August v úžitkovej záhrade: Nevynechajte letný rez a postarajte sa o tieto rastliny

Čo nás v auguste čaká? Sezóna v úžitkovej záhrade vrcholí, preto sa môže stať, že na niektoré práce v rýchlosti zabudneme. Pripomeňte si s nami, čo by sme počas tohto mesiaca nemali vynechať.

August v úžitkovej záhrade: Nevynechajte letný rez a postarajte sa o tieto rastliny

Zber ovocia

Zberáme broskyne, letné odrody jabĺk, hrušiek, skorých sliviek, ringlôt, stolových odrôd hrozna, neskoré odrody ríbezlí a višní. Plody sú zrelé, ak sa dá stopka pri zbere ľahko oddeliť od konárika. Plody zberáme so stopkou – dlhšie vydržia.

Letný rez

Presvetlíme koruny čerešní a višní. Väčšie rany zahladíme nožom a zatrieme balzamom.

Letný rez

Maliny

Raz rodiace maliny sme už pozberali, preto odstránime odrodené výhonky tesne pri pôde – nové tak získajú väčší priestor a svetlo potrebné na rast. Remontantné maliny (prinášajú úrodu opakovane) nestriháme.

Rajčiny

Pravidelne vyštipujeme rajčiny, koncom mesiaca vrchol odstránime, aby dozreli plody a netvorili sa nové kvety.

Kel ružičkový

Koncom mesiaca odstránime vrchnú ružičku kelu, aby bočné narástli väčšie.

Paradajky a uhorky

Fungicídmi, alebo bio prípravkami ošetríme proti plesniam paradajky a uhorky.

Uhorky

Čo na voľné záhony

Vysievame reďkovku, šalát hlávkový a ozimnú zeleninu (špenát, cibuľa, šalát). Vysádzame priesady skorého kalerábu, šalátu hlávkového, čínskej a pekinskej kapusty.

Pór

K póru prihrnieme pôdu – tak získame dlhšiu vybielenú časť, ktorá je jemnejšia a krehkejšia (na rastliny môžeme navliecť aj papierové tubusy, napríklad valčeky, na ktorých bol alobalu).

Zber úrody

Zberáme cesnak a cibuľu z jarnej výsadby či výsevu. Pravidelne zberáme aj fazuľku, rajčiny, papriky, melóny, baklažány a uhorky, aby neprerastali. Prebierkou zberáme kaleráb, skorú kapustu, mrkvu, petržlen, zeler, ľadový šalát.

Vysádzame jahody

V auguste môžete vysádzať mladé sadenice jahôd – do zimy sa zakorenia a narastú. Lepšie je obnoviť sadbu a kúpiť si sadenice v škôlke. Pri výsadbe dajte pozor na „srdiečko“, ktoré skrýva rastový vrchol – má vyčnievať nad povrch pôdy.

Výsadba jahôd

Inšpirácie na august

Vyskúšajte pestovať granátové jablko

Granátovník púnsky (Punica granatum), ktorý je známy vďaka svojim červeným kožovitým plodom – granátovým jablkám, možno pestovať aj u nás, odrodu ’Nana‘ aj ako izbovú rastlinu. V lete ho pestujeme vonku v nádobe. Na zimu ho treba premiestniť do miestnosti s teplotou do 15 °C (nemusí byť svetlá, listy sú opadavé). Potrebuje ľahšiu pôdu s neutrálnou až zásaditou reakciou a dostatok živín. A prečo granátové? Po dozretí a usušení jablka šupka praská a semienka vyletujú do okolia.

Nenáročná saturejka obohatí bylinkový záhon

Aromatická asi 30 cm vysoká kríčkovitá korenina, ktorá dobre znáša slnečný úpal, sucho a piesočnaté, na živiny chudobné pôdy, to je saturejka. Porastie však aj v tieni. Vysievame ju voľne do pôdy alebo si predpestujeme priesady a tie vysádzame do sponu 40 × 40 cm. Dá sa pestovať aj v nádobe. V záhrade sa rozmnožuje samovýsevom. Vňať zberáme v júni až septembri. Možno ju pridať do zaváraných kyslých uhoriek alebo jedál zo strukovín. Do zásoby ju možno sušiť aj mraziť.

Saturejka

Ringlotové potešenie

Sladké, šťavnaté ružovofialové či zelenožlté plody ringlôt práve dozrievajú. Oplatí sa ich pestovať. Netrpia glejotokom a dobre odolávajú mrazom. Žiadajú teplé a vlhké polohy, znášajú aj vyššiu hladinu spodnej vody. Veterné stanovište je nevhodné – majú krehké konáre, ktoré sa bez opory môžu zlomiť. Plody ringloty sa dobre oddeľujú od kôstky, sú vhodné na priame konzumovanie aj zaváranie. Vynikajúca odroda je fialová Althanova ringlota, zo zelených Zelená ringlota, Wazonova či Oullinská.

Špenát nesklame

Čerstvé je vždy chutnejšie ako mrazené a to platí aj o špenáte. Využite záhon, ktorý je počas dňa mierne zatienený alebo v polotieni, a skúste si ho dopestovať vo dvoch riadkoch vzdialených asi 20 cm. Zberať budete môcť už o 45 až 65 dní od výsevu. Vyšľachtené mrazuvzdorné odrody sú odolné proti vybiehaniu do kvetu a plesni špenátovej. Jesenné odrody Melia F1, Misano F1 a Monores vysievame plytko (1,5 až 2 cm) a nahusto v polovici augusta.

 

 

Text: Ing Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku