4 netradičné odrody cvikly, ktoré možno nepoznáte

Cvikla to má ťažké. Kým jedni ju milujú a je pravidelne na ich tanieri, iní jej nedajú šancu. Škoda, pretože má naozaj veľa vitamínov a je nenáročná na pestovanie.

Cvikla

Okrem tradičných a dobre známych odrôd existujú aj netradičné odrody cvikly. Tie by rozhodne nemali chýbať v záhrade žiadneho záhradkára, ktorý rád experimentuje.

Cylindra

Už samotný názov napovedá o tvare tejto chutnej odrody cvikly, ktorá pochádza z Dánska. Je typická podlhovastým tvarom, sladkou dužinou a v porovnaní s tradičnými odrodami vyniká vyššou produktivitou. Vďaka podlhovastému tvaru je ideálna najmä do menších záhrad alebo vyvýšených záhonov. Výborne chutí v surovom stave, je vhodná na uskladnenie i zaváranie.

Cvikla cylindra

Albina Vereduna

S cviklou sa nám automaticky spája krvavo červená farba, predsa však existuje odroda, ktorá je biela. Ide o skorú odrodu vhodnú do teplej aj studenej kuchyne. V surovom stave vyniká príjemnou sladkosťou. Patrí k odrodám, ktoré môžeme konzumovať aj s listami. Tie sa dajú využiť surové aj tepelne upravené dokonca namiesto špenátu.

Cvikla

Burpees Golden

Je charakteristická výraznou oranžovo-žltou dužinou. Patrí medzi stredne skoré odrody, plody zbierame od júla do septembra. Okrem konzervovania je vhodná na varenie, pečenie a konzumáciu v surovom stave. Veľmi obľúbená je do rôznych miešaných šalátov nielen pre svoju chuť, ale aj zaujímavú farbu. V modernej gastronómii patrí medzi najobľúbenejšie odrody cvikly.

Cvikla Burpees Golden

Chioggia

Zvonku červená, po prekrojení dužina prekvapí bielymi prstencami, ktoré majú mimoriadne dekoratívny efekt. Oproti iným odrodám je veľmi šťavnatá, sladká a jemná. Ide o veľmi skorú odrodu vhodnú najmä na konzervovanie a tiež ako zdravšia alternatíva prílohy k mäsu. Odporúča sa zber malých plodov pre ľahšiu konzumáciu a baby efekt na tanieri. Má výraznú zemitú chuť, preto nie je veľmi vhodná do smoothie.

Chioggia

Pestovanie cvikly

Cvikla je nenáročná koreňová zelenina, ktorej sa darí menej v kyslej a kamenistej pôde. Vyhovuje jej slnečné stanovište a polotieň. Semiačka vysádzame od apríla vtedy, keď už nie je pôda zamrznutá a nehrozia nečakané aprílové mrazy. Sejeme ju priamym výsevom do pripravených hriadok vzdialených od seba približne 30 centimetrov do hĺbky 2 až 3 centimetrov. Nie je náročná na zálievku, postačí si bez pravidelného polievania, ale v čase sucha ju treba polievať.

Účinky cvikly na zdravie

Cvikla má veľa priaznivých benefitov pre naše zdravie a je silným antioxidantom. Má protirakovinové účinky, podporuje imunitu, je skvelou pomocníčkou pri detoxe a chudnutí. Okrem toho znižuje krvný tlak, priaznivo pôsobí na trávenie, zvyšuje športový výkon a má protianemický efekt. Vďaka pomerne vysokému obsahu železa potláča zápaly. Dobre pôsobí aj ako podporná liečba po borelióze a encefalitíde.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku