Mnohé druhy zelenín výborne porastú a prinesú úrodu aj pri pestovaní vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách. Úspechy možno docieliť na slnečných a teplejších stanovištiach, na tienistých miestach sa zelenine veľmi nedarí.
Zvolíme väčšie pestovateľské nádoby, vyberieme si správne druhy rastlín, napríklad zakrpatené alebo previsnuté odrody. Pri rajčinách môžeme zvoliť aj klasické cherry odrody, i keď sú zvyčajne vyššie. Okrem pravidelnej zálievky a prihnojovania rastliny pravidelne kontrolujeme, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami.
Ak sa rozhodneme pre kolíkové paradajky, včas zabezpečíme oporu a priebežne odstraňujeme zálistky. Vhodnou kombináciou rastlín dosiahneme, že sa budú navzájom chrániť pred chorobami a škodcami. V tomto prípade je prospešné spojenie rajčín s bazalkou. Ak nám v nádobe zvýši miesto, doplníme ďalšiu zeleninu, ktorá má zhodné pestovateľské požiadavky.
Sadíme rajčiny, bazalku a fazuľu
1. Naplnenie kvetináča
Na dno pestovateľskej nádoby s odtokovými otvormi nasypeme keramzit a následne naplníme, nie tesne po okraj, čerstvým záhradníckym substrátom.
2. Výsadba rajčín
Približne do stredu vysadíme sadenice rajčín. Dobré je precízne si vybrať konkrétnu odrodu.
3. Bazalka
K jednému z okrajov nádoby vysadíme aromatickú bazalku. Jej lístky neskôr používame do šalátov, prípadne ich sušíme.
4. Kríčková fazuľa
Ak nájdeme v nádobe ešte voľné miesto, môžeme vysiať kríčkovú fazuľku, cca 3 semená do jedného hniezda.
Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…