V zaujímavom rozhovore sa dozviete nielen to, ako pestovať orechy v našich podmienkach. Odborník prezradí množstvo rád z praxe a informácií, ktoré ste o tomto škrupinovom ovocí doteraz netušili.
So skúseným pestovateľom Michalom Nigutom zo spoločnosti Plantex sme sa porozprávali na obľúbenú tému – orechy. Zamerali sme sa najmä na orech kráľovský, ktorý poznáme aj ako vlašský orech, ale spomenuli sme aj ďalšie druhy, ktoré môžeme pestovať na Slovensku.
Prečítajte si náš rozhovor a získajte hodnotné rady, na čo si dať pozor pri ich pestovaní, čo robiť, aby bola úroda čo najväčšia a ako ju následne spracovať.
Druhy orechov a rozdelenie podľa škrupiny
Aké druhy orechov sú najrozšírenejšie u nás na Slovensku?
Najrozšírenejší je jednoznačne orech kráľovský (Juglans regia). Pochádza zo strednej Ázie alebo z Prednej Ázie, bývalej Perzskej ríše, kde sa doteraz často vyskytuje vo voľnej prírode. Najväčšie prirodzené lesné spoločenstvá orecha kráľovského máme v krajinách ako Kirgizsko a Tadžikistan.
A ako sa orech dostal do Európy? Musíme ísť do histórie, do obdobia Ríma a starovekého Grécka. Vtedajší cestovatelia natrafili na tieto chutné plody a doviezli ich ako prví do Európy. Rimania tento strom zasvätili bohovi Jupiterovi – v historických zdrojoch môžeme nájsť, že sa plodom orecha kráľovského hovorilo Jupiterov žaluď.
Na každom kontinente sa vyskytujú rôzne druhy orechov. Okrem nášho kráľovského poznáme orech mandžuský, japonský, čínsky – to sú orechy vyskytujúce sa v Ázii. Potom poznáme orech čierny, ten je v Európe tiež pomerne známy. Voľne sa vyskytuje hlavne v severnej Amerike a v súčasnosti sa používa ako podpník pre orechy kráľovské, keď sa štepia. Ďalej poznáme orech popolavý a kalifornský.
Z hľadiska pestovania je najvýznamnejší práve orech kráľovský. Väčšina pestovateľov orechov alebo tých, ktorí sa o orechy zaujímajú, vedia, že ho rozdeľujeme podľa tvrdosti škrupiny. Poznáme takzvané kamenáče – tvrdé orechy, ktoré majú veľmi nízky podiel jadra. Samozrejme, dajú sa konzumovať, ale nepestujú sa, pretože jadro je tak malé a veľmi ťažko obývateľné, že má význam skôr len ako drevina.
Potom poznáme papieraky, teda úplný opak kamenáčov. Majú veľmi krehkú škrupinu, niektoré ju dokonca ani nemajú. Podiel jadra je pomerne veľký, ale škrupina nespĺňa svoju úlohu – chrániť jadro pred negatívnymi vplyvmi – a rýchlejšie podliehajú skaze. Najvýznamnejšie sú takzvané polopapieraky – druhy orechov, ktoré sa bežne pestujú vo výsadbách ovocných sadov, orechov, ale aj v záhradách.
Pestovanie orecha kráľovského na Slovensku
Orech kráľovský má za sebou dlhú cestu. Môžeme ho pestovať na celom území našej krajiny alebo má špecifiká z hľadiska lokality?
Orech kráľovský je teplomilná drevina, vyžaduje si teplé oblasti. Slovensko je možno trošku severnou hranicou, kde sa pestovať dá. Samozrejme, klíma sa mení a hranica sa posúva, ale či je to správna a nesprávna lokalita môžeme definovať na základe toho, čo ďalšie sa tam pestuje a prirodzene vyskytuje. Orechu sa darí v klasických vinohradníckych oblastiach. To znamená teplé oblasti, určite juh Slovenska, ale aj západ, stred a východ sú určite vhodné na pestovanie. V severnejších lokalitách je to možné prakticky do nadmorskej výšky 900 m.
Limitom pre úspešné pestovanie orecha sú neskoré jarné mrazy, ktoré dokážu zásadne ovplyvniť úrodu. Orech kráľovský prezimuje viac-menej bez problémov, pokiaľ nedôjde k extrémnym mrazom, ktoré už u nás dlho neboli. V bežných lokalitách hovoríme o teplotách pod 20-25 stupňov Celzia, kedy mladé stromy už trpia a môžu byť poškodené. Pri teplotách pod 30 stupňov Celzia vymŕzajú aj staršie stromy.
Ako správne pestovať orechy
Môžeme princípy výsadby ovocných stromov uplatniť aj pri pestovaní orechov – veľkosť jamy, sadenie, rezy? Alebo sú oproti ovocným stromom rozdiely?
Princípy sú v podstate rovnaké pri každom ovocnom druhu, ktorý sa u nás pestuje. Čo sa týka základov výsadby, zásadný je výber správnej odrody, ktorá ovplyvňuje to, ako sa bude dariť v danej lokalite. Ďalej, keď vyberáme miesto v záhrade, musíme si uvedomiť, že orech je dlhoveká a solitérna drevina. Rastie aj spoločne, ale poznáme ju skôr ako sólo s tromi bežne sa vyskytujúcimi rastlinami v krajine alebo v záhradách. Predtým než si ho vysadíme, musíme zvážiť priestorové obsadenie stromu na mieste, kde sa ho chystáme pestovať. 20 až 30 metrové orechy sú úplne bežné, priemer koruny môže dosiahnuť 20 až 25 metrov. Preto by som ho určite neodporúčal pestovať v malých záhradách.
Orechy obľubujú hlboké pôdy, to znamená, že ornica by mala byť hlboká aspoň 1 m, ak nie viac. Majú radi teplé pôdy, hlinité, hlinito-piesočnaté, čiže bežne vyskytujúci sa typ pôdy na Slovensku. Neznášajú zamokrené pôdy. Nebude sa im dariť v oblastiach blízko riek, v záplavových oblastiach alebo oblastiach, kde je vysoká hranica podzemnej vody.
Povedali ste, že majú radi teplé pôdy. Kedy je ideálny čas ich výsadby?
U nás ich môžeme sadiť na jeseň aj na jar. Teplú pôdu treba chápať v kontexte, že sa dostatočne vyhreje počas vegetácie. Teda priemerné teploty počas vegetácie sú optimálne cez 10 stupňov Celzia.
Aký je rozdiel, keď sa rozhodneme pestovať orech zo semena a keď si kúpim sadenicu?
Musíme ísť pár krokov späť a baviť sa o tom, ako sa orech rozmnožuje. Existujú dva základné spôsoby množenia ovocných druhov, teda aj orecha kráľovského, a to je generatívne a vegetatívne množenie.
Generatívne je pohlavné, to znamená orech zakvitne, vytvorí plod, ktorý dozreje prirodzene. Dozretý padá na zem a získavame orech. V tomto kontexte hovoríme už o semene, ktoré ukladáme do takzvaného semenišťa, kde pri správnej teplote po dormancii, ktorou prejde na jar, vyklíči a z neho vyrastie nová rastlinka. Po jednom roku pestovania túto rastlinku vyberáme zo semenišťa. Musíme si dávať pozor, lebo v prvom roku má koreň jednoduchý, kolovitý, aby sme ho pri vyberaní nepoškodili. Takúto rastlinku potom sadíme v škôlke, kde ju v ďalšom roku pestujeme. Vyrastie nám hrotiak, ktorý môže mať výšku od jedného až po dva metre a vytvára lepšiu koreňovú sústavu. Potom už sadíme na mieste, kde orech chceme pestovať.
Stromy množené touto metódou sú odolnejšie a robustnejšie. Čo sa týka zdravotného stavu, dožívajú sa v princípe vyššieho veku. Samozrejme, nikto z nás sa nedožije konca takéhoto orecha, pretože sa môže dožiť bežne 200 až 300 rokov. Nevýhodou tohto spôsobu množenia je, že neprenáša všetky vlastnosti materskej rastliny na seba, čiže orechy množené touto metódou sú nehomogénne – nemajú rovnaké vlastnosti ako materská rastlina a môžu byť nevyrovnané. To znamená, že keď vysadíme päť semenáčikov, každý sa môže správať inak, mať trochu iné plody, inak dozrievať alebo kvitnúť.
Z tohto dôvodu škôlkari ovocinári vyslovene množia orechy, ale aj iné ovocné druhy vegetatívnym spôsobom. Teda spájame dve časti rastliny – podpník a ušľachtilú časť. Podpník vo veľkej miere tvorí orech čierny alebo semenáč orecha kráľovského, do ktorého vrúbľujeme alebo očkujeme želanú odrodu. To znamená, že odoberáme z vegetatívnej časti, z konára buď v lete očko, alebo v zime vrúblik – kus dreva s púčikom, ktorý po odrezaní spájame s podpníkom. Následne, keď prejde obdobím zrastania rany, kde vznikol rez, vysádzame ho do škôlok, kde pestujeme takzvaný štep alebo vrúbľovanec. Po roku alebo dvoch pestovania vysádzame na stanovište v záhrade alebo sade.
Podľa toho, čo hovoríte, ideálnym spôsobom je kúpiť si rovno mladý stromček. Kedy sa môžeme tešiť na prvé plody?
Pre laika je jednoduchšie kúpiť si hotový v stromček v škôlke. Množiť orechy je veľmi náročné, preto sú pomerne drahé, keď ich kupujete v ovocnej škôlke alebo u iného predajcu.
My škôlkári množíme hlavne vrúbľovaním v zime, čo je pomerne zložitý proces. Odoberáme časti, ktoré spájame a následne prechádzajú takzvanou stratifikáciou. Musíme drevo nahrievať, vrúbľujeme, viažeme a potom štepy orechov ukladáme do debničiek so špeciálnym substrátom. Po dobu 3 až 5 týždňoch dochádza k zrastaniu reznej rany, kde sa spájali dve časti – podpník a vrúbeľ. Následne tieto rastliny ochladzujeme a otužujeme, až potom vysádzame v škôlke. Aj napriek tomu býva úspešnosť len polovičná, niekedy menej, záleží aj od podmienok po vysadení.
Ak ste fanúšikom záhradníctva a škôlkarstva, štepenie určite skúšajte, ale je to náročný proces.
No a keď sa vrátim späť, je jednoduchšie si rastlinu kúpiť. Do rodivosti nastupuje vštepený orech pomerne rýchlo. Po správnom zapestovaní – správne vysadím a zostrihnem – mi môže úrodu priniesť už v treťom roku po výsadbe.
Orech kráľovský je, aj podľa mena, obrovský strom. Ako mu vybrať správne miesto v záhrade? Znesie sa s inými rastlinami v okolí?
V prvom rade by mala byť záhrada dostatočne veľká. Koreň dospelého stromu nevidíme, ale môžeme si ho predstaviť, že je aspoň tak veľký, ako je veľká jeho koruna. Do malej záhrady ho neodporúčam. Ak máme dostatočne veľkú, vyberáme miesto, ktoré nám vyhovuje. Strom bude veľký, bude tieniť a bude sa pod ním žiť – ako to poznáme zo záhrad starých rodičov.
Treba vyberať veterné a otvorené miesto, pretože orech je jednodomá rastlina – kvety má samčie aj samičie a je vetrom opelivý. Tým, že listy a kvety svojím spôsobom fungujú ako repelent, hmyz ho neopeľuje, čiže vyslovene sa opeľuje vetrom. Preto sa musí vybrať taká plocha, aby bol vo veternejšom priestore a peľ sa mohol prenášať z iných stromov. Určite by som sa popozeral v okolí, kde orech je, stačí aj 100 – 150 metrov a vďaka vetru k opeleniu dôjde.
Samozrejme, vrátim sa znova k správnemu výberu odrody. Máme aj odrody, ktoré sú samoopelivé – kvety samčie aj samičie kvitnú v rovnakom čase a vtedy sa dokážu opeliť aj samy.
Prečo pod orechom nerastie tráva
Je pravda, že pod orechom nerastie tráva?
Áno, je. Ľudia ako príčinu uvádzajú listy, ale listami to nie je. Je to koreňmi, ktoré sú pomerne rozľahlé. Pri mladých stromčekoch to človek neregistruje, lebo trávnik tam rastie. Tiež máme v záhrade mladý orech a tráva pod ním je pekná, ale časom nebude a rozmýšľame, čo s ním.
Korene orecha obsahujú rôzne triesloviny, flavonoidy, z nich najznámejší juglandín, ktoré brzdia alebo zastavujú klíčenie semien iných druhov rastlín. Neskôr dochádza k tomu, že pod orechom sa skutočne ťažko darí iným rastlinám, či už ovocným, zelenine, okrasným alebo tráve.
Výber odrody orecha
V posledných rokoch sa mnohí pestovatelia sťažujú, že už je ťažšie dopestovať orechy, alebo sú extrémne sezóny – buď je veľká úroda, alebo naopak malá. Ako sa môžeme starať už o zasadený orechový strom, aby nám prinášal úrodu čo najdlhšie?
Nadviažem na správny výber miesta a pokračoval by som správnym výberom odrody a jej termínom kvitnutia. Bežne orech kvitne koncom apríla a v priebehu mája a snažíme sa vybrať odrody, ktoré kvitnú čo najbližšie ku koncu mája. Bežne sa u nás pestujú odrody vyšľachtené v Česku, Kanade a v Nemecku, ktorým sa u nás darí a takto neskoro kvitnú.
Ďalší parameter, ktorý sledujeme pri výbere odrody, je schopnosť opeľovania alebo samoopelenia a robustnosť rastliny. Odporučil by som vám zopár odrôd, s ktorými máme dobré skúsenosti v Česku aj na Slovensku:
- ‘Jupiter’ a ‘Mars’ – v Česku vyšľachtené odrody, ktoré kvitnú neskoro a sú sčasti samoopelivé. ‘Mars’ je samoopelivý a je dobrým opeľovačom pre odrodu ‘Jupiter’.
- ‘Leik’ – odroda orecha kráľovského zo Severnej Ameriky, ktorá má veľmi vysokú mieru samoopelivosti. Pestuje sa v profesionálnych sadoch, neskoro kvitne, je odolná voči škodcom a chorobám a plody sa dajú pomerne dlho skladovať.
- ‘Seifersdorfský’ orech – nemecká odroda vyšľachtená na výskumnej stanici v Drážďanoch v Pillnitz. Kvitne neskoršie, ale dozrieva veľmi skoro. Má dlhú dormanciu, čiže orech môžeme vysádzať aj vo vyšších polohách, kedy jar nastupuje neskôr. Pomerne dlho vydrží v spánku a nekvitne alebo nezačne pučať tak skoro na jar. Konkrétne tento by som odporúčal práve do severnejších lokalít na Slovensku.
Následne je zásadné dobré zapestovanie, teda výchovný rez. Väčšinou rastliny, ktoré kúpime v škôlke, sú jednoročné alebo dvojročné, ktoré nemajú bočný obrast. V želanej výške zrežeme stredník, väčšinou v nejakom 1,10 až 1,20 m a v ďalšom roku nám z vrchných púčikov vyrašia letorasty, ktoré budú základom koruny.
V druhom roku na týchto letorastoch robíme ďalší výchovný rez, kedy ich znova skracujeme o polovicu až dve tretiny. V podstate už v druhom roku nám nich vyrastajú ďalšie konáre a takto si dokážeme zapestovať prvú korunu. Následne už v treťom roku sa na týchto letorastoch, ktoré vyrastú v druhom roku, vytvoria kvetné puky, samčie aj samičie a môžeme teoreticky v treťom alebo štvrtom roku zbierať prvé oriešky.
Ešte by som spomenul to, že orechy väčšinou tvoria plody na koncoch jednoročných výhonov, ale poznáme aj odrody, ktoré v tom istom roku dokážu vytvoriť kvetné puky aj na nových letorastoch. Takou vo svete najpestovanejšou odrodou je odroda ‘Chandler’. Je to americká odroda, ktorá je mimoriadne úrodná. Dokáže mať úrody o 50 až 60 percent viac ako bežné orechy. Pestuje sa v sadoch aj v záhradách. Ak je takýto orech správne zapestovaný, v 6 – 7 roku bez problémov môžete pozberať už 30 kíl orechov, pri 9 – 10 ročných jedincoch sa bavíme, ak sú dodržané všetky agronomické postupy, o úrodách 70 až 80 kíl na jeden strom.
Nevýhodou tejto odrody je, že kvitne pomerne skoro a môže sa stať, že kvety zmrznú. Jarné mrazy sú u nás pomerne bežné a máme s tým problémy aj v našich sadoch každý rok. Ale je to odroda, ktorá je mimoriadne atraktívna, úrodná a určite ju môžete vyskúšať pestovať aj u nás.
Orech potrebuje tiež vodu a trpí, ak je sucho. V obdobiach, kedy málo prší, je dôležitá pravidelná zálievka – hlavne v období rastu plodov a krátko pred zberom.
Mam velmi rada por - do salatov namiesto cibule atd. Len neviem ako ho pestovat,…