Skoro na vlas rovnaké, a predsa iné. Tieto obľúbené cibuľoviny s veľkými farebnými kvetmi sa podobajú tak, že občas ani nevieme, či pestujeme zornicu alebo amarylku.
Obe rastliny pochádzajú z čeľade amarylkovitých, majú dlhé stonky a fascinujúco veľké kvety. Bystré oko skúseného záhradkára ich však dokáže hravo rozlíšiť. Aké sú medzi nimi rozdiely?
V prvom rade, zornica kvitne od zimy do jari a amarylka na prelome leta a jesene. Ďalším znakom, vďaka ktorému ich rozpoznáme sú listy. Zornica ich má vo väčšine prípadov počas kvitnutia, amarylka nie. Tento rozlišovací prvok však nie je rozhodujúci, pretože niektoré druhy zornice môžu byť tiež bez listov. Rozdielne majú však stonky. Zornica ju má dutú, amarylka zasa plnú.
Kým zornica má súkvetie s maximálne šiestimi kvetmi, amarylka ich môže mať až dvanásť, no sú menšie, ako kvety zornice. Jej kvety majú priemer približne 15 centimetrov, kvety amarylky dosahujú veľkosť asi 7 centimetrov. Posledným znakom sú tyčinky, ktoré zornici vyčnievajú z kvetu von, no amarylke nie.
Amarylka krásna (Amaryllis belladonna) má kultivary bielej a ružovej farby a ich rôzne odtiene. Zornica (Hippeastrum) má viac ako 80 druhov a jej kvety môžu mať rôzne sfarbenie od červenej cez ružovú až po bielu, môžu byť s pásikmi, alebo panašované.
Ako ich pestovať
Hoci ide o dva rôzne kvety, nakoľko patria do rovnakej čeľade, ich pestovanie a starostlivosť o ne sa výrazne nelíši. U nás sa pestujú väčšinou ako črepníkové rastliny, amarylky sa vysádzajú aj na záhon, ale po zožltnutí listov je nutné obmedziť zálievku, cibule vybrať a preniesť do tmavej a chladnej miestnosti, kde ich ponecháme 2 – 3 mesiace.
Ich pestovanie zvládnu aj začiatočníci, rastliny si nevyžadujú špeciálnu a časovo náročnú starostlivosť. Stačí sa držať základných zásad ich pestovania a odmenia sa nám bohatým kvitnutím. Vyhovuje im slnečné stanovište a priame slnečné svetlo. V prípade, že ich chceme pestovať v črepníku, na dno je potrebné nasypať riečny piesok. Dobre sa im darí v priepustnej, mierne kyslej pôde. Cibule vysádzame tak, aby polovica vytŕčala z pôdy. Nikdy ich nezasypeme pôdou celé.
Kľúčové je správne zalievanie. Vodu nelejeme priamo na cibuľku, vždy zalievame substrát okolo nej, inak by mohla začať plesnivieť. Snažíme sa ich polievať približne každý druhý deň a dbáme na to, aby substrát nebol ani príliš mokrý, ani príliš suchý. Amarylky a zornice nepohrdnú osviežením pomocou rozprašovača. Rosíme však len listy, nie kvety.
Keďže tieto cibuľoviny vyrastú pomerne vysoko, potrebujú oporu v podobe tyče, aby sa nezlomili. Počas vegetačného obdobia ich hnojíme raz za dva týždne hnojivom na kvitnúce rastliny. Presádzame ich každé 2 až 3 roky. Množíme ich postrannými cibuľkami, ktoré oddelíme od materskej rastliny. Po odkvitnutí im odstránime suché kvety a začneme ich postupne pripravovať na obdobie vegetačného pokoja, počas ktorého im znížime zálievku. Cibule umiestnime na chladné a suché miesto a ak tak neurobíme, mohlo by sa stať, že nezakvitnú.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…