Aj vám práve dorástol špenát tak akurát, že je čas ho zožať? Takto ste ho možno ešte nekonzumovali, ale je vysoko pravdepodobné, že sa vám táto podoba trochu tepelne upraveného a tak trochu akoby stále surového zapáči.
Ide o postup známy z Chorvátska a najčastejšie tak upravujú mangold, po chorvátsky blitva. Keď Chorváti povedia, že k jedlu ide blitva, myslí sa tým spravidla mangold konkrétne v tejto úprave. Výsledok je veľmi podobný bez ohľadu na to, či použite mangold alebo špenát.
Na chorvátstku „blitvu“ potrebujeme:
- veľa lístkov špenátu/mangoldu bez tuhých žiliek a stoniek
- cesnak
- olivový olej
- soľ/vegetu
- čierne korenie
Postup
Kopu lístkov špenátu, mangoldu alebo aj oboch naraz premyjeme a nasekáme podľa ľubovôle na jemno alebo nahrubo, ja preferujem väčšie kusy.
Na olivovom oleji ošmahneme pomaly ako prvé plátky cesnaku. Následne do panvice alebo woku pridáme nasekané listy. Opatrne s teplotou, aj na nižšom stupni to pôjde veľmi rýchlo. Listy majú len zavädnúť a nasať olej. Osolíme alebo ochutíme vegetou a čiernym korením. Hotovo.
Rátajte s tým, že objem sa radikálne zmenší. Takáto malá kôpka na jednu porciu ostala po jednej panvici sekaných listov. Ak by ste robili pre viac ľudí, lepší bude wok, nasypete veľkú kopu, ona sadne.
K čomu sa hodí?
„Blitva“ poslúži spolu so zemiakmi ako plnohodnotné bezmäsité jedlo. Ale ešte častejšie sa používa ako zelená príloha ešte navyše k rybe, mäsu a zemiakom. K rybám morským, ale pokojne aj k sladkovodným a k mäsu hoc aj grilovanému. Myslím, že by dobre poslúžila aj na ochutenie cestovín.
Moje zoznámenie s touto prílohou sa udialo na maličkom chorvátskom ostrove Malý Drveník. Má len dvoch oficiálnych obyvateľov, inak ostrov funguje len ako destinácia na dovolenku. Majiteľ apartmánov bol zároveň aj kuchár a blitvu pripravoval absolútne ku každému jedlu, bolo jedno či šlo o čerstvo ulovenú rybu alebo grilovanú jahňacinu.
Pestovanie špenátu
Špenát sa pestuje ľahko, preferujem ho siať do nádob. Má jediné obmedzenie, len čo je už moc teplo, už nerád klíči. Ale po jarnej vlne sa dobre seje zase na jeseň. U nás sa konzumujú lístky najčastejšie úplne priamo bez úpravy. Mladé listy pripomínajú chuť hrášku a sú ochotné natrhať a požuť ho aj deti.
Žatvu vo veľkom zahajujem vždy v momente ako začne vyháňať kvety. Vtedy už zvykne horknúť. Na jeho miesto zvyknem vysiať šaláty, ktoré pri klíčení znesú aj letné teploty.
Text a foto: Martina Töröková
Ak by ste mali niekto záujem o semienka sedmohradského špenátu pošlem rada v ob…