Rebarbora patrí medzi trvácu zeleninu a v poslednom čase je obľúbenejšia. Vysadiť si ju môžeme na jar, ale aj počas jesene, ideálny je na to október.
Do príchodu zimy by sa mala stačiť zakoreniť a počas nasledujúcej jari nám poskytne úžitok. Vysadiť si môžeme predpestované rastliny s koreňovým balom, ktoré zoženieme v záhradníctve alebo získame sadenicu rozdelením starších trsov.
Oddelená časť musí mať aspoň jeden zdravý puk a silný koreň. Pri výsadbe dáme pozor, aby bol vegetačný vrchol asi päť centimetrov pod povrchom pôdy. Vzdialenosť medzi vysadenými rastlinami by mala byť minimálne 1,2 – 2 × 1,2 – 2 m. Rebarbore sa darí na slnečnom alebo polotienistom mieste vo výživnej, hlbokej a mierne vlhkej pôde. Potrebné je vyhradiť jej dostatok miesta, pretože sa zvykne rozrásť do šírky. Na jednom mieste môže rebarbora rásť bez presádzania aj 15 – 20 rokov.
Výsadba rebarbory krok za krokom
1. Rozdelenie starších trsov
Staršie rastliny opatrne podryjeme, vyberieme a rýľom porozdeľujeme na niekoľko menších častí, ktoré budeme vysádzať. Pred výsadbou však necháme zaschnúť rezné rany.
2. Výsadba koreňov
Začiatkom mesiaca si môžeme vysadiť aj samostatné korene rebarbory. Každá vysádzaná časť by však mala mať silný a zdravý puk. Vysadené korene pravidelne zavlažujeme, aby sa rýchlo zakorenili.
3. Rebarbora z kvetináčov
Rebarboru z kvetináčov môžeme vysádzať do voľnej pôdy počas celého mesiaca. Oproti voľnokorenným sadeniciam sa rýchlejšie ujme a plynulo pokračuje v raste.
4. Príprava na zimu
Rastliny vysádzané na jeseň musíme pripraviť na zimu, kedy by boli ohrozené mrazom a zimnou vlhkosťou. Využiť na to môžeme suché lístie alebo nepotrebné väčšie hlinené kvetináče.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Tento rok nestačíme zúžitkovať všetkú rebarboru. Môže sa dať aj do mrazničky? Ďa…