Slivky sú ovocie, ktoré nesklame v žiadnej záhrade. Predstavíme si súčasný sortiment jedného z najobľúbenejších ovocných druhov – sliviek. Tie sa u nás pestujú snáď od nepamäti a nič nenasvedčuje tomu, že by ich obľúbenosť mala klesnúť.
Slivky si svoju všeobecnú obľubu plne zaslúžia. Plodia veľmi chutné šťavnaté plody, ktoré majú veľmi vysokú nutričnú hodnotu. Navyše, sú všestranne spracovateľné a s obľubou využívané na klasické produkty. Medzi tie patrí napríklad tradičný slivkový lekvár, sušené slivky alebo všeobecne obľúbený slivkový destilát. Okrem toho, pestovanie sliviek je pomerne nenáročné, takže sa mu môžu venovať aj menej skúsení záhradkári.
Pestovanie
Slivky pestujeme prevažne v klasických tvaroch. Tými sú vyššie či nižšie korunkové tvary. Výhodou týchto tvarov je z roka na rok rastúca plodnosť a pomerne malá náročnosť na rez. Režeme ich totiž najmä výchovným rezom v prvých rokoch a následne vyrastené koruny nechávame voľnejšie rásť. Po dosiahnutí plnej plodnosti sú tieto tvary veľmi úrodné. Modernejšie odrody sa zvyknú dnes pestovať tiež v intenzívnejších tvaroch na slabšie rastúcich podpníkoch. Tu si však treba uvedomiť potrebu dostatočne pevnej opory a vybudovania doplnkovej závlahy.
Výber
Pri výbere vhodnej odrody myslite tiež na potrebu vzájomného opeľovania. Väčšina odrôd sliviek je cudzoopelivá, na čo je potrebné hľadieť hneď pri zakladaní slivkovej výsadby či sadení čo len pár odrôd do záhrady. Nie každá odroda sa opeľuje s každou, preto pokiaľ si vyberiete cudzoopelivú odrodu, už vopred si k nej zistite inú odrodu vhodnú na opelenie. Pokiaľ plánujete vysadiť v záhrade iba jeden slivkový strom, siahnite rozhodne do sortimente samoopelivých odrôd, ktoré sa v ponukách záhradných centier tiež každoročne nachádzajú.
Tip autora
Aj keď si vyberiete samoopelivú odrodu, je dobré, ak sadíte viac stromov. Týmto spôsobom môžete dosiahnuť až o tretinu väčšiu úrodu.
Amers
Americká odroda vstupujúca do plodnosti už v druhom roku po výsadbe. Odroda je veľmi úrodná, plody sú aromatické, stredne šťavnaté, veľmi chutné. Ide o veľkoplodú odrodu, plody dosahujú 50 – 60 g. Kôstka sa veľmi dobre odlučuje od dužiny, pravdepodobne najlepšie zo všetkých odrôd súčasného sortimentu. Odroda je spoľahlivo tolerantná voči šarke sliviek, hubovými chorobami trpí málo. Plody sú vhodné na všestranné spracovanie.
Ave
Perspektívna estónska odroda, ktorá veľmi pripomína starú anglickú odrodu Viktória, v porovnaní s ňou je však odolnejšia proti chladu a chorobám. Plodí skoro, bohato a spoľahlivo. Odroda je čiastočne samoopelivá, ale lepšie a stabilnejšie úrody prináša pri opelení inými vhodnými odrodami. Medzi ne zaraďujeme napríklad odrody Viktória, Duke of Edinburgh či Ema Leperman, možno však predpokladať, že ju opelí aj väčšina u nás rozšírených odrôd. Plody sú purpurovočervenej farby, dosahujú váhu okolo 40 g a vynikajú veľmi dobrou chuťou.
Čačanská lepotica
Skorá odroda pochádzajúca z výskumnej stanice v meste Čačak v Srbsku. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa jej pestovanie rozšírilo po celom našom území a jej produkcia zaberá spolu s Čačanskou najboljou stále nosnú časť trhovej produkcie sliviek u nás. Plody sú veľké, veľmi chutné, ideálne na priamy konzum, ako aj na spracovanie. Dozrieva začiatkom augusta. Odroda je samoopelivá a tolerantná voči šarke sliviek.
Čačanská najbolja
Klasická osvedčená odroda, ktorá vyniká najmä vďaka svojimi obrovskými plodmi. Odroda skoro vstupuje do plodnosti, tá je pravidelná a vysoká. Vyžaduje opeľovača, bezproblémovo ju opelia bežné odrody. Pokiaľ opeľovača v záhrade ani v okolí nemáte, vrelo možno na opelenie odporučiť štandardné odrody ako Čačanská lepotica či Stanley. Odroda je spoľahlivo tolerantná k šarke sliviek.
Čačanská rodná
Srbská odroda vynikajúca najmä svojou výraznou arómou. Za tú vďačí predovšetkým jednej z rodičovských odrôd, ktorou je Bystrická slivka. Odroda je jednoducho tvarovateľná a s obľubou pestovaná najmä v sadoch, kde si ju cenia za vysoké úrody a dobrú predajnosť plodov. Tie sú stredne veľké, veľmi aromatické a mimoriadne chutné. Plody sú s obľubou využívané hlavne na výrobu ovocného destilátu, do ktorého prenášajú charakteristickú krásnu arómu. Proti šarke sliviek je táto odroda čiastočne odolná.
Grosse di Felicio
Moderná talianska odroda slivky. Rastie stredne intenzívne. Kvitne neskoro, vďaka čomu nebýva poškodzovaná neskorými jarnými mrazmi. Je cudzoopelivá, dobre ju opeľujú bežné odrody, napríklad President. Plody dozrievajú v septembri, sú fialovomodrej farby, s typickým voskovým povlakom, veľmi atraktívne. Sú vynikajúce na priamy konzum i na destiláciu. Vyniká veľmi vysokými úrodami, najmä obrovskou veľkosťou plodov, ktoré dorastajú až do váhy 150 g! Odroda je tiež spoľahlivo odolná proti mrazom a stredne odolná proti monilióze.
Imperial
Odroda Imperial patrí k odrodám, ktoré zaraďujeme medzi stĺpovité. Geneticky podmieneným stĺpovitým rastom síce nedisponuje, možno ju však pomocou jemných zásahov v takomto tvare bezproblémovo udržať. Hodí sa aj do najmenšej záhrady, ako aj na pestovanie v nádobách. Odroda je odolná proti chorobám. Je úrodná, plodí chutné aromatické plody, dobre sa oddeľujúce od kôstky.
Kalifornská modrá
Modernejšia skorá odroda dozrievajúca v polovici júla, ktorá sa len nedávno začala u nás rozširovať. Stromy rastú stredne intenzívne a sú odolné proti nepriaznivým vplyvom. Do rodivosti vstupuje skoro, tá je následne vysoká. Kvitne stredne skoro, je čiastočne samoopelivá. Plod je pevný, atraktívnej veľkosti i tvaru a ľúbeznej modrej farby. Odroda je odolná je proti plesniam, hrdzi, voči šarke sliviek je tolerantná.
Presenta
Rastie stredne silno, jednoducho sa tvaruje. Odroda je samoopelivá. Do plodnosti vstupuje skoro, plodí bohato a pravidelne. Plody sú stredne veľké (34 – 38 g), tmavomodré, aromatické. Dužina je pevná, dobre oddeliteľná od kôstky. Chuť je harmonická, podobná Domácej veľkoplodej, má však vyšší obsah cukrov a menej kyselín. Táto odroda dozrieva veľmi neskoro, cca 12 dní po Domácej veľkoplodej. Je tolerantná k šarke sliviek. Keďže je veľmi neskorá, vyžaduje na pestovanie teplé alebo stredné polohy.
President
Stará anglická odroda. Veľmi skoro vstupuje do plodnosti, tá je pravidelná a vysoká. Plody začínajú dozrievať koncom septembra, sú veľké (dosahujú hmotnosť 50 – 70 g), veľmi chutné, všestranne využiteľné. Kôstka plodu je dobre odlučiteľná od dužiny. Odroda je dostatočne odolná proti mrazu a málo napádaná hubovými chorobami. Odporúča sa na pestovanie aj v menej priaznivých pestovateľských oblastiach.
Stanley
Americká odroda. Donedávna tvorila jednu z najrozšírenejších odrôd vo veľkovýrobe, momentálne v nej svoju dominantnú pozíciu stráca. Stále však patrí k najrozšírenejším a najmä najdostupnejším odrodám na pestovanie v záhradách i sadoch. Vyniká veľmi peknými plodmi strednej veľkosti. Tie sú stredne oinovatené, vhodné na všestranné spracovanie (priamy konzum, lekváre, kompótovanie, destilácia). Dozrieva okolo 5. septembra. Je dobre tvarovateľná, veľmi dobre sa preto hodí aj na pestovanie v tvare štíhleho vretena. Odroda je samoopelivá a tolerantná voči šarke sliviek.
Topfirst
Patrí medzi najlepšie odrody z najmodernejšieho radu „TOP“ odrôd. Dozrieva veľmi skoro, súčasne s odrodami Ruth Gersteter a Herman. Je veľmi úrodná, dosahuje každoročne pravidelné úrody. Plody sú stredne veľké, dosahujú hmotnosť 40 g. Chuť plodov je dobrá, podobná odrode Herman. Výhodou je tiež odolnosť proti hubovým chorobám a tolerancia k šarke sliviek.
Tophit
Moderná odroda z nemeckého šľachtenia, jedna z najviac rozširovaných odrôd súčasnosti. Je veľkoplodá a spoľahlivo odolná proti šarke sliviek. Plodí bohato a pravidelne, plody sú stredne veľké až veľké (bezproblémovo presahujú 50 g), oválneho tvaru, pekne sfarbené, trhovo atraktívne. Odroda veľmi skoro vstupuje do rodivosti, vhodná je do všetkých pestovateľských polôh a na všetky pestovateľské tvary. Odroda sa tiež s obľubou vysádza ako opeľovač odrody Toptaste.
Toptaste
Vďaka svojmu slabému rastu je ideálna na pestovanie v tvare štíhleho vretena. Je čiastočne samoopelivá, dobre ju opeľujú odrody Čačanská lepotica a Stanley. Do rodivosti vstupuje skoro, rodí bohato a pravidelne. Zber je začiatkom septembra. Plody sú stredne veľké, dosahujú hmotnosť okolo 40 g. Sú tmavomodrej farby. Dužina plodu je žltá, šťavnatá, vynikajúcej harmonickej a príjemne aromatickej chuti. Silnou stránkou je najmä veľmi vysoký obsah cukrov, údajne najvyšší zo všetkých odrôd súčasného sortimentu! Odroda netrpí hubovými chorobami ani mrazmi. Výhodou je tiež jej vysoká odolnosť proti šarke sliviek.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdradím, viete mi prosím povedať, čo je toto za choroba na slivkách a čo proti n…