Dopriať si túto zeleninu môžeme počas leta, no aj na jeseň a v zime. V takomto prípade si však nesmieme zabudnúť vysadiť začiatkom leta predpestované priesady neskorých odrôd z májových výsevov.
Kel má v kuchyni všestranné využitie a jeho konzumácia je pre ľudský organizmus veľkým prínosom. Pestovanie pritom nie je zložité a neskoré odrody poskytujú veľké a pevné hlávky.
Darí sa mu na slnečných stanovištiach alebo v ľahkom polotieni s hlbokou, priepustnou a výživnou pôdou. Ideálnou predplodinou je hrach, šalát alebo skoré zemiaky. Vysadené priesady pravidelne zavlažujeme a počas veľmi horúcich dní dbáme, aby pôda nikdy úplne nevyschla. Priesady chránime aj pred živočíšnymi škodcami, najmä skočkami, ktorých šírenie podporujú horúce a suchšie letné dni.
Krok za krokom: Ako založiť záhon s hlávkovým kelom
1. Pripravíme pôdu po predchádzajúcej plodine
Pôdu v mieste plánovanej výsadby odburiníme, odstránime pozberové zvyšky z predchádzajúcej plodiny, dôkladne do hĺbky prekopeme, zapracujeme kompost a urovnáme hrabľami.
2. Vyhĺbime výsadbové jamky
Lopatkou si vyhĺbime jednotlivé výsadbové jamky. Ideálny rozstup pre hlávkový kel je 50 × 50 cm. Rastliny by nemali byť príliš blízko seba, neskoré odrody bývajú robustnejšie.
3. Zabezpečíme dostatok vlahy
Jamky, do ktorých budeme vysádzať, naplníme vodou z krhly a necháme vsiaknuť. Dostatok vlahy pri výsadbe zabezpečí rýchlejšie ujatie.
4. Vysádzame olistené sadenice
Sadenice, ktoré sú bohato olistené a majú kvalitný koreňový bal, vysádzame hlbšie, ideálne až po listové srdiečka. Korene prihrnieme zeminou a dôkladne zavlažíme.
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Cim to je ze ruzickovy kel nema ruzicky? Ma asi len 30 cm a je zaseknuty. Mozem…