Nájdete ich na dvoroch svojich babičiek a prababičiek, pri lesoch či lúkach. Spája sa s nimi nádych nostalgie a bezstarostného detstva.
Určite ste zažili pokušenie „jesť či nejesť“, pokiaľ ste mali nové a čisté oblečenie. Moruša totiž zanechala svoju pečať na všetkom, počnúc zubami, končiac tričkom a topánkami. V dnešnej dobe sa z našich záhrad vytráca a stáva sa vzácnosťou.
Stromová malina alebo stromová jahoda?
Moruša má mnoho ľudových názvov. Chuťou pripomína jahodu, výzorom malinu, či černicu, hoci farby sa môžu líšiť. V našich podmienkach poznáme morušu červenú, morušu čiernu a morušu bielu.
V starých časoch „burina“ mnohých záhrad, v súčasnosti takmer vzácnosť. Strom s názvom Morus Alba totiž extrémne rýchlo rastie, dokáže narásť až 3 metre za rok, no jeho konečná výška môže byť až niekoľkonásobne vyššia. Moruša preto nie je vhodná na pestovania kdekoľvek. V minulosti sa vysádzala najmä okolo ciest.
Moruše sú dreviny pestované pre ovocie, no i pre listy skrmované priadkou morušovou. Plod moruše vzniká zdužinatením okvetných lístkov. Moruše dozrievajú niekoľko mesiacov a užiť si ich môžeme len krátke obdobie po dozretí.
Moruša a jej história
Moruše sa po stáročia pestovali v Ázii. Ich história sa píše už viac ako 3000 rokov a siaha do severnej Číny. V súčasnosti sa pestuje po celom svete, no najmä v teplých oblastiach Ázie, Afriky, Ameriky. Moruša biela pochádza z Číny. Pestovala sa najmä na podporu chovu húseníc priadky morušovej. Čierna moruša pochádza tiež z Ázie a v Európe sa pestuje už od čias starovekého Ríma. Červená moruša má svoj pôvod v Amerike.
Hodvábna cesta
História moruše je spätá s rozvojom hodvábneho priemyslu. V oblastiach Orientu sa listy moruše používali na výkrm priadky morušovej. S tým súvisí aj šírenie stromov moruše po celom svete. Pestuje sa všade tam, kde sa produkuje hodváb.
Moruša bola v starovekom Grécku zasvätená bohyni múdrosti – Minerve.
Skrýva v sebe významné liečivé účinky
V čínskej medicíne sa moruša odpradávna využívala na liečbu srdcových chorôb, anémie či artritídy. Každý druh moruše má, napriek odlišnej chuti, takmer rovnaké liečivé účinky. Plody obsahujú množstvo antioxidantov a fytonutrientov, významný je napríklad resveratrol či luteín. Luteín je (spolu so zaexantínom) dôležitý kartenoid, ktorý významne predchádza zrakovým ochoreniam. Dokáže filtrovať modré svetlo čím pozitívne vplýva na zrakovú ostrosť. Okrem toho obsahujú aj vitamín E, C a zinok, ktoré taktiež pôsobia priaznivo na oči.
Obsahujú vitamíny A, C, B, K a E, z minerálov draslík, železo, horčík, mangán, zinok, fosfor.
Čo dokáže moruša?
- podporuje trávenie
- chráni pred chrípkou a nachladnutím
- pozitívne pôsobí na zrak
- udržuje zdravie pleti
- zlepšuje krvný obeh
- znižuje tlak krvi
- pomáha znížiť riziko rakoviny vďaka obsahu antioxidantov
Trápi vás spomalené trávenie?
Vyskúšajte morušu. Nielenže si pochutíte, pomôžete i svojmu tráviacemu systému. Moruše obsahujú vlákninu, ktorá zrýchľuje metabolizmus a pozitívne vplýva na činnosť čriev. Znižuje výskyt zápchy, nafukovania, bolestí brucha. Zároveň pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi.
Bojujete s anémiou?
Využite potenciál moruše. Obsah železa v jej plodoch je dostatočne vysoký na pomoc pri nízkej hladine železa v krvi. Podporuje produkciu červených krviniek a zvyšuje metabolizmus.
Resveratrol predstavuje účinný prírodný antioxidant
Resveratrol chráni srdcovo-cievny systém. Má silný antioxidačný a protizápalový účinok. Posilňuje obranyschopnosť organizmu a bojuje proti škodlivým voľným radikálom v našom tele. Zároveň pomáha udržať hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Zmierňuje príznaky alergií a pomáha aj pri liečbe nádorov. Zmierňuje príznaky starnutia a preventívne pôsobí proti osteoporóze. Nachádza sa predovšetkým v tmavých plodoch moruše. Z viniča bol resveratrol prvýkrát izolovaný v roku 1976.
Resveratrol je 20-krát silnejší ako vitamín C, 5-násobne silnejší ako betakarotén a udáva sa, že má 50-násobne vyšší antioxidačný účinok ako vitamín E.
Moruša zabraňuje predčasnému starnutiu
Obsah vitamínu E, A a antioxidantov predurčuje morušu na pomoc proti predčasnému starnutiu organizmu, pleti i vlasov. Ovplyvňuje vzhľad i vnútorné zdravie pokožky, tkanív a vlasov. Redukuje kožné fľaky, starecké škvrny a pomáha v boji proti vráskam.
Zvýšte si imunitu
Antioxidanty si často nevedia pomôcť pri obranyschopnosti organizmu. V kombinácii s vitamínom C ide o ideálnu kombináciu v boji proti chrípke a nachladnutiu. Ak denne skonzumujete za hrsť plodov moruše, dodáte telu potrebné denné množstvo vitamínu C.
Okuliare či šedý zákal – trápenie s očami má mnoho podôb
Moruša obsahuje zeaxantín, antioxidant, ktorý bráni poškodzovaniu sietnice, a tak pôsobí preventívne voči degeneratívnym chorobám očí. Zároveň chráni zrak pred pôsobením voľných radikálov.
Moruša v kuchyni
Plody sú výborné najmä na priamu konzumáciu, majú však rýchlu kazivosť, v chladničke nevydržia dlhšie než tri dni. Ak ich máte prebytok, dajú sa použiť do smoothie, koláčov, raňajkovej kaše alebo si z nich môžete urobiť výborný a vzácny lekvár. Je však vhodná aj na mrazenie a sušenie. Nasušená a správne skladovaná moruša vás celoročne poteší pridaním do müsli.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Ktora odroda moruse zarodi najskor? Pocula som, ze ked zasadim morusu, plodov sa…