Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 2. časť: H - K

Cieľom pestovania v záhradke je bohatá úroda. Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie rady a tipy, ktoré môžete uplatniť najmä v aktuálnej, práve prebiehajúcej sezóne.

Úroda zeleniny zo záhrady
Foto: isifa/Shutterstock

Abeceda bohatej úrody je seriál, ktorý vám na stránke Záhrada.sk ponúkame po častiach. Všetky časti seriálu nájdete na konci článku.

27. Hlošina

Keď začnú dozrievať plody a všimneme si, že sa na ne zlietajú rôzne operence, rastliny zakryjeme sieťou proti vtákom. Konzumujeme ich v surovom stave alebo z nich vyrábame džemy. Pozor, jedlé sú len niektoré druhy, napríklad hlošina okolíkatá alebo mnohokvetá.

28. Hnojenie

Hnojenie podporuje veľkosť úrody, zároveň sa to s ním nesmie prehnať, pretože rastlinám, ale aj nám môže vyslovene uškodiť. Napríklad nadbytok dusičnanov v plodinách je škodlivý pre naše zdravie.

Hnojív je veľké množstvo, umelé, organické, prírodné, v granulkách, v prášku, kvapalné. Základom je vždy NPK, čiže dusík, fosfor a draslík. Ich pomer sa líši podľa druhu rastliny a obdobia aplikácie. Veľmi dobré sú aj hnojivá so stopovými prvkami alebo hnojivá s postupným uvoľňovaním živín, ktoré pôsobia pomaly. Na rýchly účinok sa hodia spomínané kvapalné hnojivá buď vo forme zálievky, alebo postreku ako listová výživa.

29. Hrach

Ide o typickú jarnú plodinu, ale letné odrody, napríklad ʻVitaraʼ, môžeme vysievať aj v júni. Na jar zvolíme na pestovanie slnečné stanovište, v lete radšej polotieň. Pôda má byť stále mierne vlhká.

Pravidelný zber mladých strukov podporí tvorbu ďalších kvetov. Mladé zrná sú chutné surové, používame ich do polievok, ako prílohu alebo ich mrazíme. Suché semená vložíme pred uskladnením na 24 h do mrazničky. Pripravujeme z nich polievky alebo kašu.

Zber hrachu v záhrade
Foto: isifa/Shutterstock

30. Hrozno

Po odkvitnutí vylamujeme malé strapce, pri stolových odrodách celkovo redukujeme úrodu. Vylamujeme aj letorasty vyrastajúce na kmienku. Od júla skracujeme konce výhonov. Okrem konzumácie v surovom stave ho sušíme, zavárame, muštujeme, vyrábame víno.

31. Hruška

Hruška je väčšinou cudzoopelivá rastlina. Ak chceme docieliť vysokú
úrodu, mali by sme si vybrať aspoň dve odrody, ktoré kvitnú približne v rovnakom období. Pri vysokej násade plodov robíme v júni ich prebierku. V období nalievania plodov im v suchom lete doprajeme zálievku. Plody sú výborné surové, ale i v kompótoch, džemoch, sušené, spracovaná ako ovocná koža.

32. Hurmikaki

Ebenovník je náročný na výživu aj pôdu. Vyhovuje mu priepustná, hlboká pôda s dobrou zásobou živín, dostatočne vlhká, ale aj dobre drenážovaná a mierne kyslá (s pH 5,5 – 6,5). Pri kúpe si dáme pozor, či ide o jednodomú alebo dvojdomú rastlinu. Výborný je surový, ale i sušený či v džemoch.

33. Chemická ochrana

Siahneme po nej, keď škodcu či chorobu nedokážeme zlikvidovať ručne ani ekoprostriedkami. Všetky predávané prípravky sú schvaľované tak, že ich použitie a vplyv na zdravie sú bezpečné. Aby sa vôbec mohli predávať, musia byť povolené. Základ je riadiť sa podľa návodu, dodržať odporúčanú koncentráciu aj intervaly postreku.

Pri práci používame ochranné prostriedky. Nestriekame, keď sú rastliny v kvete, aby sme nepoškodili opeľovače, ale ani vo vetre, pred dažďom a keď intenzívne svieti slnko. Dodržiavame ochrannú lehotu, čo je počet dní, počas ktorých po postreku nič z rastliny nekonzumujeme.

34. Jabloň

Keď je vysoká násada plodov, v júni ich preberieme. Odstránime prednostne malé a poškodené zelené plody. Cieľom je získať veľké plody a zabrániť vysileniu stromčeka, čo by viedlo k striedavej rodivosti. Vo veľkom suchu stromom doprajeme doplnkovú zálievku.

35. Jahody

Raz rodiace odrody môžeme po zbere plodov aj skosiť a odstrániť pokosené časti rastlín. Pre dobrú úrodu v ďalšom roku udržiavame vhodné vzdialenosti medzi rastlinami a prihnojíme hnojivom na jahody. Pod plody stále rodiacich jahôd podkladáme napríklad slamu, aby sa nedotýkali pôdy a nerozbehla sa pleseň.

Pravidelný zber a zálievka podmokom bráni aj hnitiu starých plodov a rozvoju chorôb. Okrem konzumácie v surovom stave z nich vyrábame džemy, ovocné vína, kompóty alebo ich mrazíme.

Zber jahôd v záhrade
Foto: isifa/Shutterstock

36. Josta

Pri nalievaní bobúľ jej doprajeme pravidelnú zálievku. Bobule jeme surové, vyrábame z nich džemy, kompóty, sušíme na čaj a mrazíme.

37. Kaleráb

Vyžaduje pravidelnú zálievku. Proti škodcom ho chráni pestovanie v tuneli z netkanej textílie. Aj v júni vieme vysievať niektoré odrody, chránime ich však pred preschnutím, preto ich situujeme do polotieňa. Mladé listy z rastúcich kalerábov (zberáme len sem tam jeden list) môžeme pridávať do polievok, zmiešaných šalátov či prívarkov. Mladé buľvy sú chutné za surova, staršie do polievok. Mrazíme ich.

38 Kamčastká čučoriedka (zemolez kamčatský)

Plodí ako jedna z prvých v záhrade. Jej plody sú lákavé pre vtáky, ktoré ich neraz celkom oberú. Preto vo fáze, keď sa začínajú vyfarbovať, obalíme kry sieťou proti vtákom.

39 Kapusta hlávková

Je veľmi náročná na zálievku. Ak sa chceme vyhnúť požeru od huseníc mlynárika, porast včas chránime netkanou textíliou, aby motýle nemohli naklásť na listy vajíčka. Mladé listy z rastúcich rastlín (zberáme len sem tam jeden list) môžeme priebežne pridávať do čerstvých šalátov alebo jedál.

Vhodné je prihnojovanie, prvýkrát vtedy, keď majú rastliny 5 – 8 listov (asi 2 – 3 týždne po výsadbe), ďalšie na začiatku tvorby hlávok a tretie, keď listy zakryjú pôdu. Letné odrody zberáme postupne prebierkou. Okrem šalátov varíme prívarky, polievky, do listov obaľujeme mäsové či strukovinové zmesi. Pozor, na kvasenie sa používajú len neskoré kapusty, skoré pri kvasení mäknú a hnijú, pretože obsahujú priveľa vody.

40. Karfiol

Vyžaduje pravidelnú zálievku a je náročný aj na živiny. Mladé lístky (zberáme v malom množstve) vieme použiť do šalátov a polievok. Keď ružica narastie, asi týždeň pred predpokladaným zberom zalomíme vrchné listy, aby na ňu nepálilo slnko. Bude belšia a jemnejšia. Okrem tradičných receptov ho mrazíme a skvasujeme. Dáme pozor na škodce, to, čo sa dá, odstraňujeme ručne.

41. Kel hlávkový

V júni môžeme ešte stále vysádzať jeho priesady. Hnojíme ho a pravidelne zalievame. Listy zberáme v menšom množstve aj priebežne počas rastu. Okrem šalátov varíme prívarky, polievky, do listov obaľujeme mäsové či strukovinové zmesi. Dáme pozor na škodce, tie, ktoré sa dajú, odstraňujeme ručne.

Hlávkový kel
Foto: isifa/Shutterstock

42. Kel ružičkový

Vyžaduje pravidelnú zálievku. Koncom augusta odstránime rastový vrchol, čo podporí tvorbu ružičiek v pazuchách listov. Neplatí to v prípade niektorých nových odrôd. Na záhone vydrží aj počas zimy a zberáme ho podľa potreby. Používame ho nielen do polievok, ale uvarený aj do cestovinových šalátov, pečený ako prílohu alebo obaľujeme v trojobale. Prebytky mrazíme.

43. Kel listový kučeravý

Priebežne na spotrebu vylamujeme listy odspodu skôr, než zostarnú či zožltnú. Na záhone vydrží až do jari, ak pokračujeme v zbere mladých listov. Druhý rok vyháňa hneď do kvetu, no konzumovať môžeme aj stonky s kvetnými pukmi, a to buď ako surové v zmiešaných šalátoch, alebo ich pridávame do varenia.

44. Kivi

Príčinou nerodenia môže byť, že máme vysadený len jeden kus buď cudzoopelivej odrody, alebo samičiu či samčiu rastlinu. Keď sa nalievajú plody, dožičíme mu zálievku. Plody so šupkou bez chĺpkov konzumujeme celé. Výborné sú surové alebo v kompótoch.

45. Kompost

Dobre vyzretý kompost je výborné hnojivo. Môžeme ho vrstviť na záhony aj počas leta, prípadne ho zľahka zapracujeme do povrchu pôdy. Niektorí ho radi používajú aj ako mulč.

46. Koriander

Vysievať sa dá aj v júni, výsevy v tomto období zakryjeme netkanou bielou textíliou, aby sa lepšie udržala vlaha. Opakovaným výsevom si zabezpečíme vždy čerstvú vňať. Lístky vytrhané pri jednotení spotrebujeme, azmrazíme alebo usušíme. Životnosť rastlín o niečo predĺžime odstránením súkvetí, pričom časť ponecháme na dopestovanie semien.

47. Kôpor

Po vzídení rastliny jednotíme, po odstránení korienkov vňať využijeme. Vysievame opakovane, v letnom období radšej do polotieňa. Odstraňovanie súkvetí rastlinu núti vyháňať mladé výhonky, trochu tak predĺžime obdobie zberu.

Zber kôpru
Foto: isifa/Shutterstockúroda

48. Kukurica

Hoci je pomerne odolná proti suchu, v čase tvorby zŕn jej doprajeme zálievku. Minikukurice zavárame na sladkokyslo. Keď dosiahne fázu takzvaného mliečneho zrna, zberáme ju a varíme, predvarenú zamrazíme.

49. Kurz rezu ovocných stromov

Rez ovocných stromov sa ťažko učí z knižiek alebo z obrazovky. Lepšie je vidieť to naživo a pochopiť princípy, ktoré sa líšia aj podľa druhu. Rezom priamo ovplyvňujeme úrodu a celkový zdravotný stav stromov, nevhodným rezom môžeme strom aj zničiť.

50. Kyprenie pôdy

Kyprením pôdy okolo vysadených zelením likvidujeme klíčiacu burinu, narúšame pôdny prísušok, ktorý bráni vzduchu dostať sa do pôdy a podporuje odpar vody. Mulčované záhony nekypríme.

Všetky časti seriálu:

Text: Ing. Monika Felixová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku