Ak sa chcete tešiť z bohatej úrody rajčín, určite by ste mali poznať aj ich najčastejšie choroby, škodce a fyziologické poruchy.
Pleseň zemiaková
Obávanou chorobou je pleseň zemiaková. Spočiatku sa prejavuje vznikom škvŕn na listoch, ale i stonkách a plodoch. Šíri sa veľmi rýchlo a počas niekoľkých dní dokáže zničiť celé porasty.
Záchranou môže byť včasný postrek v samom začiatku ochorenia, a to prípravkami napríklad Ortiva, Ridomil, Infinito.
Stolbur rajčiaka
Stolbur rajčiaka si občas záhradkári mýlia s klasickým zvinutím listov z tepla. Rastlina napadnutá stolburom je však nápadne odlišná od zdravých rastlín. Listy sa stáčajú, sú akoby zakrpatené, nevyvinuté. Vrcholky takto postihnutej rastliny sú často úplne deformované.
Stolbur prenášajú cikády a najčastejším zdrojom nákazy býva bežná záhradná burina – pupenec roľný. Ochorenie dokáže zničiť všetky rastliny na hriadke a prakticky sa napadnutej rastline nedá pomôcť.
Ochranou môže byť preventívny postrek proti cikádam tesne pred letom. Ak si nie ste istí, či sa jedná o toto ochorenie, odporúča sa odstrániť napadnuté listy a počkať, či nové listy budú rovnako deformované.
Vošky
Vošky na paradajkách sa dokážu rýchlo premnožiť. Živia sa cicaním štiav, čo rastlinu oslabuje. Listy začnú rýchlejšie žltnúť a schnúť. Okrem toho prenášajú aj rôzne vírusové choroby, ktoré znižujú a znehodnocujú úrodu.
Proti voškám treba zasiahnuť čo najskôr po ich zistení. Dá sa tak urobiť chemickými prípravkami, určenými na vošky na rajčiakoch. Pri výbere prípravku v období zberu plodov prihliadame aj na dĺžku čakacej lehoty.
Dnes už však existujú aj ekologické postreky, často sú na olejovom alebo mydlovom základe. Olejové typy prípravkov pôsobia na vošky tak, že im upchajú dýchacie otvory a vošky hynú. Aj pri chemických, aj pri ekologických postrekoch dodržiavame odporúčania výrobcu.
Psota rajčiaková (húsenice v rajčinách)
Spozorovali ste na plodoch rajčín dierky a v plodoch húsenice? S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o psotu rajčiakovú (Tuta absoluta). Je to nočný motýľ, ktorý kladie vajíčka na nadzemné časti rastlín. Z nich sa neskôr vyvinú larvy – húsenice (v poslednom štádiu veľké približne 8 mm). Tie prenikajú do listov, stoniek aj plodov, kde vytvárajú tunely. Na plodoch sú viditeľné otvory.
Z biologických prípravkov sa na ich likvidáciu používa prípravok Lepinox Plus. Chemická ochrana proti húseniciam je založená na báze účinných látok abamectin, indoxacarb a spinosad a proti motýľom na báze účinných látok acetamiprid, cypermetrín, deltametrín, imidacloprid a Teflubenzuron.
Bzdocha Nezara viridula
V posledných rokoch sa na Slovensku vyskytuje nový škodca – bzdocha Nezara viridula, ktorá sa celosvetovo rozšírila pravdepodobne z východnej Afriky a Stredomoria.
Ide o závažného škodcu, ktorý škodí cicaním. Poškodzuje až 150 druhoch rastlín od kvetov cez ovocie až po zeleninu. Okrem toho prenáša hubové ochorenia. Plody na napadnutých rastlinách sú deformované, znehodnotené a môžu predčasne opadať.
Bzdochy zberáme ručne v rukaviciach, pri masívnom výskyte alebo veľkej ploche používame postrek určený proti žravým a cicavým škodcom, napríklad Sanium Ultra, Sanium Al, Sanium Ultra Al, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2F, SpinTor. Postrek je ideálne opakovať a meniť.
Fyziologické poruchy rajčín
Nedostatky vo výžive, zlé opelenie, nevyhovujúce pôdne podmienky a mnohé ďalšie faktory vyvolávajú vznik fyziologických porúch, napríklad deformácie plodov či zvinovanie listov. Ich včasné rozpoznanie a doplnenie starostlivosti či výživy zabráni pretrvávaniu poruchy.
Zvinovanie listov
Dochádza k nemu predovšetkým po silnom vyštipovaní postranných výhonov, najmä v prípade bujne rastúcich rastlín. Zvinovanie je zvlášť výrazné aj po radikálnom skrátení hlavného výhonku na urýchlenie dozrievania.
Ak dochádza k zvinovaniu úplne zdravých listov vo vrcholových častiach rastlín, príčinou môže byť dočasný nedostatok vody a po zálievke sa listy opäť narovnajú. Rastlina sa zvinutím listov chráni pred vyparovaním vody.
Ďalšou príčinou býva príliš intenzívne slnečné žiarenie, pred ktorým sa rastlina chráni rovnako. Vtedy sa listy v tieni zvinú menej ako tie na slnku.
Tmavé škvrny na plodoch
Fyziologická nekróza kvetného konca plodov paradajok aj paprík je vyvolaná nedostatkom vápnika v pôde. Za vlhkého počasia sú nekrotické škvrny sivé, mokré, niekedy druhotne pokryté saprofytickými hubami. Za sucha škvrny zasychajú, sú vpadnuté až čierne.
V prípade paradajok sa spomínaný deficit veľmi často prejavuje pri pestovaní v nádobách. Riešením je posypanie pôdy okolo rastlín vápenným práškom. Počas nasledujúcich zálievok ho voda postupne vyplaví ku koreňom.
Zelený golier
Nedostatočné vyfarbenie plodov okolo stopky je tiež označované ako zelený golieralebo žltá kapucňa. Je to porucha v období dozrievania, nie hubové ochorenie, ako sa niektorí pestovatelia mnohokrát domnievajú.
Okrem odrodových vlastností sa na nej podieľa predovšetkým intenzívne slnečné žiarenie (prehriatie pletiva). Poruchy sa častejšie vyskytujú na vyššie postavených plodoch, na okrajoch riadkov či pri veľmi odlistených rastlinách.V prípade ľahších foriem – žltá kapucňa – je možné dodatočné vyfarbenie ešte po zbere.
V prípade zeleného goliera zostáva nedostatočné vyfarbenie aj v priebehu skladovania. Ako ochrana sa dá použiť prekrytie porastu bielou netkanou textíliou, ktorú je potrebné pre vietor prichytiť.
Text: Daniel Košťál, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, redakcia
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, viete mi poradiť, prečo sa mi na listoch paradajok tvoria takéto škvr…