15 otázok a odpovedí, ktoré by ste mali poznať skôr, ako sa pustíte do pestovania uhoriek

V apríli až začiatkom mája je najvyšší čas zaobstarať si semená uhoriek a začať s výsevom, do polovice mája takzvane pod sklo a neskôr aj priamo na záhon.

Uhorky

Ako vysievať a vysádzať uhorky?

Uhorky sú teplomilná zelenina, preto ich do polovice mája vysievame do pareniska alebo do kelímkov na okenný parapet. Predpestujeme tak sadenice, ktoré približne v polovici mája, keď už nehrozia mrazy, vysadíme do záhrady na záhon. Od polovice mája môžeme semená vysievať aj priamo na záhon.

Samozrejme, uhorky, ktoré plánujeme pestovať celú sezónu v skleníku alebo fóliovníku, vysievame a vysádzame do krytých priestorov už skôr. Semená vysievame do hĺbky cca 1,5 – 3 cm. Zabezpečíme im teplotu okolo 25 – 30 °C. Za jeden až dva týždne vyklíčia. Sadenice vysádzame do sponu uvedenom na balení so semienkami. Ak nie je uvedené, zvolíme rozstup 100 – 120 × 30 – 60 cm.

Mladá rastlinka uhorky

Kde v záhrade pestovať uhorky?

Uhorky sú náročné na živiny, zaraďujú sa do 1. trate, čiže vyžadujú priame hnojenie hnojom (len na jeseň) v množstve asi 3 – 4 kg/m2 alebo kompostom v množstve približne 8 – 10 kg/m2 (ideálne na jeseň) a na jar hlbšie prekyprenie pôdy. Zvolíme pre ne slnečné a pred vetrom chránené stanovište, ktoré počas štyroch rokov každý rok striedame. Nepestujeme ich ani po cuketách a tekviciach.

Je lepšie uhorky pestovať vonku v záhone alebo v skleníku či fóliovníku?

Oboje je možné. Pestovanie pod sklom prinesie skoršiu úrodu, no v porovnaní s vonkajším priestorom môže nastať väčší problém so škodcami. V horúcich letných dňoch je potrebné skleník či fóliovník pritieňovať. V chladnejších a veterných oblastiach môže byť výhodnejšie pestovanie pod sklom.

Uhorka hadovka

Možno všetky odrody pestovať vonku aj v skleníku?

Nie. Pri výbere semien je dôležité vedieť, kde budeme danú odrodu pestovať. Takzvané hadovky (napríklad odrody Snack F1,  Minisprint F1, Superstar F1, Formule F1, Baby F1, Melany F1, Saturn F1) pestujeme len v krytých priestoroch, pri šalátovkách a nakladačkách máme na výber.

Do skleníka vyberáme takzvané partenokarpické odrody, čo znamená, že plod sa vyvíja bez opelenia. K partenokarpickým nakladačkám, čiže odrodám vhodným do skleníka, patria napríklad Elisabet F1, Sonada F1, Harriet F1, Dafne F1, Alhambra F1, Zuzana F1, Karlos F1.

Uhorky

Dajú sa uhorky pestovať aj na balkóne alebo na terase v kvetináči?

Balkón zvyčajne predstavuje extrémne stanovište, teplo sa kumuluje a následne uvoľňuje zo stien budov, navyše v meste sú vyššie teploty. Preto s pestovaním môžeme začať o pár týždňov skôr ako v záhrade, aby sme čo najviac úrody pozberali, kým nastanú extrémne horúčavy. Navyše, počas studených dní a nocí kvetináč presúvame dovnútra, prípadne aspoň zakrývame. Volíme kompaktné odrody určené na pestovanie v kvetináči, napríklad šalátovú Bush Champion F1.

Všeobecne možno na balkón či terasu odporučiť partenokarpické odrody, siahnuť môžeme napríklad po odrodách nakladačiek Charlotte F1, Dafne F1, Zuzana F1, Alhambra F1, Orfeus F1 alebo po hadovkách Minisprint F1, Kalimero F1, Pony F1, Sherpa F1. Mierne prerastené nakladačky sa dajú v kuchyni používať ako šalátové uhorky. Nádobu zvolíme pomerne veľkú, cca 20 litrovú.

Uhorka

Ako predĺžiť sezónu uhoriek?

Keďže uhorky zvyčajne nevydržia na záhone celú sezónu, naplánujeme približne o mesiac druhý výsev, čím si ich sezónu predĺžime. Na druhý výsev rozhodne volíme odrody rezistentné proti chorobám.

Ako predísť horkosti uhoriek?

Jedna možnosť je siahnuť po takzvaných geneticky nehorkých odrodách, druhá je predovšetkým pravidelný zber a zabezpečenie vhodných pestovateľských podmienok. Horké bývajú najmä prestarnuté plody alebo plody vystavené tepelným či vlhkostným výkyvom. Pri hadovkách je nehorkosť štandardná vlastnosť. Ku geneticky nehorkým nakladačkám patria napríklad Charlotte F1, Ornello F1, Elisabet F1, Sonada F1, Harriet F1, Orfeus F1, Alhambra F1, Aloe F1.

Úroda uhoriek

Aký spôsob pestovania zvoliť?

Uhorky sa vonku v záhone, ale aj v skleníku pestujú dvomi spôsobmi, oba majú svojich priaznivcov. Ide o plazivé rastliny s ovíjavými výhonkami, čiže buď sa nechajú plaziť po pôde, alebo sa napne sieť (dá sa zakúpiť ako sieť na uhorky) a rastliny sa pestujú vertikálne (nazýva sa to aj „vertiko systém“). Najmä zo začiatku rastlinám pomáhame prepliesť sa medzi oká siete. Tento spôsob má slúžiť zároveň ako prevencia pred napadnutím hubovými chorobami.

Ako zalievať uhorky?

Zásada je nezalievať na listy, ale ku koreňom. Ako najvhodnejšia sa uvádza zálievka podmokom, ktorá spočíva vo vytvorení plytkej ryhy s minimálnym sklonom popri koreňoch. Zálievková voda sa potom pustí iba na najvyššom mieste a nechá sa tiecť v ryhe. Zalievať je vhodné skoro ráno, nie celkom studenou vodou.

Ako sa vyhnúť chorobám?

Uhorky sú citlivé na choroby, najmä na múčnatku, pleseň uhorkovú a čerň uhorkovú. Prvým krokom k zdravému porastu je výber odolných odrôd, k ďalším patrí voľba vhodného stanovišťa, vertikálne pestovanie, striedanie plodín a zálievka podmokom skoro ráno.

Úroda uhoriek

Prečo je osivo v balíčku modré alebo ružové?

Osivá uhoriek určené na výsev sa často predávajú namorené proti chorobám, čo na balení býva uvedené. Moridlo zanecháva na semenách farbu. Osivá v biokvalite bývajú nemorené.

Ktoré odrody sú vhodnejšie do chladnejších oblastí?

Všeobecne sú proti chladu odolnejšie hrubostenné odrody. Z nepartenokarpických odrôd je na pestovanie vonku vhodná napríklad Blanka F1 alebo geneticky nehorká Bohemia F1, z partenokarpických geneticky nehorká Dafne F1 (na pole aj do skleníka či fóliovníka), ďalej Alhambra F1, Orfeus F1, Zuzana F1.

Musia sa uhorky zaštipovať?

Ak sa uhorky pestujú vertikálne, zaštipovanie sa odporúča. Keď rastlina dosiahne pol metra, odstránime spodné tri listy aj s bočnými výhonkami. Počas sezóny zaštipujeme bočné výhony za druhým listom.

Uhorky

Sú niektoré odrody vyslovene vhodné na kvasáky?

Aj keď sa kvasáky dajú urobiť prakticky z každej nakladačky, rozdiel existuje. Niektoré odrody nepríjemne zmäknú, iné majú sklon k prekvaseniu alebo sa mení farba zo zelenej na hnedú. Dobrou voľbou na kvalitné kvasáky bez spomínaných nedostatkov je napríklad nakladačka Gracia F1 na pestovanie vonku aj v skleníkoch, ďalej Anya F1, Dafne F1, Dalila F1, Valerie F1.

Mulčujú sa uhorky?

Záleží od lokality a skúseností, no mulčovanie podporuje vyššiu vzdušnú vlhkosť okolo rastlín. Mulč neraz sám plesnivie, čo môže byť rizikový faktor pre vznik hubových ochorení. Niektorí pestovatelia sú zástancami odstraňovania akýchkoľvek rastlinných zvyškov z porastu.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: jar | uhorky | zelenina

Diskusie na tému článku