Ak chcete aby sa baklažánom darilo, držte sa pri výsadbe týchto rád

K obľúbenej teplomilnej zelenine patria baklažány. Sú nielen chutné, ale aj zdravé. Pestovať ich môžeme na hriadkach, v skleníkoch a fóliovníkoch.

Ak chcete aby sa baklažánom darilo, držte sa pri výsadbe týchto rád

Vhodný termín na výsadbu predpestovaných priesad je druhá polovica až koniec mája. Baklažány budú prosperovať na slnečnom a teplom mieste s výživnou a priepustnou pôdou. Nebude sa im dariť na tienistých miestach s kamenistou alebo podmáčanou pôdou. Nepestujeme ich nikdy na miestach, kde sme rok predtým mali vysadené zemiaky. Zároveň je vhodnejšie nepestovať baklažán na jednej hriadke s inými rastlinami.

Ak chcete aby sa baklažánom darilo, držte sa pri výsadbe týchto rád

Podľa potreby môžeme zvoliť aj množstvo sadeníc. Vo všeobecnosti ich nie je potrebné mať veľa, tri či štyri rastliny sú pri vhodnej starostlivosti pomerne úrodné. Pôda, ideálne hlinito-piesočnatá, by pred výsadbou sadeníc mala byť kvalitne pripravená a v dostatočnom predstihu aj vyhnojená. Môžeme do nej zapracovať napríklad hnojivo s obsahom rohoviny, ale postačí i kvalitný a preosiaty kompost.

Krok za krokom

1. Pôda

Pôda s hrablami


Pôda na hriadke má mať drobnú hrudkovitú štruktúru, nesmie obsahovať kamene ani zvyšky väčších koreňov. Odstránime aj burinu. Pôdu dôkladne prekypríme a hrabľami urovnáme.

2. Vzdialenosť

Vzdialenosť výsadby baklažánov

Baklažány sadíme do vzdialenosti asi 40 cm od seba. Bližšia výsadba môže spôsobiť vyššiu náchylnosť na niektoré choroby. Pomocou lopatky si vyhĺbime výsadbovú jamku.

3. Hĺbka výsadby

Priesada baklažánu

Rastlinu vysádzame s kompaktným koreňovým balom. Nevysádzame veľmi plytko, skôr o niečo hlbšie, aby sa nevyvrátila. Pôdu okolo rastliny dôkladne utlačíme.

4. Zálievka

Polievanie priesad baklažánu

Okolo priesady si vytvoríme misku na zálievkovú vodu. Vysadené baklažánové priesady výdatne zalejeme odstátou, nie veľmi studenou vodou. Neprihnojujeme.

Dobré rady

Podmienky

Baklažán potrebuje slnečné a teplé miesto, ideálne chránené a v nížine. Vo vyšších polohách je lepšie baklažán pestovať v skleníkoch, prinesie požadovanú úrodu. Tienisté, zamokrené a veterné záhrady sa na pestovanie tejto teplomilnej zeleniny nehodia. Rovnako sa mu nebude dariť v kamenistej a zmáčanej pôde.

Baklažán

Pestovanie

Baklažán vyžaduje dostatok vlahy v ranných hodinách. Voda sa však nesmie dostať na listy, stonky ani na plody. Praktické sú riadky, do ktorých vlejeme vodu – zálievka podmokom. Rastliny hnojíme špeciálnym hnojivom na zeleninu. Pravidelne kypríme pôdu a odstraňujeme burinu. Rastliny kontrolujeme, či nie sú napadnuté pásavkou zemiakovou.

Pozor!

Baklažány nikdy nepestujeme tam, kde minulý rok rástli zemiaky či rajčiny. Najlepšie sa im darí na osamotenej hriadke.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku