Jablká patria medzi najchutnejšie a všestranne použiteľné plody, ktoré konzumujeme už od detských rokov. Ak si na nich chceme pochutnávať až do jari, zvolíme niektorú zo zimných odrôd.
Šťavnaté plody obsahujú okrem veľkého množstva vody aj cukry a vlákninu. Z vitamínov je hojne zastúpený vitamín C, z minerálnych látok draslík, horčík, vápnik, železo a fosfor.
Ako ich pestovať?
Jabloň by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Stĺpovité odrody porastú aj v nádobe na terase, zákrpky a štvrťkmene zaberú v malej záhrade len pár štvorcových metrov. Do záhrad sa po rokoch opäť vracajú aj vysokokmene. Hoci sa jablká z takého velikána horšie zberajú, jeho rozložitá koruna v horúcom lete skvelo nahradí slnečník.
Hoci sa jablone často aj pri minime starostlivosti odvďačia bohatou úrodou, pri ich výsadbe myslíme na výber správneho stanovišťa. Starým i moderným odrodám sa najlepšie darí na slnku v hlinitopiesočnatej alebo piesočnatohlinitej pôde, ktorá má byť kyprá, dobre priepustná pre vodu i vzduch s neutrálnym až slabo kyslým pH. Jablone všeobecne neznášajú silno vápnité pôdy a stagnujúcu vodu.
Od jari do jesene vysádzame rastliny pestované v kontajneri. Lacnejšie sú voľnokorenné sadenice, tie sadíme od marca do apríla a na jeseň v októbri a v novembri. Miesto štepenia by malo byť približne 10 cm nad pôdou, aby nedochádzalo k obrastaniu podnože. Pri výsadbe voľnokorenných rastlín korene mierne skrátime a necháme ich celý deň ponorené vo vode, aby sa dobre „napili“. Do výsadbovej jamy pridáme dobre rozložený kompost alebo záhradnícky substrát so štartovacím hnojivom.
Zber a uskladnenie jabĺk
Plody zimných odrôd zberáme po úplnom sfarbení šupky najčastejšie v priebehu septembra, niektoré až v októbri.
Zimné jablká sa najlepšie skladujú v drevených či plastových debničkách v jednej vrstve v mierne vlhkej pivnici so stálou teplotou približne od 1 – 5 °C.
Viete, že…
- … hoci sa zimné odrody zberajú väčšinou v septembri a v októbri, konzumnú zrelosť môžu dosiahnuť až o niekoľko mesiacov neskôr?
- … sa obsah cukrov v jablkách líši nielen podľa odrody, ale aj v závislosti od stupňa zrelosti? Napríklad sladká odroda Golden Delicious je na cukry oveľa bohatšia ako odrody s výraznou kyslastou chuťou.
- … vo voľnej prírode môžeme nájsť pôvodcu kultúrnych jabloní? Ide o jabloň lesnú, ktorá sa často používa ako podnož.
- … rez rastliny udržiava v dobrom zdravotnom stave a zlepšuje kvalitu plodov? Vykonáva sa počas zimy až do začiatku jari.
- … niektoré odrody sú odolné alebo dokonca rezistentné proti múčnatke a chrastavitosti? Medzi ne patrí napríklad Aneta či Durit.
- … sa na skladovanie nehodia suché pivnice? Jablká sa v nich rýchlo scvrkávajú. Riešením je nechať tam misu s vodou alebo navlhčený mach.
Naša voľba odrôd
- Aneta – zber koncom septembra, konzumne dozrievajú v októbri, skladovanie možné do januára.
- Melodie – aromatické plody sa zberajú koncom septembra, konzumne dozrievajú v decembri, skladovanie do konca januára.
- Fuji – veľké jablká so šarlátovým žíhaním zrejú v druhej polovici októbra, skladovanie až do mája.
2 spôsoby, ako ich pripraviť
Flambované jablká
Dve jablká zbavíme jadrovníkov a nakrájame na hrubšie plátky.
Na panvici skaramelizujeme 2 lyžice cukru a 2 lyžice medu. V karameli obalíme plátky, zľahka posypeme škoricou, drvenými klinčekmi, muškátovým orieškom a zalejeme menším pohárikom slivovice. Na panvici zapálime a flambujeme asi minútu.
Skladovateľný mušt
Jablká umyjeme a aj so šupkou odšťavíme v odšťavovači. Šťavu precedíme cez plátno, aby v nej nezostala dužina. Plníme do zaváracích pohárov. Na dlhodobé uchovanie sterilizujeme, mušt potom vydrží aj niekoľko rokov.
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifaf/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ma niekto skusenosti s pestovanim granatoveho jablcka?Dostala som od mamky taky…