Cibuľa - účinný liek priamo zo záhrady

Cibuľa patrí medzi najpestovanejšie zeleniny na svete a právom. Cibuľa kuchynská (Allium cepa) sa zaraďuje do čeľade ľaliovitých rastlín, ako aj mnohé okrasné cibuľoviny, z ktorých niektoré sú tiež liečivé.

Cibuľa - účinný liek priamo zo záhrady

Ako pestovať cibuľu

Cibule všeobecne potrebujú slnečné stanovište, pôdu skôr ľahšiu, neutrálnu, primerane výživnú a humusovú, ale nikdy nie čerstvo hnojenú maštaľným hnojom. Musí byť dobre zásobená i sírnymi hnojivami, pretože väčšina účinných látok v nej obsahuje síru.

Väčšina cibúľ dobre využíva jarnú vlahu, ale v lete je už na ňu menej náročná. Cibuľoviny neznášajú zaburinenie, môžeme ich kombinovať s iným rastlinami, s ktorými sa vzájomne chránia (mrkva), alebo ich bez chémie chrániť proti škodcom pokrytím netkanou fóliou.

Liečivá sila cibule

Spodná cibuľová časť má v priemere asi 13 mg% vitamínu C, zatiaľ čo vňať asi 5-krát toľko. Vňať je však oveľa bohatšia aj na provitamín A a ďalšie karotenoidy.

Cibuľa ako celok obsahuje aj veľkú dávku dôležitých B vitamínov, stopových prvkov, medzi nimi i jód, selén a zinok, ale aj prvkov alkalických, najmä poriadnu dávku draslíka, čím sa stáva pre nás aj dôležitou zásaditou potravinou. Úspešne nám pomáha znižovať kyslosť nášho organizmu, denne vyvolávanú bežnou stravou.

Cibuľa - účinný liek priamo zo záhrady

Liečivá sila spočíva v mikrozložkách, ako sú zásadité a stopové prvky, bez ktorých enzýmy v našom tele nefungujú správne. Cibuľa navyše obsahuje aj silný antioxidant a brzdič starnutia – resveratrol, ktorý sa vo väčšom množstve nachádza aj v červenom víne a chráni srdce pred infarktom.

V cibuli je i veľmi dôležitá vláknina, na ktorej sa rozvíja naša črevná flóra a ktorá je zároveň aj metlou čistiacou naše črevá.

Cibuľa - účinný liek priamo zo záhrady

Cibuľové recepty pre zdravie

  • Starí Gréci mali výborný recept na vysoký tlak, a to cibuľový šalát z pokrájanej cibule a jej vňate s olivami, všetko zaliate zriedeným vínnym octom.
  • Najchutnejšiu a najjednoduchšiu cibuľovú polievku získame, ak na kolieska nakrájanú cibuľu a kúsky domáceho opečeného chleba zalejeme horúcou zabíjačkovou ovarovou polievkou a posypeme sekanou cibuľovou vňaťou.
  • Surovú, jemne nasekanú cibuľu pridávame do každého zeleninového šalátu, ktorý jeme na začiatok každého veľkého jedla, ale i do zemiakového či syrového šalátu.
  • Cibuľu pridávame do každého vareného či duseného jedla, okrem sladkých.
  • Veľmi dobre sa uplatní i v mixovaných zeleninových nápojoch.
  • Mala by byť neodmysliteľnou súčasťou rôznych nátierok, plniek, ale i posýpok na natretý chlieb či oblohy na pizzu. Uplatní sa napríklad aj v dusených hubách, vajíčkach, môže byť i náplňou cibuľových koláčov, pirohov…

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku