Ako pestovať uhorky a vyťažiť tak z uhorkovej sezóny maximum

Viete, že uhorky obsahujú až 92 – 96 % vody? Napriek tomu, že ich výživová hodnota je „malá“, letné šaláty si bez nich nevieme predstaviť.

Uhorky nakladačky v pohári na zaváranie, kôpor a cesnak

V lete osviežia tiež rýchlo kvasené, takzvané „kvašáky“. A tie sterilizované v sladkokyslom náleve sú v našej kuchyni neodmysliteľné prakticky celoročne.

Uhorka siata (Cucumis sativus) je jednoročná rastlina s plazivou stonkou a ovíjavými úponkami. Kvety sa tvoria v pazuchách listových stopiek. Zvlášť sa tvoria samčie a samičie kvety, ktoré sa vyskytujú buď v rovnakom pomere, alebo prevládajú samičie. V prípade, že sa vyskytujú len samičie kvety, ide o špeciálne šľachtené, takzvané partenokarpické odrody, ktoré vytvárajú plody bez opelenia, a preto ani netvoria semená. Ich cena je trochu vyššia, no ich výhodou je, že plody rastú aj počas horšieho počasia, keď nelieta hmyz. Vhodné sú i do uzavretého priestoru skleníka či fóliovníka. Dĺžka vegetačného obdobia je 60 až 70 dní.

Uhorky nakladačky s uhorkovým kvetom a listom

Prečo sú niektoré uhorky horké?

Horkosť plodov spôsobujú tri-terpénové zlúčeniny, ktoré sa vyskytujú vo všetkých rastlinách z čeľade tekvicovitých. Staršie pestované odrody obsahovali horké látky počas celého obdobia vývoja rastliny. Horkosť tých dnešných spôsobujú najmä stresujúce faktory počas pestovania, napríklad neharmonická výživa, nedostatok či nadbytok vody, vysoké rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou. Existujú však i geneticky nehorké uhorky, ktoré nájdeme medzi novovyšľachtenými odrodami.

Aj prerastené plody bývajú horké, no niekedy iba z jednej strany. Zistíme to ochutnaním. Horkú časť odrežeme a vyhodíme. Istou možnosťou, ako menej intenzívnu horkosť odstrániť, je uhorku postrúhať a dobre nasoliť. Necháme postáť jednu či dve hodiny a následne v rukách dobre vyžmýkame. S horkosťou sa však takto vyplaví čiastočne aj uhorková chuť.

Uhorková limonáda
Uhorková limonáda – základom sú čerstvé lístky mäty, uhorka, voda, sóda alebo minerálka. Podľa chuti pridáme šťavu z citróna a na osladenie bylinkový sirup, alebo med.

Nakladačky a šalátovky

Semená vyberáme podľa toho, či plánujeme dopestovať iba uhorky na šalát alebo na zaváranie, či oboje. Uhorku šalátovú (C. sativus var. longus) pestujeme skôr v skleníkoch a fóliovníkoch, uhorku nakladačku (C. sativus var. viridis) vonku na záhone či v pareniskách.

V závislosti od odrody je dĺžka plodov nakladačiek v čase zberu 5 – 15 cm, v prípade šalátových uhoriek 15 – 30 cm i viac. Na šalát pritom môžeme využiť i trochu prerastené nakladačky. Robíme tak iba výnimočne, pretože ak plody včas neoberieme, obmedzí sa tvorba nových. Mladé plody sú zelené, na povrchu hladké alebo porastené hrubšími či jemnejšími ostňami. Počas dozrievania sa šupka vyfarbuje na žltú až oranžovú, dužina stráca pružnosť, mäkne a mení chuť.

Uhorky na doske na krájanie

Mimoriadne teplomilná

Taká je uhorka. Osivo začína klíčiť pri 12 až 13 °C. Optimálna teplota pôdy na klíčenie v hĺbke výsevu je 25 až 30 °C. Plody nasadzuje najlepšie pri optimálnej nočnej teplote nad 15 °C v noci, pri jej poklese pod 10 °C prestane. Na teploty pod 10 °C spomaľuje rastlina rast a žltnú jej listy. Neznáša náhle zmeny teploty. Náročná je i na svetlo. Pestujeme ju na slnečnom mieste, chránenom pred vetrom. Vhodné sú výhrevné, hlinitopiesočnaté až hlinité pôdy, priepustné a s vysokým obsahom živín.

Pestuje sa v I. trati. Korení plytko, a tak nemôže využívať vodu z nižších vrstiev, preto ju v suchých dňoch často zavlažujeme. Je citlivá na rezíduá (zvyšky) herbicídov v pôde.

Uhorka na rastline, pestovaná na záhone,

Ako pripraviť pôdu pre uhorky?

Na pestovanie oboch druhov uhoriek myslíme už na jeseň a záhon hlboko zrýľujeme, zapracujeme doň maštaľný hnoj alebo kompost, aby sa do jari dobre rozložil. Dávka na 10 m2 je 40 až 60 kg. Zároveň zapracujeme fosforečné hnojivo a polovičnú dávku draselného hnojiva v síranovej forme (K2SO4 – síran draselný, lebo uhorka neznáša prípravky na báze chlóru). Na jar pôdu jemne spracujeme a zapravíme zvyšok draselného hnojiva. Dusíkaté hnojivo na podporu rastu je najlepšie aplikovať postupne, tretinu pri jarnom spracovaní pôdy, druhú tretinu vo fáze 2 – 3 pravých listov a poslednú v čase hromadného kvitnutia a tvorby plodov.

Vhodné predplodiny sú hrach, fazuľa, cibuľa, pór, hlúboviny, šalátová zelenina, ale i rajčiak, paprika, baklažán či zemiaky.

Rastlina uhorky priamo na záhone

Ako vysievať uhorky

V ponuke nájdeme väčšinou takzvané hybridné F1 osivo. Získava každoročným krížením vybraných rodičovských rastlín. Získaný hybrid prekonáva v sledovaných vlastnostiach, ako sú skorosť, rezistencia voči chorobám, farba, tvar či dĺžka vegetácie, oboch rodičov. Semená sú ploché, podlhovasté, žltobiele. Osivo morené fungicídmi je farebné – ružové, sivé i modré. I keď väčšinou platí, že klíčivosť semien s postupujúcim časom klesá, uhorka predstavuje výnimku. Najlepšiu klíčivosť má trojročné osivo uhoriek. Naklíčené alebo nenaklíčené osivo vysievame koncom apríla do hĺbky cca 3 cm a sponu 100 – 120 x 30 – 60 cm. S výsevom môžeme pokračovať v nižších polohách do začiatku júna. Zakrytím výsevu netkanou textíliou urýchlime klíčenie a vzchádzanie.

Uhorkové semienka v dlani pripravené na výsev do pôdy

Uhorky z priesad

Kvalitnú sadenicu s 2 – 3 pravými listami možno dopestovať za približne 30 dní. Predpestujeme ich najmä v chladnom či nepriaznivom období. Naklíčené alebo nenaklíčené osivo vysievame vo vnútri (skleník, okno bytu či domu) koncom marca, začiatkom apríla do debničky na vzdialenosť 5 x 3 cm alebo priamo po 1 semienku do téglikov alebo zakoreňovačov. Udržiavame teplotu 20 °C. Priesady 10 až 14 dní pred výsadbou otužujeme. Sú veľmi krehké, preto s nimi manipulujeme opatrne.

Termín výsadby na vonkajší záhon závisí od priebehu počasia, obvykle je to koncom apríla. Vysádzame ich do dobre poliatych jamiek v čase, keď je pôda v hĺbke výsadby, čo je 10 – 12 cm, prehriata nad 13 – 14 °C. Odporúčaný spon pri horizontálnom pestovaní na pôde je 100 – 120 x 50 – 60 cm, pri vertikálnom vedení na opore (sieť, motúzy) sadíme rastliny v riadku na vzdialenosť cca 30 cm. Medzi radmi ponecháme vzdialenosť na 100 – 120 cm, aby bol pri zbere dostatok priestoru na voľný pohyb.

Priesady uhoriek v plastových kelímkoch

Ošetrovanie počas vegetácie

Porast odburiňujeme a pôdu plytko kypríme. Prihnojujeme hnojivami s obsahom mikroelementov, najmä horčíka a medi. Zavlažujeme najlepšie ráno do brázd, nie na listy, aby sme zabránili šíreniu hubových chorôb.

Odstraňujeme suché listy a choré rastliny. Pri pestovaní na vedení rastliny namotávame na oporu. V prípade potreby zasiahneme proti živočíšnym škodcom –voškám, roztočcom, bzdôškam či moliciam, a to najmä v skleníkoch a fóliovníkoch. Proti strapkám sa chemická ochrana nerobí. Pred slnečným úpalom rastliny chránime tienením, napríklad netkanou textíliou.

Keď rastliny dorastú do výšky 70 – 100 cm, odtrhneme spodné listy, ktoré sa už dotýkajú pôdy. Porast tak prevzdušníme a pri zálievke nehrozí ovlhčenie listov.

Rastliny zaštipujeme za tretím až štvrtým listom, aby sa podporila tvorba bočných výhonkov, na ktorých sa vytvára viac samičích kvetov, ktoré prinášajú úrodu.

Zber šalátovej uhorky z hriadky, odstrihnutie uhorky nožnicami

Viete, že…

  • uhorka siata pochádza z Indie? Pestovala sa už 3000 rokov pred n. l. a pochutnávali si na nej už aj v starovekom Egypte. Vďaka Rimanom sa dostala do celej Európy, po objavení Nového Sveta i do Ameriky.
  • uhorka je aj medonosná rastlina a poskytuje pastvu pre včely?
  • samčie kvety kvitnú skôr ako samičie? Samičie kvety sa tvoria neskôr a najmä na bočnej stonke, preto rastliny zaštipujeme.
  • plody sa zberajú vlastne nedozreté za zelena? Prezreté plody sú žlté až oranžové a príliš mäkké.
  • deformácia a opadávanie mladých plodov je spôsobené extrémne vysokými teplotami a nízkou vzdušnou vlhkosťou?

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku