Či už v podobe jarnej vňate, alebo pevných cibúľ, bez tejto rastliny sa v kuchyni nezaobídeme. Je nenáročná na pestovanie. Prvý rok si zo semena dopestujeme sadzačku, ktorá v druhom roku vytvorí pekné veľké cibule.
Cibuľa nepatrí do jedálneho lístka iba ako dôležité „ochucovadlo“, nezanedbateľné sú i jej zdravotné benefity. Nášmu telu dodáva najmä vitamíny C, E a vitamíny skupiny B. Obsahuje tiež karotény, vonné oleje. Štipľavú chuť má na svedomí alkaloid allicín. Poskytuje minerálne látky: železo, zinok, síru, fosfor, horčík, draslík, vápnik, sodík, meď, jód. Podporuje trávenie a chuť do jedla, znižuje hladinu cholesterolu, je nápomocná pri znižovaní vysokého krvného tlaku a má antibiotické účinky.
Zaujímavosti z botaniky
Cibuľa kuchynská (Allium cepa) je 2-ročná zelenina. V prvom roku tvorí podzemnú konzumnú guľatú, plocho-guľovitú či podlhovastú cibuľu s podcibulím. Jedlé sú aj duté listy, najmä mladé. Drobné zelenkasté kvety usporiadané v nápadnom guľovitom súkvetí sa objavujú zvyčajne v druhom roku pestovania. Plod je tobolka, v ktorej sú ukryté čierne semená s nepravidelným tvarom.
Kde sa cibuli bude dariť
Najvhodnejšia je ľahšia, hlinitopiesočnatá, humózna a dostatočne vlhká pôda, dobre zásobená živinami v tzv. starej sile. Cibuľa je na vlahu náročnejšia na začiatku rastu a, naopak, ak je vlhko počas dozrievania, zhoršuje sa kvalita aj trvanlivosť. Vyhovuje jej teplejšie a suchšie stanovište, vo vlhkom počasí zle vyzrieva. Pôdu je lepšie pripraviť na jeseň. Jemne ju spracujeme, rozdrvíme hrudy a povrch hriadky dôkladne urovnáme.
Ako vysádzať sadzačku
Na pestovanie v záhradke je najlepšie vysadiť malú cibuľku sadzačku s priemerom okolo 1,5 až 2 cm, ktorá sa dá skoro na jar zakúpiť balená v sieťovaných vreckách s hmotnosťou zvyčajne 500 g. Najvhodnejší termín výsadby je koncom marca, začiatkom apríla, do kvalitne pripravenej pôdy bez veľkých hrúd.
Malé cibuľky sadíme do hĺbky cca 2 až 3 cm na vzdialenosť v riadku 10 až 15 cm s medzerou medzi radmi približne 25 až 30 cm. Vysádzať môžeme pomocou kolíka, lepšia je však výsadba priamo rukou, pričom cibuľku zatlačíme do pôdy. Podcibulie sa úplne dotýka pôdy a rýchlejšie sa zakorení. Pri výsadbe kolíkom vzniká pod cibuľkou prázdny priestor a trvá dlhšie, kým sa zakorení. V každom prípade dávame pozor, aby cibuľka smerovala vždy rastovým vrcholom nahor.
Dopestovanie sadzačky na ďalší rok
Sadzačku si môžeme dopestovať aj sami zo semien. Vysievame ich skoro na jar (koncom marca) do plytkých rýh, ktoré zahrnieme a jemne zatlačíme. Počas sezóny rastliny odburiňujeme. Keď približne v júli až v auguste cibuľka zožltne, vyberieme ju. Očistíme, necháme presušiť, vytriedime a pripravíme na uskladnenie. Skladujeme ju v papierových vreckách alebo kartónovej krabici na tienistom a suchom mieste. Od jesene zabezpečíme teplotu +3 až +8 °C.
Cibuľa z výsevu
Na zimné uskladnenie a vo veľkovýrobe sa cibuľa najčastejšie pestuje zo semien, z priamej sejby. Dôležitý je správny výber odrody, čo najskorší výsev a okrem odburiňovania aj jednotenie. Prácnosti jednotenia sa vyhneme, ak použijeme výsevný pásik. Do pôdy urobíme motyčkou, latkou alebo rúčkou ryhu hlbokú 1 – 2 cm. Rozvinutý výsevný pásik položíme na jej dno, zahrnieme pôdou a jemne pritlačíme.
Choroby a škodce cibule
Záhon v medziradoch často plytko kypríme, vyplievame burinu, v čase sucha polievame, chránime proti škodcom cibule – mínerke pórovej a kvetárke cibuľovej. Škodia ich larvy, ktoré vyhlodávajú chodbičky v mladých pletivách. Z chorôb cibuľu postihuje najmä pleseň cibuľová.
Proti mínerke pórovej v súčasnosti nie je povolený žiaden chemický prípravok. Úspešná je mechanická a zároveň „ekologická ochrana“ – prikrytie rastlín bielou netkanou textíliou. Porasty zakryjeme ešte pred začiatkom rojenia múch oboch škodcov, čo je okolo 10. apríla, keď sa oteplí. Na začiatok rojenia múch nás upozornia voľným okom viditeľné drobné biele bodky na špičke listov cibule – vpichy. Záhon necháme prikrytý aspoň štyri až šesť týždňov. Okraje textílie zahrnieme pôdou alebo niečím zaťažíme, aby ju neodvial vietor.
Proti plesni môžeme rastliny na malých plochách chrániť mechanicky, prikrytím netkanou textíliou či prístreškom. Ako chemická ochrana sú vhodné prípravky Signum alebo Infinito SC.
Zrelosť a zber cibule
Cibuľku na zeleno, na vňať, zbierame priebežne počas jari prebierkou, keď má hrúbku nad zemou asi 1 cm a dostatočne dlhú bielu časť. Cibuľu na zimné uskladnenie zbierame až po jej zaschnutí na mieste, čo je približne v júli. Bezpečným znakom, kedy ju zbierať, je nielen postupné žltnutie a klesanie listov k pôde, celkové zasychanie vňate, ale hlavne jej následné zalomenie v kŕčiku.
Zber príliš neodkladáme, aby sa zasušená cibuľa po dažďoch „neprebudila“. Zdravé, nepoškodené cibule necháme na suchom mieste, potom očistíme. Skladujeme v plátenných vreckách alebo v kartónovej krabici na suchom mieste, kde nemrzne. Môžeme ich zapliesť do vrkoča, ktorý
bude zároveň ozdobou kuchyne.
Dobré rady
1. Cibuľu ľahšie ošúpeme, ak ju predtým namočíme na pár minút do vody.
2. Oči budú pri krájaní cibule slziť menej, ak doštičku, nôž i cibuľu rozkrojenú na polovicu opláchneme vodou.
3. Ak do hovädzej či slepačej polievky dáme neošúpanú, len dobre umytú cibuľu, bude mať sýtu farbu.
4. Nakrájanú cibuľku pri dusení jemne osolíme, môžeme pridať štipku cukru, podlejeme trošku vody a prikryjeme pokrievkou. Neprihorí a bude mať správnu chuť aj v jedle. Takto udusená chutí aj na čerstvom krajci chleba.
5. Vo vrchných cibuľových šupkách môžeme variť veľkonočné vajíčka, budú pekne farebné.
TIP: Pozrite si aj ďalšie zaujímavé nápady, ako môžete cibuľu využiť vo vašej domácnosti
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Pestujete niekto sibirsku cibulu? Kde ste zohnali? Je sa len vnat alebo aj cibul…