Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet?

S príchodom teplého počasia a peľovej sezóny sa opäť stretávame so žltou vrstvou peľu na našich autách, vonkajších stoloch, terasách i oknách. Ako sa sem dostal? Prečo reaguje na magnet?

Peľ borovíc
Foto: Shutterstock

Peľ vytvára na zemi i na vode žlté nánosy

Peľ, ktorý momentálne pokrýva naše autá a terasy, pochádza ihličnanov – prevažne z borovíc, ale i smrekov. Už pri miernom vánku sa uvoľní a putuje na veľké vzdialenosti. Že ste si nič také minulý rok nevšimli? Je to možné. Súvisí to s tým, že raz za približne päť rokov sa produkcia peľu týchto ihličnanov výrazne navýši. Ak k tomu vanie priaznivý vietor, hoci len slabší, sú to ideálne podmienky na presun peľu na veľké vzdialenosti. Pristane tak na našich terasách, v sudoch s vodou, ale i na parapetných doskách a autách bez toho, aby sme v okolí nejakú borovicu mali.

Peľ je lepkavý

Ak ste dávali na hodinách prírodovedy pozor, iste si spomínate, ako prebieha rozmnožovanie rastlín. Peľ je samčia mikrospóra a vzduchom, prípadne prostredníctvom hmyzu, sa presúva na inú rastlinu. Aby sa dokázal na nej zachytiť, musí byť jednoducho lepkavý. A nie trochu, ale poriadne lepkavý. Kto sa ho pokúsil zmyť z auta vie, o čom píšeme.

Vďaka svojej lepkavosti môže peľ teoreticky počas cesty vzduchom zachytiť rôzne častice s feromagnetickými vlastnosťami, aj čiastočky magnetického prachu, ktoré sa bežne nachádzajú v ovzduší, najmä v blízkosti železníc, alebo sú súčasťou popolčeka z elektrární. Peľ je však skôr lepkavý ako magnetický a preto sa ochotne prilepí aj na magnet, ktorý v ňom vyváľame. To vysvetľuje populárne videá, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami.

Peľ borovíc
Foto: Shutterstock

Peľ borovice má liečivé vlastnosti

Peľ borovice má silné liečivé vlastnosti. Okrem vitamínov obsahuje aj draslík, zinok, železo, vápnik, meď, selén, horčík, sodík, rôzne aminokyseliny a antioxidanty. To ho priam predurčuje na to, aby sa stal skvelým doplnkom výživy. Má priaznivý vplyv na liečbu pečene a obličiek, odporúča sa i pri únave, spomaľuje starnutie, zvyšuje imunitu. Používa sa tiež pri chudnutí, pretože podporuje spaľovanie tukov.

Peľ, ktorý vám však pristane na kapote auta už nie je čistý a teda ani použiteľný a namiesto olizovania čelného skla dajte prednosť autoumyvárni. Ak ste po ňom predsa zatúžili, využite zber priamo zo stromu. Užíva sa len v malých množstvách, naberieme ho len na okraj čajovej lyžičky, alebo zamiešame do medu a užívame 2 – 3-krát denne.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku