Slnečné lúče premietnuté do kvetu a uložené na horšie sychravé dni. So štýlovým bodkovaným dizajnom k tomu. Jedna z najfascinujúcejších byliniek – ľubovník bodkovaný – vybieha práve do kvetu.
Dnes píšem o ľubovníku bodkovanom, ľudovo trezalka, ale aj čarovník, láskavec, či bylinka svätého Jána.
Ako ho rozpoznať
Do diaľky žiariace žlté kvety, no podstata sa skrýva vnútri. Červené farbivo, ktoré obsahuje hypericín. To je tá látka, ktorá pôsobí antidepresívne, proti strachu či úzkosti. Stačí pomliaždiť púčik medzi prstami a na koži ostane akoby tuhočervený až bordový fľak.
To je prvý rozpoznávací znak. Ďalším sú bodky na lístkoch, ktoré krásne vidno proti svetlu.
Na priereze guľatá stonka a tá je bohato rozvetvená. To je to, čo hľadáte, Hypericum perforatum.
Rastie na slnečných miestach. Na fotke z Farebného atlasu rastlín vidno drobné rozdiely s inými ľubovníkmi, vľavo hore je ľubovník chlpatý a vpravo ľubovník škvrnitý.
Neublížia, ale ani nemajú účinky bodkovaného. Kto by ho chcel vo vlastnej záhrade, bežne sú dostupné semienka, vysieva sa ale na jar priamo do záhonu, ideálne v apríli.
Čaj dobrej nálady
Jednoduchý, základný a veľmi účinný spôsob ako si silu, radosť a dobrú náladu z krásnych prežiarených slnečných dní uchovať, je klasické sušenie na čaj. Zvyknem zavesiť v chládku do prievanu celé viazaničky dole hlavou. Po usušení nadrobím kvety aj lístky. Používam samostatne, ale aj do zmesí najmä ako večerný upokojujúci čaj.
Veľmi dobre padne v zime, keď sú dni nekonečne dlho krátke a tmavé a energia i nálada klesajú, človek má pocit, že začína byť depresívny. Vtedy taká šálka ľubovníka padne najlepšie.
Rovnako ho mám preverený aj počas PMS. Keď sú všetci na svete iritujúci, nevie človek vydržať sám so sebou, plač stále na krajíčku, siahneme po ľubovníčku. Pomôcť by mal aj pri ťažkostiach s tráviacim traktom a má aj protizápalový a antibakteriálny účinok, takže ho pridávam do zmesí, keď na človeka čosi „lezie“.
Jánsky olej
Druhý a rovnako dobrý spôsob uchovania sily trezalkového kvetu je naložiť do oleja. Keďže kedysi boli kvety v najlepšej fáze na zber na Jána, okolo 24. júna, volá sa jánsky olej. Ale poďme pekne po poriadku.
Krásne rozkvitnuté kvety čiastočne aj s lístkami nastriháme do fľaše.
Poriadne pozatláčame. Zalejeme panenským olivovým olejom tak, aby bolo všetko ponorené.
Následne fľašu necháme na slnečnom mieste. Olej sa nádherne sfarbí. Keď sa naň pozriete proti slnečnému svetlu, bude krvavočervený. Vtedy je hotový. Trvať to bude 10 dní, maximálne 3 týždne.
Hotový olej stačí precediť cez gázu. Pridávam foto z minulých rokov, ako vyzerá hotový. Aj scedený pripravený na odloženie a využitie v prípade potreby.
Skladujeme na chladnom mieste, studená špajza, prípadne chladnička. Nezľaknúť sa, olivový olej v chladničke stuhne, po vybratí do izbovej teploty sa zas rozpustí. Jánsky ľubovníkový olej sa používa na vonkajšie ošetrenie kože. Od popálenín, vrátanie spálenia slnkom cez popraskanú kožu na pätách. Dá sa využiť kozmeticky na vrásky a unavenú pleť. Prípadne na podráždené miesto po uštipnutí hmyzom.
Vždy opatrne!
S hypericínom vždy opatrne na slnku. Ideálne vôbec nepiť ľubovníkový čaj počas slnečných dní, jedine večer po západe slnka. Na koži by mohla vybehnúť reakcia. Rovnako nikdy nechodiť na slnko ani po potretí kože olejom.
Je to veľmi účinná bylina, nikdy by som ju ale nekombinovala vnútorne spolu s užívaním liekov. Rovnako jeho dávkovanie na vlastnú päsť pri vážnych stavoch, ktoré si vyžadujú návštevu lekára, určite nepraktizujte!
Text a foto: Martina Töröková
Asi všetci máme problémy so stresom,napätím,nespavosťou.Teraz je čas urobiť si o…