Záhradníctva a zásielkové obchody ho ponúkajú ako zázračnú drevinu, ktorá je priam stvorená na tvorbu živého plota. Je nenáročný, neuveriteľne rýchlo rastie a na zimu neopadáva. Okrem toho výborne znáša rez a je mrazuvzdorný. Môže byť niečo lepšie?
Cyprusovec leylandský
Pravdou je, že cyprusovec má oproti tradičnej tuji zopár výhod navyše. Skutočne rastie rýchlo, pri vhodných podmienkach dosahuje prírastky 80 až 100 cm za rok. To je dvoj- až trojnásobok prírastku, aký dosahujú tuje.
Jeho rast je však menej kompaktný a hoci vie už po troch rokoch od výsadby vytvoriť pekný porast, treba počítať s tým, že spočiatku bude trocha vzdušný. Vďaka rýchlemu rastu a pravidelnému zostrihu však z neho dokážeme v ďalších rokoch vypestovať doslova zelenú stenu. Ďalšou výhodou je, že je mimoriadne odolný voči chorobám a škodcom.
V prírode ho nenájdeme
Cyprusovec leylandský vznikol medzirodovým krížením. Nemá teda areál pôvodného rozšírenia, ale zato má jasných rodičov: cypruštek nutkanský a cyprus veľkoplodý. Zdedil po nich presne tie vlastnosti, ktoré ho robia takým výnimočným. Z nijakého iného ihličnatého stromu by sme totiž tak rýchlo nevypestovali vysoký živý plot.
Vďaka rýchlemu rastu má výbornú schopnosť regenerácie – preto tak dobre znáša rez. Strihať sa dá dokonca tak často, že z neho môžeme tvarovať všetky možné tvary – od ihlanov, kužeľov, oválov či gulí až po figurálne plastiky, alebo hoci aj vysokú stenu s ornamentmi. Ak by sme ho nestrihali, dosiahol by výšku až 15 m a šírku 5 m.
Nároky cyprusovca
Dobre sa mu darí na slnečnom aj polotienistom stanovišti. Hlboký tieň mu veľmi nesvedčí a spomaľuje jeho rast. Hoci sa často uvádza, že cyprusovec je na pôdu nenáročný, vždy ocení humóznu pôdu bohatú na živiny. Obľubuje aj vyvážený obsah ílov, pretože tie dokážu pútať vodu a samozrejme aj živiny obsiahnuté v pôdnom roztoku.
Naopak, v príliš piesčitých pôdach môže trpieť nedostatkom vody, ktorá sa v pieskovom podloží rýchlo stráca. Vďaka nárokom na vodu však vydrží i vtedy, ak je vody občas aj trocha viac. Preto je ideálnou drevinou do živého plota v moderných záhradách, kde „hrozí“ priesak nadmernej vlahy z najzavlažovanejšej plochy záhrady – z trávnika. Toleruje aj trocha vyšší obsah vápnika, čo je typické najmä pre mestské záhrady.
Starostlivosť v prvých rokoch
Hneď po vysadení ho výdatne polejeme. Prvý rok je vlastne hlavne o vode. Na konci prvého roka mu doprajeme hnojivo s obsahom draslíka na dobré vyzretie pletiva, a tým aj na lepšie prezimovanie.
Pred prvou zimou živý plot z cyprusovca nastielame pozberaným suchým lístím. Počas zimných dní, keď nemrzne, ho zalievame. Cyprusovec je totiž vždyzelený druh a stále vyparuje vodu – ak je pri koreňoch zamrznutá, teda v pevnom skupenstve, nemá si ju ako doplniť a môže vyschnúť.
V druhom roku môžeme prihnojovať organickým hnojivom určeným na ihličnany (komerčne často označované ako hnojivo na konifery).
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…