Túžite po záhrade, ktorá si vystačí takmer sama? Obľúbená záhradná dvojica odhaľuje, čo všetko potrebuje udržateľná záhrada, aké chyby robia slovenskí záhradkári a čo môžeme očakávať v budúcnosti.
![František Laššák a Martin Čurda](https://www.zahrada.sk/wp-content/uploads/2025/01/frantisek-lassak-martin-curda.jpg)
Prelom rokov vždy znamená bilancovanie predchádzajúceho roka a veľké plány do toho nasledujúceho. Spolu so známou dvojicou, záhradným architektom Martinom Čurdom a záhradným realizátorom Františkom Laššákom, sme sa pozreli na to, čo čaká slovenské slovenské záhrady v tomto roku. Obzreli sme sa späť aj za uplynulým rokom 2024.
Kto je Martin Čurda a František Laššák?
Dvojicu zloženú zo záhradného architekta a realizátora netreba veľmi predstavovať. Už niekoľko rokov sa tieto známe tváre prihovárajú z televíznej obrazovky v relácii Nová záhrada. Cestujú po Slovensku, pretvárajú záhrady a delia sa o svoje skúsenosti. Stretnúť ich však môžete aj na rôznych podujatiach či workshopoch, pretože ako sami povedali, snažia sa záhradkárov aj vzdelávať.
Rok 2024 v slovenských záhradách
Aký ste mali rok 2024?
FL: Musím povedať, že nebol jednoduchý, ale obhliadnutie sa za ním je mierne pozitívne. Dosiahli sme určité míľniky a urobili kus práce, na ktorej môžeme stavať v budúcnosti.
MČ: Bolo to strastiplné a náročné, ale celkovo ho hodnotíme pozitívne. Badáme v záhradách trend, ktorý sa týka zmeny klímy, čo nás vedie k istému pesimizmu. Snažíme sa, aby tieto zmeny zvládali rastlinky aj my. Napriek tomu sme optimisti a veríme, že pár rokov to v tomto móde ešte vydržíme.
Čo znamenal rok 2024 pre slovenské záhrady a záhradkárov?
FL: Vnímame posun v komunikácii trendov, ktoré sú – a to je pre nás dôležité povedať– udržateľné. Ľudia sa nehrnú do prvoplánových záhrad, ale nechávajú si poradiť od odborníkov. Zameriavajú sa na prácu s pôdou a ochranu rastlín nielen chémiou. Snažíme sa im odporučiť rastliny, ktoré dokážu ustáť klimatické zmeny a extrémy, aby potešili majiteľov záhrad aj v týchto podmienkach.
Aké boli najväčšie trendy v roku 2024?
FL: Záleží na uhle pohľadu. Veľmi významným trendom je obmedzovanie geotextílie a štrku na záhony, čo si už uvedomili ľudia v meste aj na dedine. Záhrady sa snažíme viac znaturalizovať – robiť trvalkové výsadby a zmiešané trávové výsadby, ktoré nezaťažujú pôdu a nekomplikovať život jej a rastlinám.
MČ: V princípe sa nedá hovoriť celoplošne o konkrétnom trende roku 2024. Záhrady sú veľmi rozdielne. Dá sa hovoriť o trendoch, ktoré tu fungujú už niekoľko rokov. Napríklad netkané textílie sa už dávno nepoužívajú, lebo obmedzujú život v pôde. Rovnako ako kamenná nástelka, kamene odrážajú a kumulujú teplo v horúcich letách a trápia rastliny. V sukulentných, skalkových výsadbách sem-tam áno, ale nie celoplošne na trvalkové záhony.
O módnych trendoch môžeme hovoriť z hľadiska kompozície alebo materiálov. Populárne sú chemicky skorodované kovy alebo rôzne trávové kompozície. V posledných rokoch sú trendy viackmene, ktoré sú síce pôvabné, ale nie sú všeliek na všetko. Najmä v malých záhradách využije priestor skôr „lízatko na paličke“, ako mnohí hovoria stromom, ktoré majú jasne definovaný kmeň.
Z hľadiska dizajnu sú trendy viacročné a prechádzajú k nám z vyspelejšej Európy. Je fajn, že je záhrada pekná, ale mala by byť kombinovaná a trvalo udržateľná. Dosiahnuť prvoplánovú krásu je to najmenej, ale navrhnúť záhradu, ktorá vydrží v ako-takom dizajne 20 rokov, je skutočné umenie. A dosiahnuť to aj v meniacej sa klíme. Navyše, ak od záhrady chceme, aby prinášala ešte úžitok a ďalšie funkcie.
![Používanie geotextílie v záhrade](https://www.zahrada.sk/wp-content/uploads/2025/01/pouzivanie-geotextilie-v-zahradach.jpg)
Keď si spomeniete na vašu prax, čo prišlo len pred pár rokmi a ste z toho veľmi šťastní? Alebo naopak, niečo, čo by ste radi, aby tu už vôbec nebolo a ľudia to prestali robiť?
FL: Sme radi, že sa ľudia snažia viac vzdelávať. Stretávame sa stále s konkrétnejšími dotazmi a už to nie je len o tom, že „nech je tam nejaká záhrada a to mi stačí“. Vidíme, že ľudia už prekonali mód trávnika a vysadených tují a chcú aj nejaké ovocie. V záhrade by to malo byť o úžitku, preto chodíme po záhradách, komunikujeme s ľuďmi a vzdelávame ich. Napríklad chodíme rezať ovocné stromy s Eduardom Jakubekom, ktorý je guru v tomto segmente na Slovensku. Naším cieľom je naviesť ľudí, aby záhradu vnímali ako priestor, kde sa cítia dobre a ktorý prináša aj úžitok.
MČ: K otázke, za aký trend sme radi a naopak, čo by sme boli radi, keby tu už nebolo, je odpoveď jednoznačná. Boli by sme radi, keby sa tak masívne nepoužívali netkané textílie alebo monokultúry, ani len v živých plotoch. A to nie je len problém tuje, nie je sama o sebe problematická. Hovorí sa o nej, že je to cintorínsky strom, ale veľmi sa jej krivdí a nezaslúži si to. Tuja je náš domáci druh, dokonca tuja smaragdová nebola vyšľachtená do radoviek, je pekný solitér. V mnohých historických parkoch boli tuje ako krásne kužely, jemne pristrihávané. Problém nastáva, ak sa používa v monokultúrnych radových výsadbách, čo je neprirodzené a skôr či neskôr sa to muselo vypomstiť. Podobne ako sa teraz všetci vrhneme na cyprusovce alebo inú náhradu tují. Ak príde ďalšia katastrofa, všetci budeme hovoriť, že zlé sú cyprusovce. Je to však o používaní rastlín.
Naopak, sme radi, že v živých plotoch je čoraz viac diverzity a pestrejšej skladby. Na ústupe sú veľké plochy jedného druhu, ktoré možno na prvý pohľad vyzerajú pekne, ale neposkytujú prírode to, čo by mali. Tiež sa už bežne používajú pri výsadbe kvalitné substráty a mykorízne huby, ktoré sme začali aplikovať pred viac ako 10 rokmi. My ich sypeme už roky, to je ten biely prášok, ktorí vidia naši priaznivci. Dnes je to už „must-have“. Sme radi, že to tak ľudia vnímajú, pretože je to tiež spôsob, ako stlmiť nepriaznivé dôsledky klimatickej zmeny.
![Záhradný architekt Martin Čurda a záhradný realizátor František Laššák](https://www.zahrada.sk/wp-content/uploads/2025/01/zahradna-dvojica-lassak-curda.jpg)
Akí sú slovenskí záhradkári?
Na základe vašich skúseností, ako vnímate slovenských záhradkárov? Sú podľa vás konzervatívni, alebo práve naopak? Sú ochotní skúšať aj nové veci?
FL: Nielen slovenský záhradkár, ale celkovo Slovák je dosť konzervatívny. Na vidieku je to viac vidieť. Mestský človek je viac ovplyvnený trendmi, pozitívne či negatívne, a nebojí sa skúšať nové veci. Konzervativizmus v nás je však výrazný. Stále bojujeme napríklad s tým, že pre niekoho je trávnik univerzálnou výplňou záhrady. Tam, kde nemá záhon, tuje alebo nebodaj kompostér, má trávnik, trávu alebo niečo zelené. Pritom to ani trávnik nie je.
Snažíme sa komunikovať, že všetko má svoje pre a proti. Ak chceme mať pekný pestovaný trávnik, treba ho každý týždeň obhospodarovať, polievať, hnojiť, kosiť. Zmiešané výsadby však majú pre ľudí tiež význam. Sú menej náročné na starostlivosť a pritom dokážu kvitnúť, podporiť biodiverzitu a lákať opeľovače. Snažíme sa to šíriť naprieč Slovenskom. Síce viac bojujeme na vidieku, ale ľudia sú tam oveľa srdečnejší a otvorenejší prijímať novinky a rady, ktoré im dávame. Potom svoje záhrady pretvárajú spolu s nami, čo je dobrý pocit a o to viac ma to potom baví.
Posledná otázka k roku 2024: Sú druhy úprav alebo rastlín, ktoré sa minulý rok opakovali v požiadavkách vašich klientov?
FL: Nejde ani tak o konkrétne rastliny, ale skôr o ich vlastnosti. Riešime stanovište – či je na slnku alebo v tieni, na severe alebo juhu –, kde sa hodia iba niektoré typy rastlín. Potom sú ľudia, ktorí chcú konkrétne rastliny a my zhodnotíme, či majú na ne priestor a podmienky. Sem-tam sa ešte stretneme so žiadosťou o materiál ako prepieraný štrk, ktorý sa roky nepoužíva. Väčšinou sa snažíme plochu záhrady navrhovať ako funkčný celok. Preto sa ľudí pýtame, čo chcú v záhrade robiť, koľko času tam stráviť a aký majú k nej vzťah. Našou úlohou je priniesť to, čo chcú a cítia, ale nevedia to zharmonizovať do jedného celku.
MČ: Ale absolútne najčastejšou požiadavkou, ktorá vyhráva nielen za rok 2024, je, že všetci do jedného pýtajú bezúdržbovú záhradu. To je, samozrejme, mýtus. Je taká, ale na to treba domiešavač, nie rastliny a záhradníkov.
Dobry den, ake salaty odporucate sadit v parenisku a kedy sa mozu vysadit? Dakuj…