Prečo pestovať vlastné rajčiny? Jednoznačne pre ich lepšiu chuť v porovnaní s obchodom. Ďalšou výhodou je tiež, že plody zberáme v optimálnej zrelosti tesne pred konzumovaním.
Paradajky na veľkopestovanie boli šľachtené primárne nie pre chuť, ale pre pevnosť šupky, tvrdosť dužiny, odolnosť proti opadávaniu plodov pri dozrievaní a proti mäknutiu počas dopravy a skladovania.
Je dobre známe, že rajčiny sú výrazne teplo- a svetlomilné. Neznesú ani krátky pokles teploty pod bod mrazu. Dokonca pri teplote pod 9 °C sa zastavuje ich rast a listy žltnú. Preto sa s výsadbou sadeníc na záhon ponáhľať netreba, lepšie je počkať až do termínu po troch zmrznutých, čo je cca po 15. máji. Aby prišlo k opeleniu a násade plodov, optimálna teplota pri kvitnutí (sú samoopelivé) je počas dňa 21 až 30 °C, v noci 15 až 21 °C. Ak teplota prekročí 32 °C alebo, naopak, klesne pod 15 °C, dochádza k znižovaniu tvorby plodov. Dôležité je to vedieť pri pestovaní v skleníku či fóliovníku a počas horúcich letných dní znižovať teplotu tienením a vetraním.
1. Výber vhodnej odrody
Na začiatku si ujasníme najmä dve veci: spôsob pestovania a využitie plodov. Väčšia záhrada umožňuje pestovať vysoké – kolíkové odrody, na pestovanie v malej hriadke alebo na balkóne sú vhodné skôr nižšie kríčkovité odrody.
Kolíkové odrody dorastajú do výšky 160 a viac centimetrov. Pri pestovaní potrebujú oporu – drevený kolík, kovovú špirálu, drôtenku alebo sieť. Jeden až dva hlavné výhony postupne priväzujeme k opore, bočné priebežne vyštipujeme.
Kríčkové odrody dorastajú do výšky 50 až 70 cm. Majú kompaktný, niekedy rozložitý alebo previsnutý vzrast. Opora nie je nevyhnutná, ale pri výške nad 50 cm odporúčaná, aby sa rastlina nezlomila alebo nepoložila na zem. Výhodou je, že netreba vyštipovať bočné výhonky. Vzhľadom na väčšiu hustotu olistenia, a tým vyššiu vzdušnú vlhkosť v poraste, treba počítať s väčšou náchylnosťou na napadnutie hubovými chorobami.
Ak si doma, plánujeme vyrobiť pretlak alebo kečup, zasadíme aj odrody s mäsitými a veľkými plodmi. Na zdobenie jedla alebo ako súčasť detskej desiaty sú praktické miniplody, takzvané „baby-koktailové“ v červenom aj žltom sfarbení.
Plody majú rôzne tvary (guľaté, podlhovasté, oválne, valcovité, hruškovité, datľové, čerešňové, srdcovité, rebrovité), farby (červené, žlté, oranžové, ružové, fialové, zelené, zeleno- i červeno-pásikavé, hnedé až takmer čierne) i chuť. Na výsadbu do menších nádob sú vhodné odrody červenoplodé Vilma, Bajaja, oranžová Venus a žltoplodá Aztek. Na pestovanie v závesných nádobách na balkónoch sú vhodné previsnuté odrody, červenoplodá Thumbling Tom Red, žltoplodá Thumling Tom Yellow.
2. Od výsevu po priesadu
Dĺžka vegetačného obdobia od výsevu po zber sa pohybuje podľa odrody a spôsobu pestovania v rozpätí 120 až 135 dní. Minimálna teplota pôdy na klíčenie semien v hĺbke výsevu je 10 °C, maximálna 35 °C, optimálna 20 až 25 °C. Rastliny vyklíčia za cca 1 týždeň.
Vysievame v marci až začiatkom apríla do zakoreňovačov alebo téglikov po 1 semienku. Výhodou je, že nebude nutné pikírovanie. Priesady možno dopestovať aj sejbou na vonkajšom záhone, a to koncom apríla až začiatkom mája. Zvoliť môžeme presný výsev do riadkov vzdialených od seba pri kolíkových odrodách 100 až 120 cm, v riadku 60 až 80 cm, pri kríčkových 50 až 80 cm, v riadku na 50 cm. Miesta s nevzídenými semienkami dosadíme. Ak semienka nasypeme do riadku hustejšie, porast neskôr vyjednotíme.
3. Vysádzame priesady
Rajčiny sú náročné na úrodnú humóznu pôdu, dobre zásobenú prijateľnými živinami, skôr ľahšiu, hlinitopiesočnatú. Stanovište vyberáme slnečné, chránené pred vetrom. Záhon pod rajčiny zrýľujeme ideálne už na jeseň, pričom zapracujeme organické hnojenie, na 1 m2 záhona 4 až 6 kg maštaľného hnoja alebo jeho náhrady (granulované organické hnojivo, kompost, zelené hnojenie).
Kvalitná sadenica kolíkových rajčín má byť vysoká cca 20 – 25 cm s asi 8 pravými listami, kríčková asi 10 – 15 cm so 4 pravými listami. Rastlina má byť pevná, zdravá, tmavozelenej farby s nasadenými či rozkvitnutými 1 – 2 kvietkami. Pred výsadbou priesady, minimálne 7 dní, postupne otužujeme vetraním, znižovaním teploty, obmedzením závlahy a cez deň vynášaním von. Deň pred výsadbou dobre zalejeme. Do výsadbovej jamky nalejeme vodu a necháme vsiaknuť, priesadu vložíme mierne šikmo a pomocou lopatky prihrnieme pôdu ku koreňom a stonke. Pri kolíkových oporu s výškou min. 180 cm zatlčieme vopred, aby sme nepoškodili korene.
Priesady vysádzame počas zamračeného počasia alebo podvečer, aby lepšie odolali šoku z presadenia a priviažeme ich o kolík do tvaru vodorovnej osmičky, motúz sa nesmie zarezávať. Kolíkové rajčiny vysádzame do sponu 100 – 120 x 60 – 80 cm, kríčkové 50 – 80 cm x 50 cm.
4. Ako sa o rajčiny priebežne starať
Paradajky vyžadujú pravidelnú a výdatnú zálievku, nie však premokrenie. Zavlažujeme ich ku koreňom podmokom do vyhĺbených brázd, ktoré po vsiaknutí vody zahrnieme suchou pôdou. Vyhýbame sa zamokreniu listov, čo je prevencia výskytu hubových chorôb.
Zálistky, čiže bočné výhonky vyrastajúce v pazuchách listov, priebežne vylamujeme, keď majú dĺžku 5 až 10 cm. Nepoužívame pritom nožnice, nôž alebo vyštipovanie prstami, aby sme nerozniesli choroby. Ak by sme ich nevylamovali, porast sa zahustí, plody sa zmenšia a predĺži sa dozrievanie.
Dôsledne likvidujeme burinu, lebo odoberá vodu a živiny. Pôdu v medziradoch často kypríme, prevzdušňujeme. Medzi riadky môžeme nastielať čiernu netkanú textíliu alebo PE fóliu, ktoré potláčajú rast burín, zabraňujú vyparovaniu vody z pôdy a pôdu zahrievajú. Svetlé nastielacie materiály ako slama či biela textília môžu viesť k ochladeniu pôdy.
Plody zberáme prebierkou, so stopkou alebo v strapcoch, každý 2 až 3 deň. Pri kolíkových rajčinách odstránime v druhej polovici augusta až začiatkom septembra rastový vrchol, aby sa už netvorili ďalšie kvety a rastlina sa sústredila na dozretie už vytvorených plodov.
Dobré rady
- Plody paradajky sú z dietologického hľadiska cenné pre obsah vitamínov, minerálnych látok, organických kyselín, cukrov, aromatických látok, vlákniny, pektínu, farbív karotenoidov a antokyánov v plodoch.
- Stonku rajčiaku pri sadení „ponoríme“ hlbšie do pôdy, zakorení aj ona, čo zvýši stabilitu, príjem živín a vody. V konečnom dôsledku dáva vyššie a skoršie úrody.
- Na dobré opelenie vplýva mierny pohyb – potrasenie rastlinami, aby sa peľ dostal na bliznu.
- Závlaha má byť pravidelná a kapacitne vyrovnaná. Nepravidelná, množstvom nevyrovnaná závlaha spôsobuje praskanie plodov; pukliny sú vstupnou bránou pre hubové choroby, škodcov, plody nemožno skladovať.
- Nedozreté a zelené dorastené plody rajčín vložíme do nádoby spolu s jablkami a prikryjeme mikroténovým vreckom. Dozrievajúce jablká produkujú etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie zelených plodov rajčín. Optimálna teplota pri dozrievaní má byť 20 až 24 °C.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay.com
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, viete mi poradiť, prečo sa mi na listoch paradajok tvoria takéto škvr…