8 tipov na efektívnu závlahu záhrady

Viete, ako zalievať úžitkovú a okrasnú záhradu, aby z nej bol čo najväčší úžitok, no zároveň s ňou bolo čo najmenej práce?

Polievanie úžitkovej záhrady hadicou
Foto: Shutterstock

Ak sa rozhodneme, že našu záhradu bude zalievať automatický závlahový systém, ubudne nám celý rad starostí. Tento „šikovný“ systém totiž dokáže sám vypočítať potrebné množstvo zálievky a neraz si vzhľadom na vlhkosť pôdy určí aj vhodný termín.

Ak automatiku z rôznych dôvodov nemáme, k lepšej efektivite si pomôžeme rôznymi spôsobmi a technikami. Vďaka nim sa odparovanie vody z pôdy a z rastlín spomalí, čím zároveň ušetríme aj množstvo vody. Dokonca aj zalievanie záhradnou hadicou môže byť účinné a príjemné, stačí pochopiť, ako na to.

1. Zalievame výdatne

Veľa z nás záhradkárov robí chybu, že sa snažíme zalievať každý deň, lenže pre nedostatok času záhony skôr len zľahka postriekame. Rýchla zálievka síce rastliny osvieži, ale vo finále im môže aj uškodiť. Mnohé rastliny častejšie zmáčanie listov príliš neobľubujú.

Pri málo výdatnej zálievke sa voda ani nedostane hlbšie ku koreňom, čo môže byť problém pre hlboko koreniace rastliny. Preto zalievame radšej menej často, ale výdatnejšie. Aj v lete postačí, keď záhradu zalejeme napríklad trikrát týždenne, ale výdatne. Zvolíme si na to podvečer, prípadne skoré ranné hodiny.

Polievanie rajčín
Foto: Shutterstock

2. Dažďová voda je základ

Najlepšia voda na zálievku je tá dažďová. Je výhodná aj pre vás, je totiž zadarmo, a pokiaľ máme možnosť, zachytávajme ju do podzemných i nadzemných nádrží. Jej veľkou výhodou je prirodzené zloženie bez chlóru a minerálov, ktoré by zvyšovali jej tvrdosť. Preto je vhodná pre všetky rastliny bez výnimky. Jej teplota má byť pri zálievke zhodná s teplotou okolitého vzduchu. Ľadovou vodou radšej vôbec nezalievajte, hlavne nie v horúcich dňoch.

3. Rýchla pomoc

Každá rastlina si vytvorila určité mechanizmy, vďaka ktorým je jasné, že trpí nedostatkom vody. Najmä pri zelenine je najčastejším prejavom vädnutie listov, ale napríklad paradajky začnú skôr skrúcať spodné listy.

Vo chvíli, keď zelenina na záhonoch vädne, je jasné, že treba veľmi rýchlo zasiahnuť. Pokiaľ sa to stane počas horúceho a slnečného dňa, pričom je evidentné, že do večera už čakať nemôžeme, zalievame výhradne na pôdny povrch. Namočenie listov by malo pre niektoré citlivejšie rastliny fatálny následok, spálilo by ich slnko.

Zvädnutá paradajka na hriadke
Foto: Shutterstock

4. Nič sa nesmie preháňať

Zálievka je pre záhradu veľmi dôležitá, ale ani s množstvom vody nie je nikdy dobré zachádzať do extrému. V prípade nadmernej zálievky dochádza totiž k vyplavovaniu živín z pôdy do hlbších vrstiev, kam korene menších rastlín nedosiahnu. Nadmerne zalievanú pôdu je potom nutné aj častejšie hnojiť. Napríklad aj pre nás škodlivý vysoký obsah dusičnanov v spodných vodách pochádza práve z dobre hnojenej pôdy polí, odkiaľ hnojivo do podzemia odplavili najmä zrážky.

5. Polievať okrasnú záhradu alebo nie?

Predovšetkým v suchých rokoch sa táto otázka objavuje pomerne často. Zálievka je, samozrejme, výhodná z mnohých dôvodov, mala by však byť efektívna a zmysluplná. Pôda zalievaná s rozmyslom je kyprá a zdravá, voda sa tak odparuje prirodzene a má pozitívny vplyv na vlhkosť ovzdušia. Dokonca aj veľké stromy môžu v dôsledku sucha postupne odumierať.

Prestať so zálievkou okrasnej záhrady by teda nebolo práve rozumné, chce to však zalievať ideálne dažďovou vodou a najlepšie rovno na povrch pôdy priamo k rastlinám.

Starší muž polieva okrasnú záhradu
Foto: Shutterstock

6. Šikovní pomocníci

Pokiaľ zalievame záhradnou hadicou, vieme, že to nie je vždy úplne ľahké, najmä ak sa s ňou musíme dostať k vzdialenejším záhonom. Dobrým pomocníkom sú vodiace prvky, ktoré jednoducho zapichneme do pôdy. Pomôžu nám naviesť hadicu priamo do miest, kde potrebujeme zalievať, a nepoškodíme si rastliny.

Praktické sú aj nástenné plastové alebo kovové navíjacie boxy, na ktoré hadicu jednoducho navinieme, takže nebude nikde prekážať. Skvelým riešením je aj vozík s navinutou hadicou, ktorý býva často vybavený aj tyčou na zalievanie.

7. Záhradná hadica nie je len jedna

Hadica nechýba v žiadnej záhrade. Tie vysokokvalitné sa skladajú z niekoľkých vrstiev, sú pevné, ale zároveň aj pružné. Na výber pritom máme klasické hadice, ale ak chceme zvoliť oveľa ľahší variant, môžeme vyskúšať skladné zmršťovacie hadice, vhodné aj pre seniorov.

Veľmi dobrým pomocníkom do záhonov napríklad zeleniny je takzvaná priesaková zavlažovacia hadica. Je vybavená mikropórmi, z ktorých odkvapkáva voda. Oveľa známejšia je kvapkacia hadica s otvormi, cez ktoré kvapká voda. Pri oboch typoch si pri kúpe všímame, či je hadica určená len na povrchové použitie, alebo aj podpovrchové, pri ktorom sa voda dostane priamo ku koreňom.

Záhradná hadica
Foto: Shutterstock

8. Doplnky na ľahké zalievanie

Záhradné hadice bývajú dostupné väčšinou v rozmere pol palca (½“) alebo trištvrte palca (¾“). Pri nákupe novej preto vždy skontrolujeme jej rozmer, aby sme ju ľahko napojili na existujúci vodovodný kohútik či rozvody. Ak ale aj kúpime iný rozmer, vieme si pomôcť rôznymi redukciami.

Keďže záhradnú hadicu okrem záhrady zvyčajne využívame aj okolo domu, napríklad na umývanie auta alebo dlažby, oplatí sa porozmýšľať aj nad typom postrekovača, ktorým ju doplníme. Pri väčšine dnešných typov sa dá rozstrek vody nastaviť od silného prúdu na väčšiu vzdialenosť cez sprchu až po zahmlievanie, vhodné na výsevy rastlín.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie