Leto prináša vysoké teploty a s nimi zvýšenú spotrebu tekutín. Prečo si nespestriť pitný režim rýchlymi a osviežujúcimi limonádami z čerstvého ovocia, zeleniny a byliniek? Doma pripravené sú bez umelých prísad a konzervantov.
Je dôležité dodržiavať správny pitný režim, aby sme predišli zdravotným rizikám a zbytočným nepríjemnostiam. Čistá pitná voda je ideálna, ale prečo by sme si to nespestrili rôznymi osviežujúcimi nápojmi? A hneď niekoľkými druhmi, aby nám nezovšedneli!
Najlepšie chutia limonády, ktoré si pripravíme doma z dostupných surovín. Ich výhodou je, že sú jednoduché, rýchle a vieme, čo do nich dávame. Môžeme skombinovať rôzne druhy ovocia, zeleniny a byliniek.
Malinovo-mätová limonáda
Do 1 litra vody pridáme asi hrsť malín, môžeme aj trocha citrónovej šťavy. Maliny trocha popučíme, aby pustili šťavu, pridáme mätové lístky, ľad a servírujeme. Ak radi sladíte, pridajte trstinový cukor alebo med.
Limonáda na spôsob mojita
Klasika, ktorú každý hádam pozná. Do vody nakrájame citrón alebo limetky, nastrúhame alebo nakrájame zázvor, pridáme citrónovú šťavu, trstinový cukor. Pomiešame a servírujeme v pohároch s plátkom citróna a ľadom.
Ľadový čaj so zázvorom a broskyňami
Budeme potrebovať
- 2 broskyne
- 4 šálky vylúhovaného zeleného čaju
- 2 lyžice jemne nastrúhaného zázvoru
- 2 lyžice medu
Postup
Pripravíme si zelený čaj, do ktorého nastrúhame zázvor. Odkôstkované a ošúpané broskyne rozmixujeme na hladkú zmes, do ktorej pridáme čaj so zázvorom, sirup alebo med a dobre pomiešame. Podávame s ľadom.
Pomarančová limonáda
Chemicky neošetrené alebo ošúpané pomaranče nakrájame na tenké plátky. Z niekoľkých vytlačíme šťavu a dáme do sklenej nádoby s vodou. Necháme trocha vylúhovať, aby sa chute spojili. Môžeme pridať aj mätu. Kto má rád sladšiu verziu, pridá si med. Podávame s ľadom.
Melónová limonáda
Budeme potrebovať
- 5 šálok na kocky nakrájaného červeného melóna
- ⅓ šálky citrónovej šťavy
- 3 lyžice medu
- 4 šálky vody
Postup
Všetky suroviny rozmixujeme v mixéri na hladkú zmes. Nalejeme do džbánu a dáme na cca hodinu do chladničky. Podávame s ľadom, plátkom melóna alebo citróna.
Fermentované limonády
Hitom sa stávajú fermentované limonády, čiže limonády, ktoré prejdú procesom kvasenia. Sú plné zdravých probiotík, ktoré pomáhajú nášmu tráveniu a imunite. Okrem toho skvelo vyzerajú a majú nenahraditeľnú chuť. A keď ich necháte fermentovať o niečo dlhšie, budete mať vynikajúce bylinkové prosecco.
Postup
Do väčšej zaváraninovej fľaše nakrájame ľubovoľné ovocie, napríklad jablká, broskyne, hrušky, jahody, maliny, slivky, citrón. Stačí kombinácia 2-3 druhov. Pridáme obľúbené bylinky, napríklad mätu, medovku, môžeme použiť aj jedlé kvety ako slez, nechtík, echinaceu a zalejeme vodou.
Ako štartér kvasenia pridáme 2 lyžice jablkového nepasterizovaného octu, trocha medu alebo cukru.
Nádobu prikryjeme a necháme na teplom mieste fermentovať cca 4 dni. Už na druhý deň vidieť bublinky, to znamená, že proces kvasenia nastal.
Fľašu treba každý deň aspoň 3-krát premiešať. Po cca 4 dňoch (ochutnáme, či sme s chuťou spokojní) tekutinu precedíme cez sitko, limonádu nalejeme do sklenených fliaš a uložíme v chladničke. Tým proces kvasenia zastavíme.
Bylinkový macerát
Osviežujúci je aj bylinný vodný macerát. Môžeme použiť žihľavu, mätu, medovku, tymian, slez, púpavové kvety, skorocel, sedmokrásky, ďatelinu, lipu – kto čo obľubuje.
Bylinky aj s jedlými kvetmi zalejeme vodou, najlepšie prevarenou. Necháme macerovať aspoň 6 hodín, najlepšie na noc, a ráno je macerát hotový. Za tú dobu bylinky pustia do vody všetky svoje prospešné látky.
Pripravený macerát naštartuje organizmus a doplní telu potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Na záver môžeme pridať citrón a na osladenie med.
Galéria k článku
Text: Andrea Párkányová
Foto: Andrea Párkányová, isifa/Shutterstock
Poradite overenu odrodu letnej redkovky? Taku co nebude v teple velmi vybiehat d…