Zužitkujte ruže nielen na krásu, ale aj pre zdravie. Vyrobte si ružovú pleťovú vodu, čaj či sirup

Očarujúca vôňa a vznešený vzhľad robí z ruže kráľovnú kvetov. Ak vám ruža spríjemňuje chvíle v záhrade a máte jej dostatok, určite sa pustite do malého experimentovania. Vyrobte si vlastnú ružovú pleťovú vodu.

Ružová voda vo flakóne v miske s ružovými lupeňmi

Pleťová voda z lupeňov ruží

Budeme potrebovať:

  • 1 diel lupeňov ruže zo záhrady
  • 1 diel prevarenej vychladnutej vody
  • vrecko s ľadom alebo mrazenou zeleninou
  • hrniec s pokrievkou
  • malá teplu odolná miska ako podstavec
  • malá teplu odolná miska na zber ružovej vody

Postup výroby

Lupene ruže najskôr dôkladne preberieme od nečistôt a prípadných malých nežiadúcich návštevníkov. Dôležité je použiť lupene z ruže zo záhrady a nie z ruží z obchodu, ktoré obsahujú množstvo chemických prvkov, ktorými sú ošetrené. Prepláchneme ich pod tečúcou vodou a jemne osušíme.

Lupene ruží v miske

Na dno hrnca položíme do stredu tepluodolnú misku, ktorá nám poslúži ako podstavec. Na ňu položíme druhú misku ako zberač destilovanej ružovej vody.

Miska na dne hrnca otočená dnom hore

Do hrnca nasypeme ružové lupene a zalejeme ich rovnakým dielom prevarenej vychladnutej vody. Hrniec zakryjeme pokrievkou, ktorú položíme opačne.

Keď príde voda v hrnci do bodu varu, začne sa vyparovať a stúpať hore. Na pokrievku položíme sáčok s niečím mrazeným. Para sa tak na povrchu otočenej pokrievky vyzráža, premení sa na kvapalinu a stečie cez úchytku pokrievky priamo do misky v hrnci.

Proces výroby ružovej vody - voda v hrnci, ktorá sa odparuje

Proces výroby ružovej pleťovej vody je na konci. Získanú ružovú vodu necháme úplne vychladnúť a následne ju prelejeme do pripravenej čistej nádoby.

Ako používať vyrobenú pleťovú vodu?

Ružová voda je výborným kozmetickým prípravkom na osvieženie pleti počas letných horúcich dní alebo ju môžeme využiť na čistenie pleti. V tejto domácej „bio“ kvalite bez konzervantov vydrží určite menej než tá z obchodu. Preto si vyrobte podľa možnosti radšej malé množstvo častejšie.

Ružová pleťová voda sa dá vyrobiť rovnakým spôsobom aj zo sušených lupeňov, preto si ich určite nazbierajte viac a uchovajte usušené.

Pleťová voda z lupeňov ruží v nádobke

Čaj zo sušených lupeňov ruží

Sušené lupene ruží vám okrem kozmetického účelu môžu poslúžiť aj na prípravu čaju. Ak ponúknete svoju návštevu ružovým čajom, určite zahviezdite. Sušené lupene z ruží na čaj nechajte lúhovať približne 10 až 15 minút. Čaj má príjemnú kvetinovú vôňu a ukľudňujúce a antioxidačné účinky.

Čaj z lupeňov ruží

Sirup z lupeňov ruží

Ak vám experimentovanie s ružami stále nestačí, vyrobiť si môžete aj ružový sirup. Postup je podobný ako pri výrobe smrekového sirupu.

Základom je vrstvenie lupeňov ruží spolu s cukrom a nakrájaným citrónom do skleneného pohára. Takto naplnený pohár uzatvoríme a umiestnime na okno po dobu približne jedného mesiaca. Každý deň pohár jemne pretrepeme.

Lupene ruží v dlani

Postupne sa cukor začne rozpúšťať a spolu s výťažkami z lupeňov vytvorí ružový sirup. Zmes po mesiaci prelejeme cez gázu do čistej fľaštičky. Takáto ružová medicína sa užíva po lyžičkách 2-3 krát denne ako antioxidačná, protizápalová a antibakteriálna pomoc.

Text a foto: Mgr. Zuzana Mišotová

Diskusie na tému článku