Popŕhlili ste sa už tento rok? Ak nie, teraz je ten správny čas. Mladá žihľava, alebo, ak vám to lepšie znie pŕhľava, rastie približne od začiatku apríla a práve v tomto období je ideálny čas na jej zber. Po únavnej a vyčerpávajúcej zime pomôže detoxikovať, naštartovať organizmus a doplniť chýbajúcu energiu.
Žihľava si svojimi chĺpkami drží odstup
Napriek tomu, že sa žihľave darí najmä v teplejších oblastiach nížin, uchytí sa takmer všade. V našich podmienkach rastú dva druhy žihľavy – žihľava dvojdomá a žihľava malá. Liečivé sú obe, no žihľava malá je pŕhlivejšia a často menšia ako jej príbuzná. Žihľava dvojdomá, lat. Urtica dioica, je rozšírená na celom území Slovenska, a to vo všetkých výškových stupňoch. V závislosti od podmienok dorastá do výšky 0,5 až 1,5 metra. Kvitne až do septembra.
Kvety žihľavy sú bez medoviny a vône, nelákajú hmyz, a tak je opeľovanie iba záležitosťou vetra. Žihľava sa rozmnožuje najmä podzemnými výbežkami a keď niekde prerastie, len ťažko sa dá vyhubiť. Celá rastlina je pokrytá jemnými chĺpkami, ktoré obsahujú zmes troch chemikálií. Histamín dráždi pokožku, acetylcholín vyvoláva pálenie a do tretice, ako bonus, sérotonín zvyšuje účinok oboch spomínaných látok. Už zanedbateľné množstvo týchto látok spôsobuje alergickú reakciu pripomínajúcu uštipnutie ovadom.
Vedeli ste, že histamín bol objavený už v roku 1910 a o desať rokov neskôr bol potvrdený ako hlavný mediátor alergických chorôb?
Aj žihľava má svoju históriu
Žihľava je využiteľná aj ako priemyselná surovina. Vedeli o tom už v stredoveku, kedy z nej tkali vlákna. Počas prvej svetovej vojny slúžila ako náhrada lacnej a menej kvalitnej textilnej suroviny. U nás sa zvykla pridávať do pokrmu pre dobytok, čo malo slúžiť na odohnanie zlých duchov. Všestranne sa využívala v bežnom živote na kŕmenie dobytka, ošípaných a čerstvo nasekaná sa dávala hydine. Ľudia už dávno mali vedomosť o jej liečivých účinkoch. Konzumovali ju najmä na jar ako špenát, šalát, pridávala sa do polievok. Chlorofyl získavaný z listov sa stále používa ako farbivo.
Zaujímavosť: V minulosti sa žihľava zakopávala do rohov poľa. Mala ho tak ochrániť nielen pred zlými duchmi, ale i pred škodcami. Žihľava mala zároveň úrodu chrániť pred vtáctvom a škodlivým hmyzom.
Žihľava ako nepriateľ záhradkárov?
Žihľava malá sa uchytí takmer všade, záhradky nevynímajúc. Rozmnožuje sa semenami, ktoré po dopade na zem takmer ihneď klíčia. Nemá silných konkurentov, nie je náročná, a preto je schopná sa rýchlo rozrastať.
Zaburiňuje najmä zeleninové záhony a zavlažovanie jej vždy príde vhod. Na rozdiel od svojej príbuznej, žihľavy dvojdomej, na žihľavu malú celkom dobre účinkujú bežne používané herbicídy. Naopak, žihľava dvojdomá je húževnatá „burina“ a voči herbicídom je pomerne odolná.
Nielen burina, ale i pomocník proti voškám
V záhrade žihľavu možno využiť i ako hnojivo. Nazbieranú zalejeme vodou, ideálne dažďovou, a necháme pár dní postáť. Vodou zalievame rastliny a stromy. Účinne pôsobí proti voškám a húseniciam. Žihľavu je vhodné pridávať aj do kompostu.
Pod chĺpkami žihľava skrýva liečivé účinky
Žihľava má vysoký obsah vitamínu C, ktorý má najvyššiu koncentráciu v mladých listoch. Zároveň obsahuje vitamíny skupiny B, K a provitamín A. Listy žihľavy sú bohaté na chlorofyl, zelené farbivo, pôsobí výborne na metabolizmus organizmu a zároveň je účinné v boji proti anémii.
Žihľava má vysoký obsah minerálnych látok, predovšetkým horčík, karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, histamín a serotonín, sacharidy, glukoníny, triesloviny, kyselinu šťavelovú, mravčiu, octovú, pantoténovú, kremičitú a mnohé ďalšie látky.
Povery hovoria, že ak si v dome zavesíme žihľavu, ochráni nás pred chorobami.
Pri žihľave príroda nešetrila: Akými liečivými účinkami sa môže pýšiť?
Žihľava pôsobí protizápalovo a antireumaticky. Odpradávna sa šľahanie žihľavou po nohách a rukách považovalo za ľudový prostriedok proti reume a artritíde. Po priamom kontakte s pokožkou sa síce dostaví reakcia v podobe bolestivých a páliacich pľuzgierikov, no rozhodne to stojí za to. V rovnakom momente totiž nastupujú ozdravné reakcie v organizme.
V súčasnosti sa čajové žihľavové kúry odporúčajú na jarný detox organizmu. Snáď to súvisí aj s faktom, že žihľava sa osvedčila ako prírodný liek pri ochoreniach pečene, žlčníka, obličiek. Žihľava urýchľuje hojenie rán. Podľa niektorých odporúčaní je vhodná pri dojčení na zvýšenie tvorby materského mlieka.
Taktiež zastavuje krvácanie, je preto výborným pomocníkom pri krvácajúcich hemoroidoch, pri maternicovom krvácaní, silnej menštruácii, no rovnako pomôže i zvonka pri vredoch či krvácaní z nosa. Odvar zo žihľavy zlepšuje činnosť srdcového svalu.
Ak sa dvakrát denne počas jedného týždňa vyšľaháte zväzkom čerstvej žihľavy, uľaví sa vám pri problémoch s boľavými kĺbmi, svalmi a so šľachami.
Prečo ešte patrí žihľava do domácej lekárničky?
- stimuluje krvný obeh
- čistí krv
- podporuje tvorbu červených krviniek
- významne pôsobí proti anémii
- znižuje hladinu glukózy v krvi, preto sa odporúča pri cukrovke a liečbe inzulínom
- pôsobí ako antivirotikum
- priaznivo pôsobí na kvalitu vlasov
- má močopudný účinok
- podporuje činnosť pankreasu
- pomáha pri hnačke, ale i zápche, pri črevných a žalúdočných problémoch
- pomáha pri astme a alergii
- pomáha ženám v klimaktériu
Ktorá časť žihľavy má najvýraznejšie liečivé účinky a ako efektívne ju zbierať?
Žihľavové listy a korene zbierame v čase od apríla do septembra. Listy trháme v ochranných rukaviciach, pŕhlenie sa minimalizuje vädnutím. Listy sušíme pri teplote do 50 oC. Vysušené listy sú bez vône a chuti. Uskladňujeme ich na suchom a tienistom mieste.
Praktický tip: Žihľava ponorená do horúcej vody alebo pošliapaná stráca „pálivé“ účinky.
Korene žihľavy vykopávame buď skoro na jar, v marci, alebo neskôr na jeseň, v novembri. Dôkladne očistené korene sušíme vonku na slnku či v tieni, alebo v sušičke pri teplote do 50oC
Koreň žihľavy sa používa najmä zvonku. Pôsobí proti vypadávaniu vlasov, je využiteľný ako prírodný oplach po umytí vlasov alebo je súčasťou šampónov.
Žihľavový detox
V jednom litri vody uvaríme 50 koreňov a listov žihľavy. Varíme 4 minúty a precedíme. Kúra by mala trvať 3 týždne, počas ktorých pijeme 4 – 6 šálok žihľavového extraktu denne. Jednu šálku čaju vypite ráno nalačno, poslednú si pripravte večer pred spaním. Táto kúra sa odporúča aj pri žlčníkových ťažkostiach. Pri žihľave platí pravidlo, všetko s mierou. Dodržujte maximálne obdobie kúry 3 – 4 týždne a následne si dajte pauzu.
Mladé lístky žihľavy môžete využiť aj na prípravu ovocno-žihľavového smoothie.
Žihľavový čaj
Lyžičku žihľavových listov zalejeme vriacou vodou a necháme minútku lúhovať. Čaj má liečivé účinky pri astme, sennej nádche a vykašliavaní. Pomáha i pri zápche, chudokrvnosti, obličkových kameňoch. Čaj pite aj s usadeninou.
Žihľava ako balzam na krásne vlasy
Vedeli ste, že žihľava pôsobí aj ako vlasový elixír? Listy a korene žihľavy sa používajú proti šediveniu a vypadávaniu vlasov, a to vnútorne vo forme odvaru. Odvar môžeme využiť aj ako oplach na vlasy pri umývaní. Pripravíme si ho jednoducho. Do pol litra vriacej vody vložíme 2 polievkové lyžice žihľavy. Necháme 20 minút lúhovať a precedíme. Do odvaru môžeme pridať aj šťavu z polovice citróna alebo lyžičku vínneho / jablčného octu. Odvarom si opláchneme vlasy po umytí a zároveň premasírujeme pokožku hlavy. Pre zvýšenie účinku kúru aplikujte po dobu 3 týždňov.
Vedeli ste, že listy a korene žihľavy vylúhované v olivovom oleji sa používajú na liečenie rán a popálenín? Olej stačí nakvapkať na hnisavú ranu.
Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…