Ekologicky proti „medvedíkovi“

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, ako „zatočiť“ s medvedíkom bez chémie.

Krtonôžka
Foto: Shutterstock

Ako spoznať, že v záhrade šarapatí nenásytný medvedík? Ak nachádzame vyžraté alebo povädnuté rastliny v záhonoch, suché miesta v trávniku alebo dierky v mrkve, reďkovke a inej koreňovej zelenine, dokonca aj v zemiakoch, môžeme o ňom uvažovať. Ľudovo sa volá aj medvedík alebo šťúr. Správny názov je krtonôžka obyčajná (Gryllotalpa gryllotalpa).

Je to lovec

Tento hmyz je dokonale prispôsobený životu v zemi. Jeho latinský názov ho veľmi dobre vystihuje. Grillus je svrček a talpa znamená krtko. V období párenia od mája do júna počuť v noci „cvrlikanie“ podobné tomu, aké vydáva svrček. Obe pohlavia sú na tento účel vybavené tzv. stridulačným aparátom.

Krtonôžka je dlhá približne 7 cm. Jej žltohnedé, jemne ochlpené telo svojím tvarom trochu pripomína raka. Má silné predné končatiny podobné lopatám, ktoré využíva na odhŕňanie pôdy, v čom je zase podobný krtkovi. Systematicky a usilovne sa prehrabáva gigantickými systémami podzemných chodieb. Ich celková dĺžka môže dosiahnuť až 30 m. Tunely prebiehajú len 5 cm pod povrchom, čo znamená, že jemné korienky kvetov a zeleniny sa nachádzajú priamo pred jeho čeľusťami.

Paradoxne, aj keď spôsobuje v našich očiach veľké škody, korienkami rastlín sa neživí. V podstate si „iba“ náhodou kope svoje podzemné cestičky v našich záhonoch. Jeho cieľom a potravou je iný hmyz.

Medvedík/krtonôžka
Foto: Shutterstock

Je škodlivý alebo užitočný?

Keď vidíme naše sadenice poškodené, vidíme v ňom automaticky škodcu. Nie je to však celkom tak. Krtonôžka, typický nočný návštevník záhrady, zvyčajne len vytláča naše rastlinky. Živí sa takmer výlučne skutočnými škodcami, ktoré sú schopné narobiť na záhradných rastlinách oveľa viac škody ako on sám. Patria k nim drôtovce (larvy chrobáka kováčika, jeden z najnebezpečnejších pôdnych škodcov), pandravy (larvy chrústa, mimoriadne škodlivé pre rastliny) a slimáky a ich vajíčka.

Bohužiaľ, ak nie je dostatok živočíšnej potravy, krtonôžka je nútená zahryznúť sa aj do toho, čo má práve pod čeľusťou, teda do korienkov. To, či je ten či iný hmyz v konkrétnom prípade považovaný za škodcu, závisí v skutočnosti od toho, koľko škody fakticky spôsobil.

Ide naozaj o krtonôžku?

Ako si overiť, že v záhrade robí problémy práve krtonôžka? Podobné stopy za sebou totiž zanechávajú aj iné škodce. Poškodené rastlinky si poriadne prezrieme.

Sú naozaj prehryznuté alebo sú z pôdy „len“ vytlačené?

  • Ak sú novovysadené záhony spustošené a sadenice vytiahnuté zo zeme, môže to byť práve krtonôžka. Proti nej existuje účinný prípravok Capsanem.
  • Napríklad viditeľné dierky v koreňoch zemiakov a koreňovej zeleniny majú zvyčajne na svedomí drôtovce. Proti nim sa bránime aplikáciou prípravku SoilTonic pri vysievaní a sadení a asi mesiac pred zberom.
  • Ohryzené časti rastlín zase skôr odkazujú na škody spôsobené slimákmi a slizniakmi. Vtedy siahneme po prípravku Nemaslug s obsahom parazitických hlístic.
  • Keď v trávniku objavíme plochy vysušenej trávy, hoci to nemohlo spôsobiť sucho, pravdepodobne hodujú na koreňoch pandravy chrústov alebo motýľov. Trávnik ochránime pomocou hlístic obsiahnutých v prípravkoch Larvanem a Capsanem alebo parazitickou hubou v prípravku Bora.
Vták s krtonôžkou v zobáku
Na krtonôžke si pochutia rôzne druhy vtákov. Foto: Shutterstock

Ako bojovať s krtonôžkou bez chémie?

Bežne používanými chemickými prípravkami si zároveň otravujeme vlastnú pôdu a stáva sa, že počet krtonôžok sa aj tak nezníži. Stáva sa, že v niektorých regiónoch je populácia škodcu taká veľká, že spôsobené škody už nemožno ďalej tolerovať. V tomto prípade využijeme tieto metódy:

  • Podporujeme prirodzených nepriateľov krtonôžky, ako sú drozd, sliepka, ježko, krtko, piskor, mačka.
  • Nasadíme užitočné hlístice Steinernema carpocapsae, ktoré obsahuje prípravok Capsanem. Pri vysokej populácii krtonôžky odporúčam okolo vysadených plánt aplikovať zálievku s týmto prípravkom v koncentrácii 5 miliónov hlístic na 8 – 10 m2 (približne jedno malé vrecko).

Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.

Diskusie na tému článku