Zeleň aj počas chladných dní: Výsadba, ktorá vydrží i cez zimu

Letničky v hrantíkoch s nastupujúcou jeseňou strácajú príťažlivosť. Nahradiť ich však môžeme novými peknými rastlinami. Môžeme si zvoliť sezónnu jesennú výsadbu alebo trvácu, ktorá bude naše okná, terasu či vchod krášliť aj počas zimy. Poradíme vám, čo si z bohatej ponuky vybrať.

Vresovec

Počas jesene nájdeme v záhradníctvach množstvo krásnych rastlín, ktoré môžeme využiť na výsadbu okenných debničiek a nádob, v ktorých sme pestovali počas letných mesiacov letničky. Ak si plánujeme založiť trvácu výsadbu, mali by sme sa obzrieť po zakrpatených ihličnanoch, vždyzelených listnáčoch alebo okrasných trávach, ktoré zimou nestrácajú na atraktivite.

V ponuke nájdeme aj viaceré trvalky so vždyzelenými listami, trvácu výsadbu zaujímavo spestria. Výbornou voľbou sú aj vresy a vresovce, vybrať sa dá z viacerých pekných druhov a kultivarov. Ich prednosťou je, že nás potešia aj kvetmi, a to pomerne dlho. Dočasné pestovanie v nádobách im neublíži, za trochu pozornosti sa odmenia pekným celkovým vzhľadom. V nádobe na okne alebo na terase ich môžeme ponechať dlhodobo alebo ich na jar vysadíme na záhon.

Zimná zelená výsadba na balkón

Výsadba do hrantíkov

Do hrantíkov si vyberáme rastliny tak, aby výsadba ako celok pôsobila rôznorodo, bola farebne aj tvarovo zaujímavá. Jeden vyšší druh, ďalší rozložitý a nezabudneme ani na rastliny s prevísajúcimi výhonkami. Pravda, zvoliť môžeme aj výsadbu jedného druhu v rámci hrantíka, avšak celkový výsledok nebude až taký zaujímavý, skôr fádny. Výsadbu je vhodné zrealizovať skôr na začiatku jesene, aby sa rastliny stihli do zimy dobre zakoreniť. Inak hrozí, že zimu neprežijú. Po výsadbe ich zalejeme, neprihnojujeme. Nádobu s rastlinami umiestnime na svetlé miesto. Ak je suchšia a teplejšia jeseň, zavlažujeme, pričom dáme pozor na preliatie. Na povrch substrátu v hrantíku môžeme nasypať drobnejšiu dekoračnú kôru, ktorá pomôže udržať potrebnú vlhkosť substrátu.

Ako si vysadiť rastliny, ktoré budú zdobiť okno celú zimu

Budeme potrebovať:

  • vres Calluna vulgaris ,Skyline‛
  • vresovec Erica carnea 
  • zimozeleň Vinca minor ,Rubra‛
  • bršlen Euonymus fortunei ,Harlequin‛
  • záhradnícky substrát
  • drenáž
  • trochu mulčovacej kôry

1.LIKVIDÁCIA LETNIČIEK

Staré odkvitnuté aksamietnice v kvetináči

Pred výsadbou trvácich rastlín do hrantíkov zlikvidujeme dokvitajúce letničky aj spolu so substrátom. Drenážnu vrstvu necháme.

2.SUBSTRÁT

Substrát v hrantíku

Hrantík zhruba očistíme a naplníme čerstvým univerzálnym záhradníckym substrátom. Pridať doň môžeme aj trochu rašeliny.

3. ZÁVLAHA

Polievanie zakúpených zelených rastlín

Pred výsadbou rastliny nezabudnime dobre zaliať. Záležať si dajme hlavne pri vresoch a vresovcoch.

4. NAREZANIE

Narezanie koreňového balu

Splstnatený koreňový bal vresovcov jemne narežeme ostrým nožom po obvode. Tým podporíme ich lepšie zakorenenie.

5. VÝSADBA

Výsadba vresovca do kvetináča

Postupne vysadíme jednotlivé rastliny s koreňovým balom, ktorý nerozoberáme.

6. ULOŽENIE RASTLÍN

Výsadba vždyzelených rastlín do kvetináča

K okrajom hrantíka alebo do jeho stredu dáme najrýchlejšie rastúci a mohutnejší druh.

7. UTLAČENIE

Utlačenie substrátu pri výsadbe v kvetináči

Okolo rastlín dosypeme zvyšný substrát a rukami ho utlačíme aj po bokoch hrantíka.

8. ZÁLIEVKA

Zalievanie čerstvej výsadby vždyzelených rastlín v kvetináči

Vysadené rastliny zalejeme a dosypeme splavený substrát. Navrch nasypeme trochu drobnejšej mulčovacej kôry.

Dobré rady

Výber nádoby

Pri voľbe konkrétnych druhov zohľadnime predovšetkým veľkosť nádoby. Nádoba na výsadbu, ktorá má byť celoročne vonku, musí byť vždy odolná proti mrazu. Je dôležité si to vopred overiť.

Výber druhov a výsadba

V rámci jednej nádoby sa usilujeme vybrať len druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Zhodné by mali byť ich nároky na svetlo, typ pôdy, vlhkosť. Nevyberajme si exotické rastliny, pretože budú atraktívne len krátko. Zamerajme sa na osvedčené druhy.

Nekombinujme pomalšie rastúce druhy s rýchlo rastúcimi. Takisto sa nesnažme do hrantíkov vysádzať príliš veľké kusy, horšie by sa ujímali. Zároveň však nie sú vhodné ani úplne malé rastliny, napríklad zakorenené odrezky drevín. Ak je nádoba širšia, tak vyššie druhy dáme do pozadia a nižšie do popredia.

Vresovce v kvetináči

Hoci to zvádza, nie je vhodné rastliny vysádzať príliš nahusto. Každá rastlina by mala mať na svoj rast dostatok miesta. Iba tak sa ukáže v plnej nádhere. Ak sa nám páčia zakrpatené a kompaktne rastúce ihličnany, doprajeme im nádoby s väčším objemom, nie okenné hrantíky. Hoci ide o miniatúrne ihličnany, potrebujú dostatok miesta na rozvoj koreňového systému.

Pred výsadbou a po nej

Pred samotnou výsadbou zlikvidujeme substrát po letničkách a nahradíme ho novým, kyprým a čerstvým. Stačí, ak použijeme univerzálny záhradnícky substrát. Pridať môžeme aj trochu rašeliny, to najmä vtedy, ak plánujeme vysádzať vresy a vresovce.

V prípade, že budú po výsadbe hroziť prvé mrazy, môžeme nádobu s vysadenými rastlinami zakryť bielou netkanou textíliou.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Daniel Košťál, isifa/Shutterstock

Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku