Vypestovať si vlastnú zeleninu je túžbou nielen skúsených, ale aj začínajúcich záhradkárov. Ak ale chceme dosiahnuť úspechy, dokonca sa nimi aj pochváliť, je dôležité dodržať niekoľko základných pravidiel.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- zeleninové osivá
- viaczložkové hnojivo
Náradie:
- hrable
- motyka
- značkovací špagát
- fúrik alebo nádoba na odpad
Náročnosť:**
Čas: podľa rozsahu prác
Ľudia: 1
Obdobie: jar
Pracovný postup
1. BURINA
Skôr ako začneme s vysievaním, dôkladne vyčistíme pôdu a odstránime z nej burinu. Inak s ňou budeme prácne zápasiť počas celej sezóny.
2. OČISTA
Pôdu si pripravíme. Najlepšie aj dva týždne vopred – pohrabeme ju, odstránime nafúkaný odpad, konáre, korene a kamene. Pôda musí mať drobnohrudkovitú štruktúru.
3. HNOJIVO
Záhony počas prvej prípravy vyhnojíme kvalitným viaczložkovým hnojivom. Použiť môžeme aj preosiaty kompost. V čase aplikácie by malo byť pod mrakom, ideálne aj pred dažďom.
4. ROZHODENIE
Hnojivo rovnomerne rozptýlime po celej ploche. Riadime sa vždy informáciou o odporúčanej dávke, ktorá je obvykle uvedená na obale hnojiva.
5. ZAPRACOVANIE
Hnojivo (alebo kompost) dôkladne zapracujeme pomocou hrablí do pôdy. Nie však príliš hlboko, ale ani veľmi plytko.
6. CHODNÍKY
Tesne pred výsevom alebo výsadbou vytvoríme aj chodníčky. Nemusia byť príliš široké, dôležité je, aby sa z nich v budúcnosti pohodlne ošetrovali hriadky.
7. ŠPAGÁT
Na pripravené hriadky môžeme začať vysievať. Začneme natiahnutím špagáta a vytvorením jarčeka.
8. MRKVA
Ak sme sa rozhodli pre výsev neskorej mrkvy, vysievame ju za bezveterného počasia. Osivo si z vrecúška vysypeme do dlane a postupne ho vysievame priamo do slnečného záhona.
9. VÝSEV
Osivo mrkvy vysievame do pripravených riadkov rovnomerne, nie nahusto ani nie príliš hlboko do riadkov. Tie by optimálne mali byť od seba vzdialené 30 – 40 cm.
10. MANGOLD
Na pripravené hriadky môžeme v apríli vysiať aj menej tradičnú zeleninu, napríklad mangold. V ponuke sú aj kultivary s atraktívnymi výrazne farebnými listami.
11. ŠALÁT
Aj na malom priestore v záhrade môžeme vypestovať chutný šalát. Je to celkom jednoduché, zvládne to aj začiatočník. Na šalát vyberieme polotienisté miesto.
12. NAŠIROKO
Osivo šalátu, ideálne ľadového, stačí naširoko rozhodiť. Následne ho jemne zapracujeme do pôdy. Plochu pravidelne zavlažujeme.
13. LÔŽKO
Môžeme si pripraviť aj lôžka na výsev cukety, patizónov či tekvice. Ideálna je druhá polovica apríla. Vysievať budeme do hniezd. Na dno dáme vrstvu preosiateho kompostu.
14. CUKETA
Osivo cukety vysievame jednotlivo, do hniezd. Netreba ho nijako upravovať ani namáčať vo vode.
15. ZAHRNUTIE
Osivo pomocou hrablí opatrne zasypeme. Miesto nezabudnime označiť značkou. Budeme tak presne vedieť, čo nevyklíčilo a čo treba prípadne podsiať.
16. FAZUĽA
V apríli môžeme vysiať aj fazuľu. Vysievame do hniezd, v prípade kríčkovej fazule môžeme dať do hniezda aj viac drobných semien.
17. HLÚBOVINY
V druhej polovici apríla môžeme na pripravené hriadky vysádzať aj predpestované priesady kalerábu, letného karfiolu, kelu, kapusty či brokolice.
18. MERANIE
Pri príprave zeleninových hriadok dodržujme ideálnu dĺžku a šírku. Ak by sme vytvorili príliš široké hriadky, zbytočne si budeme komplikovať ich obrábanie.
19. KOMPOST
Počas výsevu a výsadby nezabudnime zužitkovať preosiaty kompost. Možno budeme prekvapení, ako výrazne podporí úrodu.
Dobré rady
Príprava hriadky
Záhony môžu byť dlhé 2 m a široké aspoň 1,5 m, ideálne aj s cestičkou, pričom sa odporúča tvar obdĺžnika. To nám umožní pohodlné obrábanie.
Obrábanie a hnojenie
Pred výsevom alebo výsadbou zeleniny musíme pôdu skypriť, ale nie príliš hlboko. Rozdrvíme väčšie hrudy, pôda má mať drobnohrudkovitú štruktúru. Na prekyprený povrch potom rozhodíme hnojivo. Použiť môžeme aj kvalitný preosiaty kompost, najlepšie do 4 kg/m2. Hnojivo jemne zapracujeme hrabľami. Najlepšie je, keď na záhony aj zaprší. Tieto činnosti musíme vždy urobiť v predstihu, teda nie tesne pred výsevom.
Podmienky pre šalát
Šalát potrebuje svetlé (nie priame slnko) a vzdušné miesto, môže byť aj polotieň. Ideálne tam, kde nie je príliš prehrievaná pôda, pokojne aj medzi inou zeleninou. Pôda by mala byť kyprá a výživná, priepustná a ideálne vlhká. Šalát môžeme pestovať v klasických, ale aj vo vyvýšených záhonoch.
Vysievanie
Šalát môžeme vysievať od marca do mája. Leto vhodné nie je, pretože dlhé dni a vyššie teploty vyvolajú vybiehanie šalátu do kvetu. Kvalita listov sa tak znižuje. Pestovať však môžeme odolnejšie druhy a kultivary, napríklad ľadový šalát, ktorý má tuhšie listy a až tak nevybieha do kvetu. Tento môžeme vysievať aj v lete, ale vždy na miesto, kde vieme udržať vlhkejšiu a skôr chladnejšiu pôdu. Vysievame naširoko, osivo jemne zapracujeme do pôdy.
Pestovanie
Šalát musíme pravidelne zavlažovať, jeho nároky na vlahu sú vysoké. Zavlažujme ráno, aby listy čo najrýchlejšie obschli. Ideálne je zavlažovať podmokom, listy zmáčame čo najmenej. Vysievať môžeme raz za tri týždne, čím si zabezpečíme pravidelnú zásobu šalátu na kuchynské spracovanie a na zber. Porast pravidelne kontrolujeme, nemal by byť hustý, inak hrozí rozvinutie plesní. Šalátové hlávky zberáme asi po dvoch mesiacoch od výsevu, niekedy aj skôr. Dôležité je, aby hlávky boli pevné, samozrejme zdravé a sviežo pôsobiace.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcem sa opýtať 1x v živote si idem vypestovať vlastné priesady zo…