No, možno nie celkom zadarmo, bude nás to stáť náš čas a energiu, ale určite sa to oplatí. Zimné obdobie je ideálne na množenie kvitnúcich krov pomocou drevitých odrezkov. Novými rastlinkami môžeme potešiť svojich blízkych či obohatiť svoju záhradu.
Budeme potrebovať:
Materiál:
- piesok
- motúz
- starší hlbší črepník
- stimulátor
- menovky
Náradie:
- záhradnícke nožnice
- ručný kyprič pôdy
- krhla s vodou
Náročnosť: *
Ľudia: 1
Čas: do 1 hodiny
Obdobie: koniec jesene, zima
Pracovný postup
1. VÝBER
Odrezky odoberieme zo zdravých, nepoškodených a opadaných drevín. Ideálne vždy zo slnečnej strany. Najvhodnejšie sú jednoročné, zdrevnatené výhonky.
2. DĹŽKA
Odrezky by mali mať hrúbku ceruzky a dlhé by mali byť aspoň 30 cm. Pri práci si môžeme pomôcť starou ceruzkou ako mierkou.
3. OZNAČENIE
Odrezky by mali mať spodný šikmý rez a vrchný rovný. Koniec, ktorý bude zapichnutý v pôde, zastrihneme tesne pod očkom našikmo.
4. ZVIAZANIE
Sú dve možnosti. Buď odrezky hneď vysadíme, alebo označíme a pevne zviažeme niekoľko kusov dokopy. Uložíme do vlhkého piesku v pivnici a vysadíme ich na jar.
5. STIMULÁTOR
Ak sa rozhodneme pre zimnú výsadbu, sadíme v dňoch, keď nemrzne a šikmé konce odrezkov namočíme do stimulátora. Nie je to však nevyhnutné.
6. PÔDA
Odrezky budú počas nadchádzajúcej jari zakoreňovať na slnečnej chránenej hriadke. Pred zapichovaním však hriadku prerýľujeme.
7. ZAPICHNUTIE
Pripravené odrezky zapichujeme šikmým zastrihnutím nadol tak, aby vytŕčali ideálne dva rady pukov. Odrezky, ktoré zimujeme v piesku, zapichujeme do pôdy začiatkom marca.
8. ZÁLIEVKA
Odrezky na záhone zalejeme. Vždy vtedy, keď je slnečno a sucho. Samozrejme, nemalo by mrznúť. Snažíme sa ich udržiavať neustále vo vlhku.
9. LISTY
K odrezkom nahrnieme suché lístie, aby sme ochránili citlivé puky pred mrazom a aby sa lepšie udržala v pôde vlaha. Tá je pri zakoreňovaní dôležitá.
10. NÁDOBA
Ak máme len balkón, poslúži nám aj hlbšia vegetačná nádoba naplnená záhradnou zeminou. Postupujeme rovnako ako pri zapichovaní na záhon.
11. PAVINIČ
Zima je ideálnou príležitosťou aj na rozmnoženie popínavého paviniča. Rozmnožíme ho celkom jednoducho pomocou drevitých odrezkov odobratých zo slnečnej strany.
Odborník radí:
Nezabudnime si označiť, o aký druhy dreviny ide. Je to dôležité najmä vtedy, ak si týmto spôsobom rozmnožujeme viac druhov drevín.
Dobré rady
Vhodné druhy
Pomocou drevnatých odrezkov si môžeme rozmnožiť budleju, zlatovku, liesku, pavinič, vajgéliu, pajazmín alebo meruzalku, dokonca si môžeme vypestovať aj živý plot, ak si rozmnožíme vtáčí zob. Odrezky stačí pozapichovať do jedného alebo dvoch radov v určenej vzdialenosti.
Odoberanie odrezkov
Odrezky začíname odoberať, keď drevinám opadajú listy, a pokračujeme počas celej zimy. Nepoužívame olistené výhonky, takisto ani mäkké, nevyzreté.
Praktické vysádzanie
Aby sme odrezky pri zapichovaní do zeme nepoškodili, môžeme si pomôcť vysádzacím kolíkom. Odrezky nevysádzame tesne k sebe. Po zakorenení ich aj tak budeme rozsádzať. Zakorenenie môžeme urýchliť, ak koncec odrezkov pred zapichnutím namočíme do práškového stimulátora.
Zakorenenie
Trvá zopár týždňov až mesiacov. V priebehu jari a následne leta odrezky zakorenia skutočne kvalitne a na jeseň, no lepšie až nasledujúcu jar ich môžeme presadiť na vybrané miesto, prípadne do kontajnerov. Dôležité je, aby sme s odrezkami už nehýbali ani ich nevyťahovali, keď sú už zapichnuté v pôde. Proces zakoreňovania by sme týmto prerušili.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada
Ak odoberiem odrezok z rodiaceho citronovnika, ktory sa mi podari zakorenit, bud…