Vyskúšali sme 5 rôznych spôsobov, ako pestovať zemiaky. Výsledok nás prekvapil!

Porovnali sme 5 spôsobov pestovania zemiakov z hľadiska ich úrody a veľkosti priestoru. Výsledok bol prekvapivý, ale zistili sme, že miesto pre ne sa nájde v každej záhrade.

Rôzne spôsoby, ako pestovať zemiaky v záhrade
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Nedajte na reči, že pestovať vlastné zemiaky nestojí za námahu. Už prvý hlt čerstvo uvarených, na jazyku sa rozpadajúcich hľúz, ochutených troškou masla a soli len pár minút po vykopaní hovorí v ich prospech. Nemusí vám pri ich pestovaní ísť ani tak o sebestačnosť, ale o spoznanie rôznych odrôd, chutí i farieb, ktoré sú v ponuke. Doma pestované zemiaky budú pravdepodobne i bez chémie a uhlíková stopa ich dopravy bude nulová.

Zemiakové rastliny sú pomerne veľké a ako sa záhrady zmenšujú, záhradkári skúšajú nové možnosti ich pestovania. Vyskúšali sme 5 rôznych spôsobov vrátane tradičného a porovnali ich. Každú z metód sme posudzovali z hľadiska námahy a výnosu. Výsledok bol niekedy prekvapivý, ale ukázal, že miesto pre ne sa nájde v každej záhrade.

Pestovanie v záhone

Tradične

Vhodné pre vysokú úrodu

Pestovanie zemiakov vyžadujúcich kopcovanie sa medzi záhradníkmi traduje už mnoho generácií. Vyžaduje dostatočne veľký záhon a zdravú chrbticu.

Ako na to?

Na začiatok vykopeme ryhu hlbokú približne 20 cm. Na jej dno ukladáme sadbové hľuzy, 30 cm od seba v prípade skorých odrôd a 45 cm od seba pri ostatných. Zahrnieme ich pôdou. Hneď ako sa objavia výhonky, ich prvýkrát nakopcujeme pomocou motyky, aby sme povzbudili rastliny k tvorbe hľúz. Kopcovanie neskôr opakujeme.

Tento spôsob si spomedzi všetkých skúšaných vyžaduje najviac práce. V malých záhradách sa nedá príliš uplatniť. Odmena v podobe úrody však stojí za to. Zozbierali sme najviac zemiakov.

  • Za: Bohatá úroda
  • Proti: Ťažká práca
  • Výnos: Vysoký (asi 1,5 kg na rastlinu)

Bez kopania

Vhodné pre ťažkú pôdu

Rýľ necháme v kôlni a namiesto rýľovania budeme záhon mulčovať. Do budúcnosti tak zlepšíme pôdny ekosystém. Záhradkárčenie bez kopania uľahčuje prácu na ťažkých pôdach.

Ako na to?

Na záhon dáme 10 – 15 cm vrstvu záhradného kompostu, dobre rozležaného a odstáteho hnoja alebo zeleného odpadu. Do tejto vrstvy zahrabeme sadbové zemiaky v rovnakej vzdialenosti ako pri tradičnom pestovaní. Ako rastliny rastú, opakovane vrstvíme mulč, aby sme zabránili dostať sa svetlu k hľuzám, pretože by ozeleneli a stali sa jedovatými.

Zber je pri tejto metóde „hračka“. Stačí chytiť výhony rastliny a potiahnuť. Problémom počas sezóny bolo zadovážiť dostatok mulču a aj po opakovanom mulčovaní sme našli pomerne dosť nazelenalých hľúz.

  • Za: Minimálne úsilie
  • Proti: Príliš veľa zelených zemiakov
  • Výnos: Dobrý (asi 1 kg na rastlinu)
Pestovanie zemiakov v záhone
Tradične pestované zemiaky kopcujeme, čím sa zvyšuje ich výnos. Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Záhon „lasagne“

Vhodné pre vytvorenie nových zeleninových záhonov

Spracovať pôdu pre zeleninový záhon je pomerne náročné, treba ho totiž poriadne prekopať a odburiniť. Záhony à la „lasagne“ fungujú trochu ako kompostovisko situované priamo na mieste nového záhona, čím si novú zeleninovú hriadku pripravíme už počas jedného roka.

Ako na to?

1. Trávnu plochu či lúku pokosíme a povrch zakryjeme hrubým kartónom, ktorý potlačí vytrvalé buriny. Okraje zaťažíme hrubými záhradnými stĺpikmi.

Ako založiť záhon "lasagne" na pestovanie zemiakov
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

2. Na kartón vrstvíme dobre rozložený kompost v hrúbke 15 cm.

Ako založiť záhon "lasagne" na pestovanie zemiakov
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

3. Sadbové zemiaky uložíme na povrch a zasypeme ďalšou vrstvou kompostu .

Ako založiť záhon "lasagne" na pestovanie zemiakov
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

4. Počas rastu pridávame rôzne vrstvy organického materiálu, ako je slama, pokosená tráva, kompost – vytvárame „lasagne“ do výšky 30 – 50 cm.

Ako založiť záhon "lasagne" na pestovanie zemiakov
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Zemiaky rástli bujne, tvorili veľa vňate a ich hľuzy boli po zbere krásne čisté, no nebolo ich veľa – možno preto, že veľa energie smerovalo do listov. Na túto metódu je lepšie sa pozerať ako na možnosť získania trochy úrody pri vytváraní nového zeleninového záhona.

  • Za: Intenzívny rast vňate
  • Proti: Nízke výnosy
  • Výnos: Nízky (asi 500 g na rastlinu)

Pestovanie vo vreciach

Vhodné pre skorý aj neskorý zber

Zemiaky v kompaktných prenosných vreciach sa dajú pestovať aj na balkóne. Táto metóda je výborná na „obídenie“ ročných období. Rastliny pestujeme od januára v interiéri, v apríli ich premiestnime von a zber bude veľmi skorý.

Ako na to?

Tri sadbové zemiaky zasadíme do 15 cm vrstvy viacúčelového substrátu vo vreci. Ako rastú, dvíhame steny vreca a zasypávame ďalším substrátom. Nové zemiaky môžeme zberať o 10 – 12 týždňov. Naše rastliny rástli dobre, aj keď vyžadovali dostatok vody a pravidelné tekuté prihnojovanie.

Úroda však bola naozaj sklamaním, len hrsť zemiakov na rastlinu. Vybrali sme ich však čisté, bez chorôb a boli chutné.

  • Za: Úspora miesta
  • Proti: Slabý zber
  • Výnos: Veľmi nízky (asi 300 g na rastlinu)
Pestovanie zemiakov vo vreciach
Na tento účel môžeme využiť už použité veľké vrecia, napríklad zo substrátov alebo z mulčovacej kôry, stačí do nich urobiť drenážne otvory. Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Vyvýšený box

Vhodné pre pestovanie v malých priestoroch

Maximalizujte úrodu zemiakov v malej záhrade tým, že pôjdete do výšky a postavíte box na zemiaky. Na jednom štvorcovom metri pestujeme 4 rastliny.

Ako na to?

4 hranoly s výškou 1 meter spojíme pomocou skrutiek s doskami tak, aby sme vytvorili základ boxu. Pridáme druhý rad dosiek a naplníme zmesou ornice a kompostu v pomere 1 : 1. Sadbové zemiaky vysadíme do tejto spodnej vrstvy. Ako rastú, priskrutkujeme ďalší rad dosiek a pridáme zmes ornice a kompostu.

1. Box začneme stavať tak, že k 4 hranolom s výškou 1 meter priskrutkujeme rad 1 meter dlhých dosiek.

Stavba vyvýšeného boxu na pestovanie zemiakov
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

2. Základ boxu postavíme na miesto a pokračujeme v skrutkovaní dosiek zo všetkých strán.

Stavba vyvýšeného boxu na pestovanie zemiakov
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

3. Ako rastie zemiaková vňať, priskrutkujeme ďalší rad dosiek a pridáme čerstvú vrstvu pôdy s kompostom.

Pestovanie zemiakov vo vyvýšenom boxe
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World

Zber prebieha jednoducho odskrutkovaním dosiek. Rastliny rástli dobre a box zabezpečil kompaktný rast. Zber bol ľahký a zbierali sme primeranú úrodu čistých hľúz bez poškodení.

  • Za: Estetické pestovanie v malých záhradách
  • Proti: Vyžaduje určité zručnosti domácich majstrov
  • Výnos: Stredný (asi 750 g na rastlinu)

Náš výber odrôd zemiakov

  • ‘Anuschka’: veľmi skorá šalátová odroda s peknou žltou šupkou a s plytkými očkami. Má výbornú chuť. Varný typ AB.
  • ‘Cibared’: poloskorá až skorá odroda s tmavočervenou šupkou a červenou strakatou dužinou. Hľuzy sú oválne, veľké, očká sú stredne hlboké. Varný typ B.
  • ‘Agria’: stredne skorá odroda s veľkými oválnymi hľuzami. Dužina je tmavožltá. Veľmi dobre skladovateľná. Varný typ B – BC.
  • ‘Ditta’: poloskorá až poloneskorá šalátová odroda s oválnymi hľuzami vhodnými i na dlhodobé skladovanie. Má vynikajúcu maslovú chuť. Varný typ AB – B.
  • ‘Jelly’: stredne neskorá odroda so žltými a veľmi chutnými hľuzami. Na povrchu sú plytké očká. Varný typ B.

Začíname s pestovaním zemiakov

Január a február

Začína sa sezóna objednávania sadbových zemiakov. Po kúpe ich vyberieme z obalu, dáme v jednej vrstve do debničiek alebo po jednom do obalov od vajíčok. V interiéri môžeme vysadiť niekoľko hľúz do vriec na veľmi skorý zber.

Polovica marca

V južných oblastiach začíname s výsadbou, ale záhon zakryjeme netkanou textíliou. Na severe počkáme do apríla.

Začiatok apríla

Prebieha výsadba veľmi skorých a skorých odrôd.

Polovica apríla

Hlavný termín výsadby.

Galéria k článku

Text: Sally Nex
Foto: Jason Ingram/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: zelenina | zemiaky

Diskusie na tému článku