Ak ste raz ochutnali zeleninu z vlastnej záhrady, zrejme tú z obchodu kúpite už len s jemným sebazaprením a nostalgickou spomienkou na chuť plnú slnka a leta. Aj v malej záhrade však môžete byť čiastočne sebestační a dokonca si pripraviť zásoby na zimné mesiace!
Ktoré plodiny teda pestovať, aby ste si chuť a vôňu vlastnej záhrady vychutnávali čo najdlhšie?
1. Paradajky
Paradajky sú záhradnou klasikou, kráľovné leta, základ ľahkého jedálnička počas horúcich letných dní. Do malej záhrady si vyberte tyčové odrody, ktoré vám nezaberú veľa miesta.
Vopred si naplánujte, čo od úrody očakávate. Chcete malé cherry, túžite si vyrobiť paradajkovú šťavu, lečo, alebo kečup? Podľa toho vyberajte odrody. Ideálna je kombinácia rôznych odrôd – chutné cherry odrody k raňajkám, do šalátov. Stačí jeden koreň červených a jeden žltých, aby boli šaláty pestrofarebné. K tomu zvoľte klasickú odrodu strednej veľkosti a nezabudnite na mäsité steakové odrody, vhodné na výrobu kečupov a pretlakov.
Ako urobiť z desiatich rastlín dvadsať
Tyčové paradajky sa ťahajú do výšky, niektoré odrody dosahujú výšku cez dva metre. Ak trošku zväčšíte rozostup medzi vysádzanými sadenicami, môžete dosiahnuť výrazne vyššiu úrodu. Ako to? Jednoducho budete z jednej rastliny viesť dve stonky.
Rastlinu štandardne vysadíme k opore. Tyčovým rastlinám bežne vylamujeme všetky zálistky vyrastajúce z pazúch. V tomto prípadne však najnižší zálistkový výhon ponecháme rásť. Keď je dosť dlhý, priviažeme ho k druhej tyči. Preto treba vopred medzi sadenicami ponechať vyššie rozostupy. Z jedného koreňa tak pestujeme dve hlavné stonky. Výhodou je výrazne viac plodov, ktoré však môžu byť trošku menšie, ako keby rástli len na hlavnej stonke. Ostatné zálistky priebežne odstraňujeme.
Ako si ich uchovať na zimné mesiace?
Z takto pestovaných rastlín zrejme získate viac plodov, ako stihnete zjesť. Našťastie, paradajky majú široké využitie a môžete si pripraviť jednoduchý paradajkový pretlak, lečo, alebo kečup. Ak sa vám predstava státia pri hrncoch počas leta nezdá lákavá, paradajky si viete uskladniť aj studeným spôsobom spracovania a bez konzervovania. Menej vodnaté odrody môžete sušiť a následne nakladať do oleja. Možností, ako si pripomenúť chuť leta z vlastnej záhrady hoci aj počas Vianoc, je naozaj neúrekom.
2. Cukety
Aj v malej záhrade môžete zažiť ten pocit, keď ponad plot núkate prebytky cukiet a sused sa už tvári, že vás nepočuje a nevidí, pretože ešte nespracoval tých päť kusov, ktoré ste mu darovali predvčerom. Humorná situácia? Kdeže, realita každého, komu sa dva korene zdajú málo.
Cuketa má síce rozsiahle listy, ale na jej pestovanie vám postačí aj priestor 2 x 2 metre. Vykopte dve hniezda, do jamiek na dno môžete nastlať kúsok preschnutej pokosenej trávy, kompost, trošku zeminy, všetko zalejete, na vrch položíte 2 semienka, zasypete zeminou a dobre zalejete. Pri troche šťastia a absencii slizniakov vám vyrastú 4 rastliny, z ktorých budete mať úrody na rozdávanie.
Cuketa plodí rada a veľa, najmä ak plody pravidelne zbierate. Tým produkciu nových len podporíte. Ak by vzišli len dve semienka, stále môžete dosiať ďalšie (pokojne aj počas júna), ale aj dva korene väčšinou prinesú dostatok úrody.
Čo s nimi?
Ak od vás už susedia bočia a o cukete nechcú ani počuť, v chladničke niet miesta ani pre plátok syra, vtedy je čas využiť všetky skvelé recepty na jej spracovanie. Počuli ste už o cuketovej čalamáde? Viete, že ich môžete zavárať rovnako ako uhorky? Alebo nastrúhať do vrecka, vložiť tak do mrazničky a neskôr ich využiť na prípravu prívarku jemnejšieho, ako je ten tekvicový? Dá sa z nich dokonca pripraviť nátierka na hrianky, ktorú môžete pokojne primiešať aj do cestovín alebo pod mäso a nikto nebude namietať. Vyskúšajte, počas zimy ako keby ste našli.
Cuketová čalamáda
- 3 kg cukety (bez zrniečok, mladé cukety môžete nechať celé a nevyberať stred)
- 1 kg papriky
- 1 kg cibule
- 4 ks červenej papriky / kápia
- 1 Deko
- 300 g cukor
- 300 ml ocot
Cukety nastrúhame na kolieska (alebo polovičné kolieska), cibuľu a papriky nakrájame na tenké plátky. Primiešame deko, cukor a ocot, necháme odležať aspoň hodinu. Po hodine plníme do pohárov a sterilizujeme na 80 stupňoch približne 25 minút.
Cuketová nátierka na hrianky
- 1,5 – 2 kg nastrúhanej cukety
- 140 ml olivového oleja
- 4 – 5 veľkých cibúľ
- 10 strúčikov cesnaku
- 3 lyžičky soli
- 3 polievkové lyžice cukru
- 5 polievkových lyžíc worchestrovej omáčky
- 2 polievkové lyžice jablčného octu
- 700 g olúpaných pokrájaných paradajok
- ½ lyžičky mletého čierneho korenia
Na olivovom oleji opražíme cibuľu nakrájanú na tenké polmesiačiky, potom pridáme na plátky pokrájaný cesnak, premiešame. Pridáme nastrúhanú cuketu, paradajky, soľ, cukor, worchestrovú omáčku, jablčný ocot a mleté čierne korenie. Dusíme približne 10 minút. Zatiaľ predhrejeme rúru na 180 stupňov. Do hlbokého väčšieho plechu dáme papier na pečenie a udusenú zmes naň rovnomerne rozložíme. Pečieme približne 40 minút, občas premiešame. Po upečení zmes preložíme do pohárov a zasterilizujeme.
3. Kríčková fazuľa
Kríčková fazuľa je nenáročná a jej pestovanie zvládnete aj vtedy, ak zrovna v záhradkárčení nevynikáte.
Obchody ponúkajú veľké množstvo rôznych odrôd, zelené i žlté. Výhodou je, že kríčkovú fazuľu môžete prakticky vysievať každé dva týždne a tým si zabezpečíte bohatú úrodu počas celej sezóny. Vysievať ju môžete dokonca ešte aj počas augusta. Semená naklíčia aj keď je teplo, horúco, ale aj keď je o čosi chladnejšie. Z jedného výsevu môžete očakávať 2 – 3 zbery.
Po zbere struky vydržia chvíľu v chladničke, ale môžete ich aj mraziť (rovnakým spôsobom ako hrášok), zavárať v sladko – kyslom náleve. V sezóne si užijete strukovú polievku či prívarok, alebo ich narýchlo opečiete na panvici ako prílohu ku grilovanému mäsu. Dajú sa tiež upiecť v rúre alebo ugrilovať, na internete nájdete množstvo sviežich receptov, ktoré počas leta odľahčia jedálniček.
Struky na grécky spôsob
- 500 g fazuľových strukov
- 200 g cukety
- 4 paradajky
- 1 cibuľa
- 4 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- 120 ml vody
- lyžička soli
- mleté čierne korenie
- bylinky podľa chuti
- 1/2 lyžice citrónovej šťavy
Fazuľku očistíme a pokrájame, cuketu pokrájame na kocky. Ak máte vlastnú cuketu, určite ju nešúpte. Oberáte sa tak o hodnotné látky, ktoré šupka obsahuje.
Pokrájanú cibuľu opražíme na olivovom oleji, pridáme cesnak nakrájaný na plátky a premiešame. Pridáme fazuľky a cuketu a opäť chvíľu opekáme. Pridáme olúpané a pokrájané paradajky, osolíme, pridáme korenie, podlejeme ešte troškou oleja a vodou a varíme domäkka, občas premiešame. Pred koncom pridáme sušené alebo čerstvé bylinky (oregano, saturejku,…), prilejeme pol lyžice citrónovej šťavy a opäť premiešame. Odstavíme a podávame s bagetou. Toto jedlo výborne chutí aj vychladené.
Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdravím, viete mi poradiť, resp. potvrdiť, či je to mangold alebo niečo iné?…