Čerstvá zelenina aj v zime? Tieto druhy nechajte v záhrade, mráz im pridá na chuti

V zimnom období majú záhradkári zvyčajne pracovný útlm a úroda zo záhrady sa tiež výrazne zníži. Napriek tomu existuje zopár druhov zeleniny a byliniek, ktoré môžeme nechať na záhone a zbierať aj počas týchto dní.

Ružičkový kel v zime
Kel ružičkový Foto: Shutterstock

Ktoré druhy to sú? Možno vám sú tieto rastliny už dobre známe, no nezaškodí si ich pripomenúť. Niektoré druhy zeleniny získavajú v zime, vplyvom mrazu, príjemnejšiu a sladšiu chuť – napríklad kel ružičkový a listový. Pestujeme ich už od jari, no ich zber zvyčajne začína až na konci sezóny, v závislosti od toho, ako sa rastliny vyvinuli.

Kel

Kel patrí medzi najodolnejšiu zeleninu. Počas zimy môžeme zbierať buď ružičky ružičkového kelu, alebo jednotlivé kučeravé listy listového kelu, ako je napríklad odroda ‘Kadet’ alebo ‘Nero di Toscana’. Pri oboch typoch kelu môžeme zbierať len toľko, koľko práve potrebujeme a spotrebujeme. Rastliny ďalej zostávajú na hriadke a sú k dispozícii až do jari, respektíve do úplného obratia. Kel je mrazuvzdorný až do -15 °C a jeho chuť sa mrazom ešte zjemňuje a zosladí.

Kučeravý kel v zime
Kel kučeravý v zime Foto: Shutterstock

Hlávková kapusta a kaleráb

Neskoré odrody príbuznej kelu, hlávkovej kapusty (napríklad ‘Savoy’), tiež dobre znášajú mráz. Do tejto rodiny kapustovitých patrí aj kaleráb. Obľúbená obrovská odroda ‘Gigant’ je známa tým, že dlho vydrží na hriadke. V teplejších oblastiach, a teda miernejších zimách môže zostať niekedy až do jari. Kaleráb by sa však mal zberať pred tvrdými mrazmi (pod -5 °C), pretože pri dlhodobom vystavení chladu môže stratiť chuť a konzistenciu.

Kaleráb v zime
Kaleráb v zime Foto: Shutterstock

Koreňová zelenina

Spomedzi koreňovej zeleniny môžeme ponechať v záhonoch aj mrkvu a petržlen. Ak pôda nie je zamrznutá, môžeme ich vyberať na priame použitie.  Na ochranu pred hlbokým mrazom ich na jeseň trochu prihrabeme zeminou alebo mulčom. Z koreňovej zeleniny spomenieme ešte topinambur a čierny koreň, ktoré sú známe svojou odolnosťou voči mrazom. Topinambur je v zime skvelým doplnkom do polievok a môže sa vyberať podľa potreby.

Cibuľoviny

Z cibuľovín nám v záhrade krásne vydrží pór, a niekto necháva aj cibuľu. Tá je však náchylnejšia na hnilobu, preto ju radšej skladujeme ako suchú v komore či v pivnici. Cesnak síce na zimu vysádzame, ale na zber v tomto období nie je vhodný. Pór patrí medzi najodolnejšie cibuľoviny a zvládne teploty až do -10 °C. Aj počas zimy rastie pomaly, takže čerstvé stonky si môžeme dopriať priamo zo záhona aj počas chladných mesiacov.

Pór v zime
Pór v zime Foto: Shutterstock

Listová zelenina

Odolných druhov listovej zeleniny máme viac. V zime môžeme zbierať listový alebo stonkový mangold, špenát a zatiaľ menej rozšírený polníček. Valeriánka poľná, ľudovo polníček, je veľmi mrazuvzdorná rastlina a prežije teploty až do -15 °C. Mangold a špenát zvládnu mierne mrazy a najlepšie sa im darí na chránených miestach alebo v skleníkoch.

Červený stonkový mangold v zime
Mangold stonkový v zime Foto: Shutterstock

Bylinky

Aj medzi bylinkami máme niektoré odolné druhy, a to najmä rozmarín, ktorý v zime dokonca kvitne. Je však citlivý na tvrdé mrazy, preto ho v chladných oblastiach odporúčame presunúť do chladného skleníka. Okrem rozmarínu môžeme zbierať aj tymian, saturejku horskú, vňatový petržlen a v miernejších zimách aj listy sibírskej cibule. Tieto bylinky sú síce mrazuvzdorné, ale prikrytím čečinou alebo suchými listami im zabezpečíme väčšiu ochranu pred príliš nízkymi teplotami.

Rozmarín v zime
Rozmarín v zime Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: mráz | zelenina | zima

Diskusie na tému článku