Pred rokom sme založili jahodovisko vo vyvýšenom záhone. Jeho základom bol organický odpad zo záhrady, konáre, listy, tráva a podobne. Úroda bola vcelku uspokojivá, no celé rastliny, najmä listy, začali výraznejšie žltnúť. Čo môžeme urobiť, aby boli listy opäť zelené?
Michaela Z., Viničné
Príčin chlorózy môže byť viac. Je možné, že sa vo vyvýšenom záhone začala rastlinná organická hmota výraznejšie rozkladať. Proces rozkladu je síce žiaduci, no mikroorganizmy, ktoré sa na ňom podieľajú, v tej chvíli spotrebúvajú prítomný dusík v pôde. Hoci sa neskôr tento dusík opäť stane rastlinám prístupný, dovtedy môžu aj niekoľko mesiacov trpieť jeho nedostatkom, čo sa prejaví napríklad práve chlorózou. Ak nechcete použiť chemické dusíkaté hnojivá, pohnojte okolie rastlín preosiatym a dobre vyzretým kompostom.
Ďalšou pomerne bežnou príčinou chlorózy býva nedostatok prístupného železa v pôde. Aj keď železo v pôde chýbať nemusí, jeho nedostatok pre rastliny zvykne spôsobiť nadbytok vápnika, ktorý totiž príjem železa z pôdy spomaľuje. Ide o fyziologickú poruchu, vyskytujúcu sa predovšetkým v pôdach bohatých na vápnik, ale aj v premokrených a málo vzdušných pôdach. Aplikujte hnojivá s vyšším obsahom železa a stopových prvkov, napríklad Forestina Profík Tekuté železo, Plantella, Ferovit. Na jar sa aplikujú do pôdy a po zbere jahôd aj formou postreku na list.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
V poradni odpovedajú: Ing. Marián Komžík, Ing. Hana Szabóová, Ing. Monika Králová
Foto: archív
Zdroj: časopis Záhrada
dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu. Máme menšiu uzitkovo-okrasnu záhradu…