Prečo začínať každý rok odznova? Správne zazimovanie čili prinesie väčšiu a skoršiu úrodu

Čili papričky nie sú len záležitosťou špecializovaných pestovateľov – často si ich zasadí aj bežný záhradkár alebo balkónový pestovateľ, ktorý chce vyskúšať aspoň pár rastlín tejto obľúbenej korenistej zeleniny. Vedeli ste, že ich pri správnom zimovaní z nich môžete mať lepší úžitok?

Ako prezimovať čili papriky
Čili pripravíme na zimovanie v čase, keď sú teplotné minimá v noci približne 10 °C. Foto: Shutterstock

Medzi čili papričkami existujú druhy, ktoré sa dajú pestovať viac rokov a nemusíme ich každoročne vysievať nanovo. Ak zvládnu zimovanie, majú výrazný náskok vo vývoji – začínajú kvitnúť a plodiť omnoho skôr ako tie, ktoré boli vysiate na jar.

Najbežnejšie pestovaným druhom je paprika ročná (Capsicum annuum), kam patria klasické zeleninové odrody, ale aj mnohé druhy čili. Aj keď sa niektorým pestovateľom podarí tento druh papriky prezimovať, nie je na to primárne stavaný.

Ďalej sa pestujú C. baccatum, C. chinense, C. pubescens, C. frutescens a hybridné druhy. Medzi najvhodnejšie na prezimovanie patria čili papričky druhu C. chinense, pod ktorým nájdeme aj obľúbené odrody typu Habanero alebo čoraz populárnejšie rekordne pálivé čili typu Carolina Reaper, Trinidad Moruga Scorpion, Brown Bhutlah, 7 Pot Apocalypse či Dorset Naga.

Vedeli ste, že?

V tropických a subtropických oblastiach je bežné, že rastliny čili sa pestujú aj päť rokov.

2 spôsoby, ako zimovať čili papriky

Rastliny pripravíme na zimovanie v čase, keď sú teplotné minimá v noci približne 10 °C. Ak ich pestujeme v záhone, treba ich opatrne vybrať so zachovanými koreňmi. Pri pestovaní v nádobách ich môžeme nechať bez narušenia koreňového systému.

Potrebujeme však rozlíšiť, či rastliny zimujeme, alebo pokračujeme v pestovaní aj v zimnom období. Ak rastliny v kvetináčoch necháme v bežných izbových teplotách a udržujeme riadnu zálievku, môžu naďalej plodiť. Nevýhodou takéhoto zimného pestovania je riziko napadnutia škodcami, najčastejšie roztočcami, a to z dôvodu suchého vzduchu v interiéri. Napriek tomu je možné rastliny udržať až do jari a pokračovať v pestovaní po začiatku sezóny.

Druhý spôsob môžeme považovať za skutočné zimovanie. Je vhodnejší, ak máme viac rastlín a obmedzený priestor na ich uskladnenie. Rastliny vykopeme, skrátime korene na polovicu a vetvičky na približne 15 cm od rozvetvenia kmienka. Korene umiestnime do nádoby a zahrnieme substrátom, pričom nádobami môžu byť aj hrantíky. Uložíme ich na miesto, kde bude stabilná teplota počas zimy okolo 5 až 10 °C. Rastliny občas zavlažíme, nie príliš, len aby sme substrát udržali vlhký.  Počas zimy je dôležité kontrolovať, aby rastliny netrpeli plesňou a príliš nepresychali.

Čili paprika v kvetináči zimovaná v interiéri
Ak rastlinu v kvetináči necháme pri bežnej izbovej teplote a udržujeme zálievku, môže plodiť aj počas zimy. Foto: Martin Kohútek

Čo urobiť na jar

Na jar, v období, kedy pominie nebezpečenstvo mrazov, čili opäť vysadíme do nádob alebo do záhonov. Po krátkom čase začnú prezimované rastliny vyháňať nové vetvičky a výhonky, kvitnúť a plodiť oveľa skôr ako sadeničky vypestované zo semien v danom roku.

Tento spôsob zimovania je pomerne jednoduchý – za predpokladu, že máte vhodné priestory. Výsledkom môžu byť skoršie a väčšie úrody. A to je najmä v prípade exotických druhoch čili veľmi cenné, keďže sa vyvíjajú pomerne pomaly.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku