Ďumbier je názov najvyššieho vrchu Nízkych Tatier. Zázvor je liečivý koreň. Rozdiel dosť podstatný, že? No ďumbier a zázvor sú bez rozdielu. V obchodoch kúpite koreň zázvoru a je to zároveň koreň ďumbieru lekárskeho.
Zázvor je používanejší pojem, kedysi čechizmus, no už ho jazykovedci prijali do spisovnej slovenčiny. Ďumbier je rovnako silný a môžete sa rozhodnúť, ktorý názov vám je sympatickejší. Ja budem synonymizovať a chvíľu ho volať tak, chvíľu onak.
V tomto texte nájdete recepty, tip na pestovanie a odskočíme si aj na Ďumbier.
Zázvorový sirup
Či vám chutí a či nechutí, podstatné je, že tento výrazne korenistý a štipľavý koreň účinkuje. A ak vám skôr nechutí ako chutí, skúste ho požívať ako sirup. Zázvor je výborný pri virózach, nachladnutiach i kašli, nie náhodou sa radí medzi superpotraviny. Robím malé množstvo, vždy čerstvý. Príprava je rýchla a jednoduchá, je zbytočné robiť si z neho veľké zásoby.
Potrebujeme:
- 150 g cukru
- 100 ml vody
- cca jeden stredne veľký koreň zázvoru
- 1 citrón
Vodu s cukrom zmiešame, pomaly dáme zohrievať, kým sa úplne cukor rozpustí, pripravíme zázvor. Ošúpeme hnedú šupku a žltý šťavnatý koreň nakrájame na drobné kocky, trojuholníky, čo vám vyjde. Množstvo také, aby ho bolo tak akurát na pripravené množstvo sirupu.
Vložíme koreň do sirupového základu. Môžeme pridať aj nakrájaný citrón – na väčšie kusy, bude sa vyberať pred dovarením sirupu, tak nech to ide ľahko.
Necháme variť približne 5 minút. Následne odstavíme z platne a necháme odpočívať, inými slovami lúhovať. Vyberieme citrón. Následne znovu ďumbier v sirupe privedieme pomaly k varu. Už nevaríme, horúci scedíme do fľašky.
Keď je na okamžité použitie, necháme otvorené, počkáme kým vychladne a začneme užívať. Následne skladujeme v chladničke. Ak by ho chcel niekto predsa len variť do zásoby, tak horúci po nafľaškovaní uzavrieť, v deke nechať pomaly vychladnúť, no aj tak odporúčam skladovanie v chlade.
Dávkovať sa môže preventívne 1 polievkovú lyžicu denne. Pri chorobe krátkodobo polievkovú lyžicu 3 x denne. Deťom čajovú lyžičku 2 x denne. Tým aký je silno korenistý, pôsobí ako likér. Ja si chodím uchlipnúť do chladničky ako na drink.
Ďumbierový čaj
Čaj z koreňa zázvoru sa pripravuje ľahko, ale trošku otravnejšie ako zo sušených byliniek. Treba ho nastrúhať a až tak zaliať vriacou vodou.
Následne scediť cez sitko. Výborný nielen v chorobe, ale aj preventívne, keď človek príde domov z treskúcej zimy. Pomôže prekrviť studené ruky aj nohy.
Ďumbierový ešte lepší čaj
Chuťovo zaujímavá kombinácia je ďumbier, mäta, med a pomaranč. Môže byť aj citrón, ale pomaranč je menej zvyčajná kombinácia a keď sa už človek dopuje pri viróze domácimi vyháňačmi bacilov, každá drobná obmena dobre padne.
Zalejeme nastrúhaný zázvor s mätou. 10 -15 minút lúhovať, scediť, osladiť medom a vytlačiť pomarančovú šťavu z polovice pomaranča. Piť za tepla, je to výborné. NAZDRAVIE!
Denná dávka
V literatúre sa dočítate, že s ďumbierom to neradno preháňať, denná dávka pre dospelého človeka predstavuje 4-5 g čerstvého koreňa. Väčšie množstvo by mohlo spôsobiť tráviace ťažkosti či hnačky. Dala som to na váhu, je to množstvo vhodné akurát na prípravu väčšej kanvice čaju (1 l vody).
Zázvorníky/ďumbierniky
Zázvor sa používa aj pri pečení, no spravidla nie v surovom stave. Na pečenie sa využíva sušený a pomletý koreň. Tieto koláčiky, presnejšie keksy, sa zvyknú nechať aj mesiac po upečení odležať. Ak ich chcete dobré na Vianoce, najvyšší čas napiecť.
Pestovať si ďumbier
Zázvor je pôvodom tropická trvalka. Ale nenáročná, dá sa pestovať v črepníku aj u nás. V črepníku preto, lebo by v zime vonku vymrzol, od októbra do mája by mal byť vnútri. Dostať semienka aj priesady. No dá sa sadiť aj priamo koreň. Keďže tie v obchodoch sú ošetrené látkou na zabránenie klíčenia, deň pred sadením je dobré ho nechať odmočiť.
Dáme do substrátu pupeňmi dohora a zasypeme 3 cm vrstvou zeminy. Rast pôjde spočiatku pomaly, no keď sa už raz rozbehne, dá sa konzumovať a odrezávať si kúsočky koreňov donekonečna. Najlepší čas na zasiatie je ale jar.
Čo má Ďumbier s ďumbierom
Napokon sa vráťme ešte na začiatok tohto textu, do nadmorskej výšky 2043 metrov nad morom, priamo na Ďumbier. Fotky sú z môjho archívu, aj keď teda na vrcholovom kríži nie je nápis práve najčitateľnejší, ale je odtiaľ!
Čo má tento vrch s liečivým koreňom ďumbieru nie je celkom zrejmé ani všeobecne známe. Oslovila som teda chatára na horskej Chate M. R. Štefánika, ktorá sa nachádza pod vrcholom tohto kopca. Hovorím si, kto iný by tušil, prečo je Ďumbier Ďumbierom. Igor Fabricius zo Štefáničky veru nesklamal: „Pri pohľade zo severnej strany je Ďumbier (ktorý má viac vrcholov) hrboľatý ako zázvor a to je jedno z možných vysvetlení názvu. Ďumbier tu nerastie a ani nikdy nerástol.“ Napísal mi chatár. No ak nerastie a nerástol, to ešte neznamená, že nikdy rásť nebude. Náhodou si viem celkom dobre predstaviť ten črepník s ďumbierom na chate, aspoň symbolicky!
Text a foto: Martina Töröková
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…