Ako si vypestovať buľvový zeler? Začnite správnou výsadbou sadeníc

Voňavý buľvový zeler ako jediný z koreňovej zeleniny pestujeme z predpestovaných priesad. Ako ho správne vysadiť do pôdy? Pripravili sme pre vás krátky fotopostup.

Výsadba sadeníc zeleru
Foto: Miro Pochyba

Ako pestovať buľvový zeler

Buľvový zeler pestujeme najmä pre jeho zhrubnutý koreň, ktorý je dôležitou súčasťou polievkových zmesí, ale aj pre listy. Vyhovujú mu hlinité, hlinitopiesočnaté pôdy, zásobené humusom, vápnikom a vlahou.

Pestujeme ho v prvej, prípadne druhej trati. Vhodnou predplodinou sú hlúboviny, plodová zelenina, špenát. Ako jediná koreňová zelenina sa pestuje z predpestovaných priesad.

Ideálne je, ak si hriadku pre túto zeleninu pripravíme v predstihu. Na jeseň začnime rýľovaním a vyhnojením pôdy. Prospeje, ak do nej zapracujeme dobre rozložený maštaľný hnoj alebo kompost. Na jar záhon urovnáme a snažíme sa docieliť, aby pôda získala drobnohrudkovitú štruktúru. Zlepšíme ju tiež kombinovaným hnojivom s obsahom draslíka, dusíka a fosforu.

Priesady vysádzame v polovici mája, najlepšie až po 15. 5., keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov, prípadne citeľného ochladenia pod 14 °C. Pred výsadbou priesady minimálne 10 dní otužujeme.

Krok za krokom: Ako vysadiť sadenice zeleru

1. Odburiníme a skypríme záhon

Záhon, kde plánujeme v tomto roku pestovať zeler, najskôr dôkladne odburiníme a skypríme. Vhodné je aj na jar zapracovať kombinované hnojivo s obsahom dôležitých živín.

Skyprenie záhona
Foto: Miro Pochyba

2. Pripravíme si výsadbové jamky

Vyrovnanie je ďalšia dôležitá činnosť pri príprave pestovateľského miesta pre túto zeleninu. Následne si pripravíme výsadbové jamky. Zvolíme väčší rozstup: 30 –50 × 50 cm.

Príprava výsadbových jamiek
Foto: Miro Pochyba

3. Zavlažíme pôdu aj sadenice

Vodu nalejeme z krhly do každej pripravenej výsadbovej jamky a necháme ju dobre vsiaknuť. Deň pred výsadbou sadenice dôkladne zavlažíme, aby netrpeli šokom z presadenia.

Zavlaženie pôdy pred výsadbou
Foto: Miro Pochyba

4. Nesadíme hlboko

Sadenice zeleru by mali byť zdravé, pevné, rovné, so štyrmi až šiestimi pravými listami. Voľnokorenným rastlinám pred výsadbou skrátime korienky aj nadzemnú časť. Nesadíme hlboko.

Sadenie priesad zeleru
Foto: Miro Pochyba

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku