Ako správne skladovať úrodu? Ochutnajte aj tieto nakladané špeciality!

Konečne nadišiel čas zberu úrody. Viete, ktoré druhy ovocia a zeleniny sú vhodné na skladovanie? Z niektorých si môžete vyrobiť vynikajúce nakladané špeciality. Nechajte sa inšpirovať.

Ako správne skladovať úrodu? Ochutnajte aj tieto nakladané špeciality!

Na skladovanie sú vhodné len zdravé plody obraté v tom správnom čase. Plody s akýmkoľvek poškodením nie sú vhodné, pretože by sa od nich pokazili aj zdravé. Pred samotným uskladnením ich preto preberieme a choré a poškodené vyradíme.

Plody umývame zásadne až pred priamou konzumáciou.  Zelenina i jadroviny vyžadujú skladovaciu teplotu (najlepšie) od 2 do 8 °C a vysokú vlhkosť vzduchu (70 – 80 %), ideálne pivnicu. Skladované plodiny pravidelne kontrolujeme, likvidujeme všetky kusy, ktoré javia príznaky choroby, pretože sa môže rýchlo šíriť.

Zozbieranú zeleninu hneď preberieme, poškodenú rýchlejšie skonzumujeme a skladujeme len zdravú. Vňať a listy (až na výnimky) ihneď pri zbere odstránime (zvyčajne vykrútením), lebo práve cez vňať zelenina veľmi rýchlo vysychá. Petržlenovú či zelerovú vňať usušíme alebo zmrazíme na ďalšie kuchynské použitie. Ostatné vňate (okrem jedovatej zemiakovej, ale aj rajčinovej, paprikovej či baklažánovej) môžeme dať hydine alebo králikom.

Jablká v košíku

Čo je vhodné na skladovanie?

  • jablká, červená repa, kapusta, mrkva, zeler, mangold, cesnak, kel, pór, cibuľa, paštrnák, hrušky, zemiaky, šalotka, tekvica, kvaka

Tip

Skladované plodiny pravidelne kontrolujeme, likvidujeme všetky poškodené plody s príznakmi choroby, pretože sa môže rýchlo šíriť. 

Ako správne skladovať

Jablká uskladňujeme čo najrýchlejšie po zbere. Čím rýchlejšie to spravíme, tým dlhšie vydržia svieže a chrumkavé. Zabalíme ich po jednom do papiera a umiestnime ich do debničiek alebo na roštové palety. Uistíme sa, že jednotlivé plody sa priamo nedotýkajú.

Jablká tiež roztriedime do debničiek podľa odrody a veľkosti. Rôzne odrody majú rozdielnu trvanlivosť, a preto by sa mali skladovať oddelene. Plody zrelého ovocia vylučujú plyn etylén, ktorý ešte urýchľuje dozrievanie ovocia. Z tohto dôvodu by sa odrody s rozdielnym časom dozrievania a rozdielnou trvanlivosťou mali skladovať oddelene. Jablká neskladujeme v blízkosti cibule, cesnaku alebo zemiakov. Absorbovali by ich chuť a ich trvanlivosť by sa znížila.

Jablká v bedničke

Koreňová zelenina stráca vlhkosť a scvrkáva sa, ak sa skladuje na suchom mieste, preto ju skladujeme na chladnom mieste s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Najlepšie sa skladuje mrkva z neskorších výsevov, ktorá sa zberá tesne pred príchodom mrazov a za sucha. Vykrútením ju zbavíme vňate a necháme ju aspoň pár hodín ležať na hriadke na slnku, kde rýchlo uhynú hnilobné baktérie.

Korene nečistíme od pôdy otĺkaním – mrkva potom trpí viac hubovými chorobami. Mrkvu neskladujeme spolu s ovocím, lebo vplyvom etylénu uvoľňovaného z ovocia by zhorkla.

Po zbere skrátime zeleru korienky a až na listové srdiečko vňať otrháme. Do chladnej pivnice ho dáme čo najskôr. Čerstvo pozbieraný zeler prvý mesiac intenzívne „dýcha“, takže môže stratiť až 5 % svojej hmotnosti, a práve preto je dôležité jeho rýchle schladenie, čím sa zabrzdí aj intenzita „dýchania“.

Červená repa je pri zbere je veľmi citlivá na poškodenie. Vňať z nej vykrútime tak, aby sme nepoškodili listové srdiečko, a ukladáme ju ako mrkvu.

Zemiaky musíme po zbere najprv asi dva dni sušiť v tieni a maximálne pri 18 °C, potom tzv. pozberovým dozrievaním trvajúcim až 14 dní pri teplote 18 °C a relatívnej vlhkosti 90 % šupka spevnie a zahoja sa prípadné malé poranenia. Spolu so zemiakmi neskladujeme ani zeleninu, ani ovocie – napáchli by nimi.

Zemiaky

Cibuľu zberáme, až keď sa vňať v krčku prepadne a začne políhať. Zalamovaním vňate zber neurýchľujeme, lebo cibuľa je ešte nezrelá a horšie by sa skladovala. Ak to počasie dovolí, cibuľu vytiahnutú z pôdy necháme ležať na záhone niekoľko dní. Ak hrozí dážď, necháme ju zaschnúť pod prístreškom. Cibuľa šalotka sa skladuje rovnako ako bežná cibuľa, v chladnom a suchom sklade vydrží až dva roky.

Cesnak potrebuje podobné skladovacie podmienky ako cibuľa, len musíme dať pozor, aby sme ho pozbierali včas, lebo inak sa jeho zložené cibule rozpadnú v pôde na strúčiky. Pri teplote nad 2 °C citlivejšie reaguje na vyššiu vlhkosť a začína vyrastať. Naopak, pri teplote –3 °C znáša aj vlhkosť 85 % a pri tomto stave si lepšie uchováva svoju vôňu.

Chren zberáme až vo fáze zimného pokoja, teda čo najneskôr. Asi 30 cm dlhé dužinaté korene ukladáme do debien vystlaných fóliou alebo do vlhkého piesku a skladujeme pri –2 °C a vlhkosti 90 až 95 % približne rok. Netrpí žiadnymi chorobami. Samozrejme, zimu môže prečkať aj vonku, len je problém vykopať ho zo zamrznutej zeme.

Nakladanie zeleniny

Pikantné, nasiaknuté rôznymi chuťami a vôňami, navyše pekné na pohľad. Také sú studené nakladané pochúťky. Aj to je spôsob ako spracovať a uskladniť úrodu. Možno máte už svoje osvedčené recepty, no na spestrenie vám prinášame aj dva netradičné návody, ako na to.

Nakladaný cesnak

Cesnak s chilli papričkami

  • 1 kg olúpaného cesnaku
  • 0,5 l olivového oleja
  • 0,5 l slnečnicového oleja
  • vetvičky tymianu
  • chilli papričky
  • iné bylinky podľa chuti: majorán, petržlenová vňať, bazalka

Olúpané strúčiky cesnaku dáme do čistých pohárov. Pridáme vetvičky tymianu a na jemné prúžky nakrájanú čerstvú chilli papričku. Zmiešame olivový a slnečnicový olej a zahrejeme ho na 100 °C.  Horúcim olejom zalejeme strúčiky cesnaku, dáme do pohárov a dobre uzavrieme. Necháme vychladnúť. Následne dáme do chladničky na 8 – 10 dní.

Takto naložený cesnak skladujeme na chladnom a tmavom mieste najdlhšie tri mesiace. Strúčiky v oleji postupne „zosklovatejú“, čo nie je chyba. Pomixovaním obsahu pohára pripravíme úžasnú cesnakovú pastu.

Cukety nakladané v olivovom oleji

  • 500 g zelených aj žltých cukiet
  • 50 ml olivového oleja
  • 10 ml octu (5 %)
  • 2 až 3 olúpané strúčiky cesnaku
  • 1 až 2 feferónky
  • korenie a soľ

Nakladaná cuketa

Umyté, na kolieska nakrájané cukety prelejeme horúcim octom privedeným do varu a necháme 30 minút pôsobiť. Potom cuketu osolíme a okoreníme. Feferónky zbavené jadrovníka nakrájame na plátky, cesnak olúpeme a v polovici každý prekrojíme. Do malých zaváracích pohárov dáme plátky cukiet aj s octom, do každého pohára vložíme dva aj viac kúskov cesnaku a niekoľko prúžkov feferóniek. Všetko zalejeme olejom tak, aby bola cuketa úplne ponorená. Dobre uzavreté skladujeme v chlade.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku