Drevené, betónové alebo plastové. Ktorý materiál je najlepší na vyvýšené záhony?

Na jarnú sezónu mám v pláne postaviť manželke vyvýšené zeleninové záhony. Aký je podľa vášho názoru najlepší materiál? Dosky alebo hranoly? A z akého dreva? Čo sa týka ceny, najlacnejšie vychádzajú palety. Videl som už aj hotové plastové alebo betónové záhony, ktoré sa dajú kúpiť ako stavebnica, no tie sú zasa príliš drahé.

Najlepší materiál na vyvýšené záhony
Vo vyvýšených záhonoch môžeme okrem zeleniny pestovať aj bylinky, drobné ovocie alebo kvety na rez. Foto: iStock

Výber materiálu závisí od vašich preferencií. Vyvýšené záhony môžete budovať aj z cementotriesky, MFP dosiek, OSB dosiek, dokonca z DT-čiek či zo svahoviek. Ide o to, či chcete, aby boli záhony trvanlivé, zladené s architektúrou domu, lacné alebo variabilné.

Robili sme už záhony zo všetkého okrem plastu. Tento materiál nám na záhony veľmi nesedí (ani na kompostéry), nielen preto, že polymér je neprirodzený a v prírode tento materiál na rozdiel od dreva či kameňa nenájdeme. Je to aj preto, že aj tvrdený plast má svoje limity a málokto si vie predstaviť, akému vnútornému tlaku musia steny záhona po čase čeliť.

Betónové vyvýšené záhony
Výber materiálu závisí od toho, či chcete, aby boli záhony trvanlivé, zladené s architektúrou domu, lacné alebo variabilné. Foto: iStock

Večné murované záhony

Čo sa týka trvanlivosti – murované záhony sú, pochopiteľne, „večné“. Aby ste dosiahli zladenie so záhradou, môžete si ich opláštiť drevenými latkami s medzerami, alebo záhony vybudovať rovno z drevených hranolov. Nie z dosiek, nie z lát, ale z hranolov s prierezom aspoň 6 × 6 cm, no ideálne 10 × 10 cm.

V princípe môžete použiť akékoľvek drevo, no mäkké druhy dreva treba ošetriť, aby vám záhony vydržali viac ako päť rokov. Takisto ich treba kotviť do pôdy v rohoch a hrany posadiť na drenáž z ostrohrannej kamennej drviny. Samozrejme, vnútro je potrebné po bokoch vystlať štupľovou fóliou.

Ak je kritériom cena, pokojne použite neošetrené palety a fóliu. Za „pár eur“ tak máte na niekoľko rokov záhony, kde si dopestujete všetko, čo treba, a potom môžete záhony rozobrať (ak sa nerozpadnú skôr samy) a na ich mieste trebárs vysadiť trvalkový záhon.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku