Hoci sa baklažán z botanického hľadiska radí medzi ovocie, považuje sa za „kráľa zeleniny“, prinajmenšom v Indii, pretože je jednou z najuniverzálnejších a najfunkčnejších potravín v kultúrnej oblasti.
Baklažán, známy aj ako ľuľok alebo eggplant, je populárna zelenina pôvodom z Ázii, konkrétne z Indie, ktorá sa stala dôležitou súčasťou mnohých kuchýň na celom svete. Prví známi pestovatelia baklažánu boli starí Indovia a Číňania. Z Indie sa baklažán dostal do Egypta a na Stredozemné more v 7. storočí, a odtiaľ sa postupne rozšíril do celého Stredozemia a Európy. Do Európy sa baklažán dostal prostredníctvom arabských obchodníkov, ktorí ho priviezli do Španielska v 8. storočí.
Svojou charakteristickou fialovou farbou a bohatou chuťou si získal obľubu v rôznych kultúrach a kuchyniach po celom svete. Okrem toho sa stáva stále populárnejšou vo vegetariánskych a vegánskych stravovacích režimoch kvôli svojej výživnej hodnote a všestrannosti pri príprave jedál. Používa sa napríklad pri príprave indického čatní, francúzskeho ratatouille a nesmie chýbať ani v gréckej musake.
Japonci radia baklažán medzi najzdravšie potraviny. Cenia si aj schopnosť špongiovej dužiny plodov ľahko nasiaknuť rôznymi pikantnými chuťami omáčok marinád a pesta.
Pestovanie baklažánu
Baklažán má podobné nároky na pestovanie ako papriky. Baklažán je teplomilnou zeleninou s dlhou vegetačnou dobou, musí sa teda vysievať už od polovice februára do začiatku marca.
Tepelné nároky sú zhodné s paprikami, a akonáhle rastlinky vytvoria prvé pravé listy, je potrebné presadiť ich do kvetináčov s priemerom osem až desať centimetrov s ľahkou, humóznou a piesočnato-hlinitou pôdou. Na priame stanovišti ich vysádzame v polovici mája. Je dôležité pravidelne zalievať rastliny a poskytnúť im primerané množstvo hnojiva.
Rastlina baklažánu produkuje veľké kvety a následne plody, ktoré môžu byť rôznych tvarov a farieb v závislosti od odrody, ako Klasik, Český Raný, Krasan.
Obsahové látky baklažánu
Baklažán je bohatým zdrojom živín a obsahuje množstvo dôležitých vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, K, B6, draslíka a horčíka. Okrem toho obsahuje aj antioxidanty, ako je nasýtená kyselina chlorogénová, ktorá má protizápalové účinky a pomáha bojovať proti chronickej chorobe.
Baklažán je tiež nízkokalorickou potravinou, čo ho robí ideálnou voľbou pre tých, ktorí sledujú svoju hmotnosť alebo sa snažia zlepšiť svoju stravu.
Nová odroda Albin
Nová odroda baklažánu Albin, je výsledkom práce šľachtiteľov spoločnosti Zelseed spol. s r. o. Ide o hybrid charakteristický svojou bielou farbou a jemnou chuťou. Je to ideálna voľba pre tých, ktorí majú radi baklažán, ale preferujú jemnejšiu chuť a menej nápadnú farbu.
Odroda Albin sa pestuje rovnako ako tradičné fialové odrody baklažánu a ponúka nové možnosti pri príprave rôznych jedál. Táto nová odroda sľubuje príjemný zážitok pre pestovateľov aj spotrebiteľov.
Baklažán je viac než len zelenina – je to symbol kulinárskeho odkazu rôznych kultúr a kuchýň po celom svete. Jeho bohatá história, výživná hodnota a všestranné použitie robia z baklažánu neodmysliteľnú súčasť mnohých jedálnych lístkov a kuchynských špajzí na celom svete.
Galéria k článku
Zdroj: PR článok ZELSEED spol. s r.o.
dobry den po zasadeni priesad na trvale stanovisku sa mi do dvoch dni stalo toto…