Aj na relatívne užšom pozemku si môžeme vytvoriť okrasnú a zároveň produktívnu zeleninovú záhradu.
Pozrite si návrh riešenia takejto záhrady a prejdite si jeho plusy a mínusy.
Výhody tohto riešenia
+ Záhrada poskytuje rozmanité podmienky – svetlo aj tieň – vďaka čomu v nej možno pestovať množstvo druhov zeleniny i kvetín.
+ Možnosť vytvárať menšie záhony, ktoré sa ľahšie ošetrujú.
+ Miesto si tu našlo aj parenisko, skleník a kompostovisko, čo je pri pestovaní zeleniny neoceniteľné.
+ O romantiku sa v záhrade postarali oblúky a treláže porastené popínavými rastlinami, v tomto prípade dokonca aj fazuľou.
+ Súčasťou úžitkovej časti je miesto na lavičku, tú ocenia najmä starší ľudia, ktorí sa pri práci skôr unavia.
+ Príkladné sú okrasné záhony v zadnej časti záhrady, ktoré sú vyskladané z kvitnúcich rastlín a usporiadané podľa výšky rastu.
+ Okrasná a úžitková časť sú šikovne oddelené drevenou trelážou.
Nevýhody tohto riešenia
– I keď úžitková časť je v tomto prípade bližšie po ruke, stojí za to zvážiť jej umiestnenie ďalej od domu. Okrasná, estetická časť by sa tak logicky dostala bližšie k domu.
– Úžitková časť pozostáva z množstva zeleniny, čo ječasovo náročné na starostlivosť.
– Skleník a parenisko by bolo lepšie situovať do úžitkovej časti, takisto aj jabloň, namiesto nich sa tam môže umiestniť záhradný nábytok alebo pergola.
– Zeleninové záhony nemusia pôsobiť ku koncu sezóny atraktívne a môžu kaziť dojem z celej záhrady, preto k zelenine vysádzame aj niektoré pestrofarebné letničky či voňavé bylinky.
Úžitkovú časť je dobré doplniť aj o kvitnúce rastliny a bylinky, ktoré sa postarajú o vône.
Čo pestovať v takejto záhrade?
Egreš Pax (Grossularia uva-crispa Pax)
Červenoplodý egreš bez tŕňov je rezistentný proti americkej múčnatke. Plody dozrievajú v júni. Drobné ovocie blízko lesov alebo tam, kde je to potrebné, pestujeme pod ochranou siete, inak si na ňom pochutia vtáky.
Mangold (Beta vulgaris var. vulgaris)
Vytvára množstvo listov, ktoré je možné rôzne v kuchyni využívať. Pekné sú aj farebné kultivary. Semená vysievame v apríli až začiatkom mája. Potrebuje hlbokú výživnú, vlhšiu pôdu. Znáša aj vyššie polohy.
Pór (Allium porrum)
Vytvára trsy striebristých listov na robustnej stonke. Má bohaté použitie v kuchyni. Sadíme ho v máji z predpestovaných priesad. Potrebuje slnko, výživnú pôdu, ochranu proti škodcom, napríklad pomocou netkanej textílie.
Georgína (Dahlia pinnata)
Kvitne od leta až do jesene. Kvety sú jednoduché alebo plné, rôznych farieb. Koncom apríla sadíme hľuzy do záhona, po prvom mraze ich vyrýľujeme a uskladníme v pivnici. Pestujeme na slnku vo výživnej pôde. Zavlažujeme.
Jabloň (Malus)
Do väčšej záhrady si môžeme dovoliť aj stredne veľký tvar jablone. Voľne koreniace stromčeky vysádzame skoro na jar a neskorú na jeseň, s koreňovým balom počas celej sezóny. Rezistentné odrody znižujú riziko napadnutia chorobami.
Šalvia hájna (Salvia nemorosa)
Ide o trvalku kvitnúcu koncom jari a počas leta. Ak odkvitnuté súkvetia zrežeme, vykvitne ešte raz. Vysádzame ju s koreňovým balom počas celej sezóny na slnečné a teplé miesto do výživnej a priepustnej pôdy.
Šalát siaty (Lactuca sativa)
Vytvára bohato olistené svetlozelené, niekedy aj kučeravé hlávky listov. Semená vysievame do pareniska od februára a v marci. Neskôr von vysádzame priesady. Potrebuje dostatok vlahy a výživnú pôdu.
Fazuľa šarlátová (Phaseolus coccineus)
Vysievame koncom apríla a začiatkom mája. Vyžaduje oporu, dorastá až do 3 m. Môžeme ňou vytvoriť sezónnu zelenú zástenu. Potrebuje dostatok slnka, prípadne aj polotieň, výživnú pôdu a intenzívnu zálievku.
Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.cz, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…