročná a darí sa jej aj v menej úrodnej pôde. Sadiť ju môžete na jar alebo na jeseň, ideálne na slnečné a dostatočne veľké miesto, keďže dorastá do výšky 2 až 3 metre. Pre bohatú úrodu šípok sa odporúča rastlinu každoročne rezať, pričom treba odstrániť suché alebo poškodené vetvy.

Plody ruže šípovej sa využívajú najmä na prípravu čajov, džemov, sirupov či omáčok, pričom sú bohatým zdrojom vitamínu C a iných prospešných látok. Rovnaké použitie môžete aplikovať aj pri ostatných jedlých druhoch ruží.

Ruža plodová ‘Karpatia’ – špeciálne vyšľachtený slovenský druh

Jedným z druhov, ktorý si v poslednom čase získava čoraz väčšiu popularitu a rozširuje sa jeho pestovanie aj vo svete, je ruža plodová ‘Karpatia’ (Rosa villosa ‘Karpatia’). Bola vyšľachtená na Slovensku v Bojniciach. Cieľom tohto šľachtenia boli čo najhodnotnejšie plody, nielen výnosom, ale aj zdravotnými účinkami. Jej plody sú ozaj bohaté a výdatné. Táto ruža dokáže z päťročného kra priniesť až 5 kg plodov. Hovorí sa jej aj „jabĺčková“ pre jej okrúhle plody, ktoré dosahujú v priemere až 5 cm.

‘Karpatia’ kvitne v máji až júni a jej plody dozrievajú v auguste až septembri, podľa podmienok. Plody po dozretí neopadávajú, takže úroda zostáva k dispozícii dlhší čas. Tejto odrode ruže vyhovuje slnečné stanovisko a úrodné, primerane vlhké pôdy. V optimálnych podmienkach dorastá do výšky až 2 – 2,5 metra a je potrebné ju každoročne rezom korigovať.

Šípky ruže plodovej Karpatia
Plody ruže plodovej ‘Karpatia’ Foto: Shutterstock

Ruža vráskavá – bohato kvitnúca s hustými tŕňmi

Čiastočne podobné sú plody ruže vráskavej (Rosa rugosa). Šípky sú pomerne „macaté“, ale nemajú taký podiel dužiny a sú plné semien. Vyvažuje to však ich dekoratívnosť. Tento druh ruže je obľúbený aj pre svoje neúnavné kvitnutie od jari až do mrazov. Má typické husté otŕnenie, čo môžeme využiť, ak chceme v danej časti záhrady či pozemku zabrániť priechodu ľudí či zvierat.

Dorastá až do 2 metrov, obvykle sú však nižšie okolo 1,5 metra. Kvety sú v bielej cez odtiene ružovej až po sýtu, takmer fialovú farbu. Nie je náročná na stanovisko, ale má rada slnečné miesto. Ocení tiež výživné pôdy, pričom znesie aj chudobnejšie, ale nemá rada vysoký obsah vápnika v pôde.

Plody vráskavej ruže majú kvalitnú výživovú hodnotu, no ich spracovanie je prácne kvôli množstvu semien. Ako okrasná rastlina sa uplatní aj vďaka atraktívnej farbe listov, ktorá sa objaví na jeseň pred ich opadom. Listy oplývajú výraznými, živými farbami od žltej cez oranžovú, niekedy až sýtočervenú farbu. Spolu s nápadnými šípkami tak prináša do záhrad skutočne efektné kúzlo.

Plody ruže vráskavej
Plody ruže vráskavej Foto: Shutterstock

Ruža bedrovníková – ohrozený druh s tmavými šípkami

Ďalším pomerne osobitým druhom so zaujímavými šípkami je ruža bedrovníková (Rosa pimpinellifolia, niekedy ako R. spinosissima). Vyznačuje sa fialovými až čiernymi šípkami. Podobne ako ruža vráskavolistá má konáriky veľmi husto porastené tŕňmi. Kvety má biele so žltými základmi, niekedy aj tmavocyklamenové, a objavujú sa od mája do júna. Plody dozrievajú od septembra do októbra.

Tento druh ruže sa považuje za vzácny a ohrozený. Vyskytuje sa aj na Slovensku, predovšetkým v nížinách a pahorkatinách, ale šípky sa nezvyknú používať.

Plody ruže bedrovníkovej
Plody ruže bedrovníkovej Foto: Shutterstock

Ruža mnohokvetá – drobné plody ako dekorácia a potrava pre vtáky

Na záver spomeňme ružu mnohokvetú (Rosa multiflora), ktorá sa uplatňuje najmä ako okrasná rastlina alebo potrava pre voľne žijúce vtáctvo, v období jesene a zimy. Jej drobné plody sú síce jedlé, no nevyužívajú sa – jednotlivé šípky majú len 2 až 5 mm. Bohaté súplodia sú však veľmi dekoratívne. Konáriky s plodmi môžeme tiež vysušiť a vytvoriť si trvanlivú dekoráciu do príbytku.

Tento druh ruže sa občas vysádza ako mestská zeleň na sídliskách či v parkoch. Vzrastom sa veľmi podobá na klasickú ružu šípovú, líšia sa len bohatými, drobnými bielymi súkvetiami, neskôr súplodiami. Ide rovnako o dlhovekú rastlinu, ktorá nie je náročná na pestovanie.

Plody ruže mnohokvetej
Plody ruže mnohokvetej Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: ruže | šípky

Diskusie na tému článku