Na jar, od konca marca do polovice mája, sa na koncoch konárikov ihličnanov objavujú malé a mäkké svetlozelené výhonky. Vedeli ste, že sa môžu konzumovať aj v surovom stave a dá sa z nich vyrobiť mnoho produktov?
Smrekové výhonky majú kyselkavú príchuť. Zbierať ich treba v neznečistenom prostredí, s ohľadom na prírodu. Najlepšie z viacerých stromov a nie z jedného miesta, aby sme nezastavili rast stromu. Chýbať nebudú na spodných konároch.
Výhonky sú zdrojom vitamínu C, najmä tie smrekové. Viacerí poznajú sirup, ktorý sa robí ukladaním smrekových výhonkov zasypaných cukrom. Takýto sirup sa užíva ako prevencia proti kašľu. Vďaka obsahu terpentínovej silice rozpúšťa hlieny, čím uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje vykašliavanie.
Tinktúra zo smrekových výhonkov
Výhonky naložíme do alkoholu, aspoň 40 %. Zmiešame 2 diely alkoholu a 1 diel výhonkov. V uzavretej sklenej nádobe zmes za každodenného pretrepania necháme macerovať na tmavom mieste pri izbovej teplote približne týždeň.
Potom výluh precedíme a skladujeme v tmavej miestnosti. Tinktúra je vhodná na vnútorné aj vonkajšie použitie.
Smrekový olej z mladých výhonkov
Podobne ako tinktúru si z výhonkov pripravíme aj olej na ochutenie jedál. Olej zohrejeme približne na 50 °C, nalejeme do pohára a pridáme smrekové výhonky.
Uzavrieme a dáme do chladničky na dva týždne. Olej sa používa na ochutenie šalátov a jedál.
Smrekový med
Budeme potrebovať
- 1 kg smrekových výhonkov
- 1 kg cukru
- 1 liter vody
- 2 bio citróny nakrájané na kolieska
Postup
Opláchnuté výhonky spolu s citrónom varíme pod pokrievkou približne 30 minút. Necháme 24 hodín lúhovať. Po tejto dobe ho precedíme, ihličie s citrónmi poriadne vyžmýkame, pridáme cukor a varíme do zhustnutia približne hodinu.
Prelejeme do pohárov, uzavrieme, otočíme hore dnom a necháme vychladnúť. Medom môžete sladiť čaj alebo ho užívať po lyžičkách.
Čerstvé výhonky ako korenina a prísada do kúpeľa
Smrekové výhonky sa môžu použiť aj ako korenina namiesto rozmarínu k rybe alebo mäsu, do polievok a šalátov alebo ako prísada do kúpeľa.
Čerstvé výhonky zalejeme vriacou vodou, necháme chvíľu prikryté odstáť, precedíme a nalejeme do horúceho kúpeľa. Je upokojujúci pri prechladnutí, nádche a kašli.
Tip
Na tieto produkty môžeme využiť aj výhonky jedle a borovice, no smrekové sú najchutnejšie a obsahujú najviac aminokyselín, minerálov a vitamínu C. Pozor však na jedovatý tis.
Smrekové výhonky v čokoláde
Jedli ste už čokoládu so smrekovými výhonkami? Je to delikatesa a jej príprava je jednoduchá.
Vo vodnom kúpeli si roztopíme obľúbený druh čokolády. Vylejeme na papier na pečenie a ozdobíme výhonkami, ktoré môžeme doplniť o iné jedlé rastlinky alebo bylinky. Osviežujúcu chuť dodajú lístky mäty.
Druhým spôsobom je jednotlivé výhonky namáčať v čokoláde. Ktorému dáte prednosť vy?
Smreková soľ
A aby toho nebolo málo, pridávame aj inšpiráciu na prípravu soli z nich. Mladé výhonky smreka rozmixujeme s hrubozrnnou morskou soľou v mixéri na kašu. Tú rozotrieme na papieri na pečenie a necháme usušiť.
Na ochutenie jedál alebo na posypanie maslového chlebíka ako stvorená.
Galéria k článku
Text a foto: Andrea Párkányová
Ahojte Chcem si zasadit smrecky conica ako zivy plot len problem je v tom ze zh…