Ako pestovať paradajky? Dajú sa pestovať v kvetináči? Aké miesto im vybrať a ako sa o ne počas sezóny starať? Poradíme!

Paradajky patria k najčastejšie pestovanej zelenine medzi záhradkármi, pretože ich plody majú všestranné využitie a – jednoducho nám veľmi chutia.

Paradajky v záhrade

Existuje obrovské množstvo odrôd. Niektoré sú si podobné, no zvyčajne sa navzájom líšia veľkosťou, chuťou a dokonca i farbou. Pri výsadbe von v polovici mája začíname so zberom zhruba v polovici júla, skoršou výsadbou do skleníka alebo fóliovníka termín zberu o niečo urýchlime. Dozrievajú priebežne až do neskorej jesene, keď sa ich rast zastavuje a mrazy rastliny definitívne zahubia.

Výber odrôd je najširší v podobe semien, ktoré vysievame približne od polovice marca do polovice apríla. V máji máme šancu kúpiť a vysadiť zdravé priesady, ideálne také, ktoré už začínajú kvitnúť, sortiment je však obmedzenejší. Niektorí pestovatelia a predajcovia priesad dokonca ponúkajú možnosť včasnej a predbežnej objednávky konkrétnej odrody, aby vedeli, koľko ich približne majú na sezónu pripraviť.

Ako pestovať tyčkové paradajky

Komerční pestovatelia už desaťročia pestujú tyčkové odrody paradajok, spoliehajúc sa na ich neprekonateľne vysokú plodivosť, ktorá trvá až do jesene. Ich spôsob pestovania (do výšky, na vedení) im umožňuje vysádzať ich do skleníkov pomerne natesno. Ak však skleník či fóliovník v záhrade nemáme, neprekáža to, výborne sa im darí aj voľne v záhone alebo aj pri slnečnej stene.

Pri výsadbe pod sklo alebo vonku priviažeme hlavnú stonku k dvojmetrovej tyčke alebo vertikálnemu pletivu. Odstránime pritom všetky bočné výhonky (zálistky) a v ich odstraňovaní pokračujeme počas celého obdobia rastu.

Rastlina rastie rýchlo, nezabúdame odstraňovať bočné výhonky, hneď ako sa objavia. Pri rozdvojení hlavnej stonky odstránime slabší konkurenčný výhon, ktorý pripomína veľmi silný bočný výhonok. Bočné výhonky tenšie ako ceruzka môžeme vylamovať či vyštipovať prstami, hrubšie vyrežeme nožom alebo odstrihneme.

Na rastlinách pestovaných vonku môžeme odstrániť vrchol, keď sa vytvorí päť poschodí listov (skleníkové rastliny môžeme nechať vyrásť až po krov). Listy, ktoré odspodu žltnú, priebežne odstraňujeme.

Tyčové rajčiny

Ako pestovať trpasličie odrody paradajok

Trpasličie odrody nám umožňujú vypestovať domáce paradajky na obmedzenom priestore – jedna rastlina sa zmestí do nádoby s priemerom 25 cm. Sú oveľa menej náročné na starostlivosť, vďaka čomu sú perfektné pre začínajúcich pestovateľov. V posledných rokoch sa ich ponuka veľmi rozšírila a záhradkári sa tešia z ich výhod.

Existujú dve hlavné formy: kríčkové a previsnuté. Medzi previsnuté odrody patria napríklad Romello, Maskotka a Losetto. Bohato rodia začiatkom a počas leta, s príchodom jesene úroda začína klesať. Ak hlavnú stonku vyviažeme k približne 60-centimetrovej opore, nepotrebujú žiadne iné úpravy. Dozrievajú skoro, približne dva týždne pred tyčkovými paradajkami.

Tradičnejšie kríčkové odrody paradajok, ako napríklad Sub-Arctic Plenty, Totem, Summerlast a Veranda Red, zaberajú viac miesta v porovnaní s previsnutými typmi. Keďže rastú dohora, vyviažeme ich ku krátkej opore. Nie je potrebné vylamovanie bočných výhonkov.

Oberanie paradajok

Kde sa bude paradajkám dariť?

Paradajky možno pestovať tromi hlavnými spôsobmi: v nádobách, vo vreciach alebo v záhonoch. Do nádob, napríklad vysokých črepníkov, závesných košov alebo parapetných kvetináčov, sa najlepšie hodí záhradnícky substrát. Vyhneme sa nádobám s priemerom menším ako 25 cm. Nádoby vystelieme prepichnutými starými vrecami zo substrátu, aby sa obmedzila strata vlahy. Do vreca so substrátom určeného priamo na pestovanie sa zmestia tri rastliny tyčkových paradajok.

Nádoby a vrecia na pestovanie sú výborné v malom priestore. Vyžadujú pravidelnú zálievku, najmä keď rastliny vyrastú. Zalievame ich ku krčku rastliny pomocou krhly, prípadne zvážime inštaláciu automatického zavlažovacieho systému, aby sme ušetrili čas. Použitie zásobníka na vodu, napríklad plastovej fľaše otočenej hore dnom, nám pomôže znížiť frekvenciu zalievania.

Ak máme možnosť, výsadba priamo von na záhon je predsa len výhodnejšia, keďže umožní rastlinám vytvoriť si bohatý koreňový systém. Ak radi skúšate niečo nové, vytvarujte z jednej rastliny tyčkovej odrody viac „hlavných stoniek“ (zo zálistkov). Čas dozrievania sa môže o niečo predĺžiť, keďže rastlina musí uživiť viac plodov.

Úroda paradajok

Čo robiť mesiac po mesiaci

Obdobie výsevov už máme za sebou. Robíme tak v marci, prípadne počas apríla a výsevné nádoby umiestnime na slnečný parapet. Po pikírovaní (rozsadení) začneme rastlinky prihnojovať zriedeným tekutým hnojivom na paradajky. Mladé rastlinky v predpestovacích nádobách polievame vlažnou, nie studenou vodou.

Máj

  • Hneď od začiatku mája rastlinky otužujeme vynášaním von počas dňa. Je to príprava na výsadbu po troch zmrznutých.
  • Rastlinám doprajeme pri raste dostatok priestoru, aby sa príliš nevytiahli za svetlom. Zavlažujeme a prihnojujeme, podporíme tak tvorbu koreňového systému.
  • Tenším rastlinám, ktoré majú tendenciu ohýnať sa, pridáme oporu, napríklad vo forme pevnej špajle. Pri tyčkových odrodách odstránime bočné výhonky.
  • Vysádzame von, hneď ako pominie riziko mrazov.

Vysádzanie priesad paradajok

Jún

  • Ak sme nezatĺkli oporu k rastlinám hneď pri výsadbe, je najvyšší čas.
  • Rastliny k opore priebežne priväzujeme.
  • Skleníkové rastliny zalievame pravidelne, podporíme tým nasadzovanie plodov. Veľmi skoré skleníkové odrody môžu začať dozrievať už tento mesiac.

Júl

  • Skleníkové odrody už dozrievajú pravidelne. Pokračujeme v zalievaní a prihnojovaní hnojivom s vyšším podielom draslíka.
  • Vonkajšie tyčkové paradajky potrebujú pravidelné vylamovanie bočných výhonov a priväzovanie k opore. Najskoršie odrody môžu začať dozrievať.
  • Porast odburiňujeme a kypríme. Alternatívou je mulčovanie slamou alebo ostrihanými či vytrhnutými rastlinami zo záhrady, prípadne aj s prímesou pokosenej trávy.

Paradajky

August

  • Dozrievanie v tomto mesiaci sa skutočne zrýchli. Pravidelne zberáme úrodu. Začneme odstraňovať listy, ktoré tienia plodom.
  • Odstrihávame aj spodné žltnúce listy.
  • Dostatočná závlaha je nevyhnutná vzhľadom na bohatý koreňový systém aj letné teploty. Sme vytrvalí, aby sme maximalizovali úrodu a zabezpečili zdravie rastlín.

September

  • Úroda bude tento mesiac opäť bohatá, najmä pri tyčkových odrodách. Užívame hojnosť.
  • Pri poklese teplôt s nástupom jesene sa dozrievanie spomalí. Zalievame podľa potreby.
  • Niektorí pestovatelia odstrihávajú vrcholec rastliny, aby sa jej sila sústredila do dozrievania už nasadených plodov.
  • Rastliny v nádobách presunieme do skleníka, čo urýchli dozrievanie.
  • Pred príchodom mrazov oberieme zelené plody. Uložíme ich na tácky a položíme na parapet, kde väčšina z nich pomaly dozreje.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku