Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra hovorí, že je to jedno, či ju nazvete cuketou, alebo cukinou. A asi aj je, lebo nech sa volá akokoľvek, vždy chutí rovnako a výborne. Cuketa je stálica našich záhrad, ale nie vždy a všade sa jej darí.
Trvalo mi dlho, kým som pochopila čo všetko potrebuje a čo má rada. Napriek snahe ma však ešte občas prekvapí.
Miesto pre výsadbu
Základom pre dobrú úrodu je správne stanovište. Má rada vyhriate miesto, ktoré je dobre hnojené. Ocení aj keď ju vysejete priamo do kompostu. Keďže má dobrý koreňový systém, v pohode znesie aj suchšie letá, ale úplne bez vody ju nenechávajte.
Môžete ju vysievať do hniezda – tak 2-3 semienka, jednotlivé hniezda sú od seba vzdialené 50 a viac cm. Cuketu netreba predpestovať, hoci to mnohí záhradkári praktizujú. Výsev na priamy vyhriaty záhon je pohodlnejší a takto sa dá vysievať až do konca júna/začiatku júla.
Keď kvitne, ale nerodí
Cuketa začne vďačne kvitnúť po približne 50 až 54 dňoch. Ak vás vyľakajú jej fľatkaté listy, majte na pamäti, že je to pre ňu prirodzené. Na rastline sa najskôr objavia samčie kvety na dlhej tenkej stonke. Mnoho neskúsených záhradkárov už z týchto kvetov v napätí očakáva prvé plody a potom sú sklamaní, že kvet odpadne a plodu niet. Samičie kvety sa však objavujú až neskôr a hravo ich rozoznáte – vyrastajú z miniatúrneho plodu, kvet teda nerastie na tenučkej stonke.
V prípade priaznivého počasia a dostatku opeľovačov sa kvet opelí a cuketa pekne rastie, v opačnom prípade môže malý plod začať odhnívať. Ak vám okolo kvetov hmyz veselo nebzučí, zahrajte sa na „inseminátora“ a opeľte si samičí kvet vlastnoručne. Najlepšie ráno, keď sú kvety krásne otvorené. Preneste štetcom peľ zo samčieho kvetu na samičí. Ak sú vedľa seba, tak ich vzájomne jemne poobtierajte. Prípadne samčí kvet odtrhnite a priamo ním opeľte samičí. Za toto malé dobrodružstvo dostanete odmenu v podobe malej cuketky.
Pokiaľ vám niekto povie, že samčie kvety treba vytrhať a potom budú rásť samičie, neverte mu. Cuketa potrebuje kvety oboch pohlaví, inak sa môžete s úrodou rozlúčiť.
Čo s úrodou?
A čo s cuketou keď začne bohato plodiť? Platí, že cukety do veľkosti približne 25 cm sú najchutnejšie. Nenechávajte ich rásť do veľkých rozmerov, pretože nové plody sa neobjavia a všetka energia pôjde do výživy ponechaných obrov. Keďže cuketa obsahuje veľa vody, je úplne diétna a môžete si ju teda bez výčitiek dopriať aj každý deň, obzvlášť je údajne vhodná pre diabetikov a ľudí s ochoreniami pečene. Avšak ak nemusíte, nešúpte ju. Bez šupky nemá takmer žiadnu vlákninu a ostane jej len minimum vitamínov.
Cuketa sa dá zavárať ako uhorky, pripravovať s vajíčkom ako praženica, zapekať, môžete si z nej urobiť prívarok, či dokonca zmrzlinu. Fantázii sa žiadne medze nekladú.
Zaujímavé recepty nájdete aj na našej stránke: Cuketový recept, ktorý si okamžite zamilujete , Tento slaný cuketový koláč vás ohúri svojou jednoduchosťou , Šalát zo surovej cukety.
Cuketové recepty od našich záhradkárov máme aj v našom diskusnom fóre.
Text: Michaela Horbanová
Foto: isifa/Shutterstock
Viete mi poradiť, prečo cukety žltnú a vysychajú?