Zoznam najkrajších okrasných rastlín zimy: Tieto druhy skrášlia záhradu aj napriek snehu!

Vhodnú dobu na výsadbu drevín už máme tu a to znamená jediné – zima príde už o chvíľu. Práve zima je pre mnohých záhradkárov spojená s pochmúrnosťou a monotónnymi farbami v záhrade.

Okrasná kapusta, vresovec
Foto: Shutterstock

Proti tomuto fenoménu môžete na vašej záhrade bojovať jednoduchou metódou. Stačí, keď si do záhrady vyberiete odrody, ktoré si svoju okrasnú funkciu udržia aj v zime. Pri výbere môžete použiť tento stručný prehľad, ktorý zhrnie jednotlivé druhy a ich nároky.

Okrasná kapusta je jednorazová kráska

Tento zoznam by určite nebol kompletný bez okrasnej kapusty. Táto rastlina na záhone plní rolu okrasnej jednoročky. Farebná sesternica jedlej kapusty a kelu môže zdobiť vašu záhradu až do konca roka, následne uhynie.

Čo sa starostlivosti týka, je úplne bezproblémová. Väčšina záhradkárov si zoženie mladé rastlinky, ktoré sa na záhony vysádzajú pred prvými mrazmi. Následne len rastliny pravidelne polievame a sledujeme, ako sa chladnejšími teplotami vyfarbia. K dispozícií je množstvo kultivarov, líšiacich sa tvarom listovej ružice a samozrejme farbou.

Okrasná kapusta
Foto: Shutterstock

Svíb svoju funkciu splní po opade listov

V záhradkárstvach nájdete dva druhy svíbov – jedny okrasné kvetom a tie druhé okrasné kôrou. Práve druhý typ sa v zime stáva jednou z dominánt moderných záhrad. V lete ho väčšinou opticky prehlušia výraznejšie rastliny, pretože jeho listy sú len malé a kvety nevýrazné. Práve v zime, keď väčšina rastlín zhodí listy, začne kôra svíbu vynikať.

Čo sa starostlivosti týka, svíb stačí zasadiť na vhodné stanovisko a následne je takmer bezúdržbový. V záhradkárstvach môžete nájsť veľké množstvo kultivarov, ktoré sa líšia farbou kôry v spektre od karmínovo červenej cez žltú, oranžovú, tmavofialovú až po zelenú.

Svíb
Foto: Shutterstock

Vresy sú kvitnúcim evergreenom

Nie nadarmo sú vresy jednými z najobľúbenejších jesenných rastlín. Sú kompaktné a v prípade vhodných podmienok veľmi odolné. Pre vhodné podmienky by ste im mali poskytnúť substrát pre čučoriedky a následne prežijú na záhone aj v kvetináčoch. Okrasné sú svojím ornamentálnym vzhľadom, no ich hlavnou okrasou sú farebné kvety, ktoré vydržia aj počas miernych mrazov.

Najlepšie, čo môžete pre vresy urobiť je, že ich necháte vonku. Mnoho záhradkárov totiž urobí chybu, že vresy umiestnia do interiéru, čím ich pripravia o zimný oddych. Pri kúpe vresov pamätajte na pravidlo, že čím väčšie sú kvety vresu, tým kratší čas vydržia.

Vresy pod snehom
Foto: Shutterstock

Jazmín nahokvetý v zime prejde výraznou zmenou

V lete nenápadný, v zime prekrásne kvitnúci. Tak by znela stručná charakteristika tohto poliehavého kríku. Pôvodom z Tibetu, jazmín nahokvetý je stále pomerne vzácny na slovenských záhradách. Obľúbeným sa však stal hlavne kvôli svojej schopnosti kvitnúť počas najchladnejších mesiacov.

Tie najskoršie jedince zvyknú nahodiť púčiky už v decembri, i keď štandardne začínajú kvitnúť až vo februári. Žlté kvety sú bez vône a charakteristicky rastú na holých konároch, ktoré sa zazelenajú až neskôr, príchodom jari. Krík môže dosiahnuť šírku až 3 metre a nie je náročný na typ pôdy.

Jazmín nahokvetý, sneh
Foto: Shutterstock

Výber je naozaj široký

Pri plánovaní záhrady na zimu tiež nezabudnite na široký výber ihličnanov, medzi ktorými nájdete skutočné giganty ako napríklad sekvoje, ale nájdete aj široký výber poliehavých borievok a cypruštekov. Vhodné je do výsadby zakomponovať aj cibuľoviny, ktoré sa ukážu hneď na začiatku jari, teda akurát vtedy, keď vyššie spomenuté rastlinky začnú strácať svoje čaro.

Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku