Zopakujte si s nami základy prerezávania rastlín v záhrade

Prerezávanie podporuje kvitnutie, tvorbu plodov a obnovu. Vďaka prerezávaniu sa do stredu rastlín dostane vzduch a svetlo, čo podporí ich celkový zdravotný stav a posilní ochranu pred chorobami a škodcami.

Ako prerezávať rastliny v záhrade
Foto: Fiskars

Ako prerezávať rastliny v záhrade

Vždy je lepšie prerezávať rastliny mierne, než odstrániť naraz priveľké množstvo materiálu. Ak záhradu prerezávate po prvýkrát, pracujte postupne. Rastliny priebežne sledujte, aby ste zistili, ako jednotlivé odrody na prerezávanie reagujú.

Keď rastliny prerežete len mierne, ľahko sa z prerezávania spamätajú a aj naďalej budú vyzerať zdravo. Odporúčame neprerezávať naraz viac než tretinu hmoty koruny. Korunu tvoria olistené konáre vyrastajúce z kmeňa. V prvom rade zabezpečte, aby bol po prerezávaní povrch na mieste rezu rovný a čistý.

Na jar, keď rastliny od marca pučia, sa na kríkoch a stromoch často tvoria vlky. Sú to druhotné vetvičky, ktoré rastú vertikálne na hlavných konároch. Treba ich orezať, pretože rastline zbytočne odoberajú energiu bez toho, aby tvorili kvety alebo plody. Tým získate viac kvetov a plodov, pretože to hlavné konáre donúti rásť horizontálne alebo šikmo do bokov.

Majte na pamäti, že rastlinu treba vždy prerezávať tak, aby sa zachoval jej prirodzený spôsob rastu. Prirodzený spôsob rastu zistíte tak, že sa pozriete na vzhľad dospelej rastliny a danú odrodu si preštudujete. Niekedy sú rastliny vysadené na nevhodnom mieste, kde nemajú dostatok priestoru na svoj prirodzený spôsob rastu, a musia sa často zastrihávať. To nie je dobré ani pre rastlinu, ani pre záhradníka. Namiesto toho, aby ste rastlinu museli často prerezávať, vám odporúčame, aby ste ju nahradili odrodou, ktorá je na dané miesto vhodnejšia.

Upozorňujeme!

Všetky rastliny je potrebné prerezávať podľa ich špecifických potrieb. Vyžaduje si to pozorovanie a cvik, aby ste sa naučili, ako bude ktorá odroda na prerezávanie reagovať.

1.

Veďte rez približne jeden centimeter nad zdravým očkom, aby ste ho nepoškodili; tým z očka vyrastie nový výhonok. Rez vždy veďte nad očkom smerujúcim von. Tak bude mať nový výhonok dostatok miesta na rast a nebude rásť smerom do stredu stromu alebo kríka.

Ako správne odrezať tenký konár
Foto: Fiskars

2.

Konár vždy odrezávajte tak, aby bola rezná rana čo najmenšia. Ťažké konáre sa môžu pri prerezávaní ľahko odlomiť, preto používajte prerezávaciu pílu a techniku troch rezov.

Ako odstrániť tenký konár
Foto: Fiskars

3.

Odstráňte suché, poškodené, choré konáre nežiaduce kmeňové a koreňové výhony z kríkov a stromov.

Ako odstrániť suché a poškodené konáre
Foto: Fiskars

Viac praktických záhradníckych tipov nájdete na www.fiskars.sk/sprievodca-prerezavanim.

Galéria k článku

Zdroj: Fiskars Polska Sp. z o.o.

Tagy: Fiskars | konáriky | rez

Diskusie na tému článku