Zdravie z prírody: Dostihol vás predvianočný stres a únava? Pokoj vám prinesú bylinky, orechy aj opuncia

Adventné týždne majú svoje nezameniteľné čaro, kus mágie a očakávania. Výrazný duchovný rozmer vyvažuje radosť z blízkosti rodiny, priateľov, výnimočných dobrôt, svetielok a darčekov.

Vianočné zátišie
Foto: Shutterstock

Vianoce sú však nielen sviatkami pokoja a šťastia, ruka v ruke s nimi prichádza aj stres a úzkosť. Ako si vianočné sviatky užiť do sýtosti bez naháňania a stresu?

Nechajte sa pohladiť bylinkami

Nájsť vytúžený pokoj, zmierenie, stíšiť sa, radovať sa a nepodliehať stresu, môžeme dosiahnuť využitím darov prírody. Tak ako vždy, stačí siahnuť do tej správnej „poličky“. Okrem tradičného lieku na upokojenie v podobe magnézia, dostatku vitamínu B, ovocia a zeleniny, pomôžu aj esenciálne oleje. Upokojujúcu funkciu má najmä levanduľový olej a olej z rumančeka rímskeho.

Alergici zbystrite pozornosť! Vedeli ste, že pokiaľ máte alergiu na harmanček pravý, môže sa pokojne stať, že na harmanček rímsky nebudete reagovať alergiou? Harmanček rímsky často u alergikov nevyvoláva neprimerané reakcie.

Ovocím proti stresu?

Rozhodne! Stravovanie má veľký vplyv na fyzické i psychické zdravie človeka. A proti stresu, nielen psychickému, ale aj oxidačnému, sa dá bojovať aj ovocím.

Pre vysoký obsah draslíka upokojujúco pôsobia banány. Draslík je nesmierne dôležitý pre fungovanie nášho nervového systému a mozgu. Čučoriedky a jahody patria zase medzi silné antioxidanty. Antioxidanty obsiahnuté v čučoriedkach pomáhajú mozgu pri produkcii dopamínu, ktorý prispieva k dobrej nálade. Nezabúdajte na citrusy na doplnenie vitamínu C. Ani sušené marhule nesmú chýbať na sviatočnom stole. Sú doslova zásobárňou horčíka. Podľa mnohých štúdií ľudské telo v strese spotrebuje oveľa viac horčíka ako v kľudovom stave. Je preto veľmi dôležité priebežne si ho dopĺňať, a práve sušené marhule sú skvelou voľbou.

Vedeli ste, že špenát upokojuje nervovú sústavu, pomáha tak zlepšiť náladu a odbúrať stres a napätie?

Orechy a sušené ovocie
Foto: Shutterstock

Netradične, no významne: Exotická opuncia

Jedlý kaktus obsahuje vitamín C, horčík, mangán a má antioxidačné vlastnosti. Tradičná medicína popisuje antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové účinky opuncie.

Pravidelná konzumácia opuncie zvyšuje koncentráciu vitamínov C a E v tele, má priaznivý vplyv na celkovú rovnováhu organizmu a významne znižuje oxidačný stres. Jedlý kaktus ovplyvňuje aj činnosť mozgu a pôsobí proti nespavosti a depresiám. Opuncia zároveň regeneruje pečeň, stabilizuje hladinu cukru v krvi a je vhodná aj pre diabetikov.

Opuncia
Foto: Shutterstock

Sú súčasťou adventnej kuchyne: Využite liečivú silu orechov

Všetky orechy a semená sú priaznivé k nášmu zdraviu, obsahujú prospešné tuky, vitamíny B a horčík.

Kráľom medzi orechmi z hľadiska psychického zdravia je kešu. Patrí medzi orechy, ktoré znižujú nielen úzkosť a stres, ale aj depresie. Kešu sú jedným z najlepších zdrojov tryptofánu, aminokyseliny, ktorá má na svedomí našu náladu. Je základnou látkou pre tvorbu serotonínu. Serotonín je považovaný za hormón, ktorý prispieva k pocitu pohody a šťastia. Nedostatok serotonínu sa prejavuje sklesnutou náladou, depresiou aj poruchami spánku.

Kešu sú spolu s avokádom, tekvicou, tekvicovými semienkami, banánmi, chia semienkami a batátmi najlepším zdrojom vitamínu B6. Tento vitamín zo skupiny B znižuje úzkosť, depresiu a zlepšuje kondíciu mozgu. Pre rovnováhu nervového systému je dôležitý aj horčík, ktorý sa v kešu orechoch nachádza vo významnej miere.

Aminokyselina tryptofán sa nachádza napríklad aj v búrskych orieškoch – arašidoch, mandliach, tekvicových semienkach či dokonca v batátoch.

Kešu orechy
Vedeli ste, že kešu rastú takto netradične? Foto: Shutterstock

Po stopách byliniek: Ktoré sú na stres najlepšie?

Čo je lepšie ako hrejivý bylinkový čaj počas mrazivého večera? Ak má navyše upokojujúce účinky, je to vítaný bonus najviac pre naše telo i dušu. Bylinkové čaje majú takmer rovnaký spôsob prípravy záparom. Lúhujte ich prikryté cca 10-15 minút, sceďte a doprajte si ich ešte teplé.

Medovka lekárska

Medovka pôsobí jemne sedatívne a uvoľňuje nervovú sústavu. Chutný čaj z medovky sa odporúča pri liečbe depresie, úzkosti, nespavosti. Siahnite po ňom vždy, keď sa potrebujete upokojiť, spomaliť, znížiť podráždenie a napätie. Rovnako upokojujúco pôsobí aj u detí. Čaj si doprajte dvakrát denne, z toho druhú dávku vypite pred spaním.

Ľubovník bodkovaný

Čaj z ľubovníka je výborný na nervy, podráždenosť a zlú náladu. Vďačí za to látke hypericín. Pomáha zbaviť sa stresu, strachu, úzkosti, a navyše lieči nespavosť. Výraznejšie účinky by sa mali prejaviť po 3 týždňoch užívania čaju z ľubovníka.

Ľubovník
Foto: Shutterstock

Materina dúška

Čaj z materiny dúšky je výborný na upokojenie nervov. Uľaví boľavému žalúdku, používa sa ako podporný prostriedok pri liečbe žalúdočných vredov, ktoré často vznikajú práve zo stresu a vypätých situácií. Môžete ho kombinovať aj so šalviou či s lipou.

Valeriána lekárska – prírodné antidepresívum

Koreň valeriány lekárskej pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém. Terapeuticky sa využíva pri nespavosti, nepokoji, podráždení. Užívanie valeriány zlepšuje kvalitu spánku, odstráni ťažkosti pri zaspávaní a zníži počet nočných prebudení. Tlmí úzkosť a znižuje prejavy depresie. Čaj z valeriány pite teplý, po dúškoch pred spaním. Môžete ho skombinovať s medovkou či ľubovníkom.

Valeriána lekárska
Foto: Shutterstock

Čaj z hlohu pre pokojný spánok

Čaj z hlohu sa odporúča pri nervozite, strese, napätí, úzkostných stavoch, depresii a výborne sa po ňom zaspáva. Zlepšuje nielen duševný, ale aj fyzický stav človeka. Mierne znižuje krvný tlak, búšenie srdca a stabilizuje srdcový rytmus. Doprajte si ho dvakrát denne.

Bazalka

Sušená bazalka, ktorú bežne používame v kuchyni, má rôznorodé použitie. Okrem príjemnej vône zároveň lieči. Čaj pripravený z bazalky je výborným pomocníkom pri strese a úzkosti. Bazalkový čaj popíjame dvakrát denne. Spolu so stresom bazalka odbúra úzkosť, bolesť hlavy a zároveň prečistí obličky.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku